Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bumerang není jen házedlo k lovu. Pomáhal i v boji, u ohně či při kopání

Bumerangy používali domorodí obyvatelé Austrálie k lovu zvířat, jako jsou například klokani či emu. To vám řekne i malé dítě. Nyní ovšem výzkumníci v Jižní Austrálii díky analýze nedávno objevené kolekce bumerangů prokázali, že byly pravděpodobně používány i na boj, kopání, správu ohně, dokonce i při obřadech.
Moderní výzkum ukázal, že australští domorodci bumerangy zdaleka nepoužívali...

Moderní výzkum ukázal, že australští domorodci bumerangy zdaleka nepoužívali jen k lovu. Ilustrační snímek | foto: Getty Images

Nejstarší australské bumerangy jsou staré 10 tisíc let, kolekce čtyř bumerangů a jednoho dřevěného úlomku objevená na přelomu let 2017 a 2018 je ovšem stará maximálně 380 let. K určení jejich stáří použili vědci radiokarbonovou metodu datování, aby se o vzácné sbírce dozvěděli víc.

Studie vedená Flindersovou univerzitou v Jižní Austrálii a zveřejněná v recenzovaném akademickém časopise Australian Archaeology prokázala rozmanitou minulost těchto předmětů. „Škála aktivit, k nimž se používaly, výrazně přesahuje stereotyp vracejícího se bumerangu, jak ho zná většina Australanů,“ uvedl autor studie Daryl Wesley k nově získaným poznatkům k předmětu, který australským domorodcům pomáhal přežít.

Bumerangy mají dvě „křídla“, která se rychle otáčejí okolo těžiště tohoto nástroje. Bumerangy jsou známé pro svou unikátní schopnost se vracet. Vděčí za ni svému zvláštnímu aerodynamickému tvaru. Queenslandské muzeum ovšem vysvětluje, že ve skutečnosti jsou bumerangy většinou vyrobeny tak, aby prostě letěly směrem, kterým jsou hozeny. To, že se všechny bumerangy vrací, je tedy jen častá mylná představa.

Ve zkoumané kolekci jsou ovšem jen nevracející se bumerangy, které jsou typicky větší a těžší. V období sucha na přelomu let 2017 a 2018 je nalezli Jason Litherland z National Parks and Wildlife South Australia a Katheryn Litherlandová, která patří mezi tzv. „traditional owner“, což je označení pro člověka aboridžinského původu, jenž je členem místní skupiny potomků Austrálců a má daná práva i povinnosti vztahující se k určitému území. Součástí unikátního nálezu jsou právě čtyři bumerangy a dřevěný úlomek.

Aby zjistili, jak mohla být tato kolekce používána, využili výzkumníci morfologický rozbor jejich povrchu. Našli známky prasklin, uhelnatění či ohoření, k nimž předměty nejspíše přišly přikládáním na oheň.

„Abychom porozuměli jejich výrobě i využití, pečlivě jsme je prozkoumali. I pod mikroskopem. A porovnávali je s dalšími předměty z etnografických sbírek a s tím, co o původních obyvatelích Austrálie víme,“ uvedla pro MailOnline Amy Robertsová, spoluautorka studie z Flindersovy univerzity.

Australská řeka Cooper Creek je známá díky objevné expedici Burkeho a Willse....
Kinipapa (Cooper Creek)

Australská řeka Cooper Creek je známá díky objevné expedici Burkeho a Willse. Kvůli klimatickým změnám postupně vysychá.

Zajímavé je, že nevracející se bumerangy jsou vlastně multifunkčními nástroji s mnohostranným využitím: mohou být samozřejmě použity na házení, ale i jako palice. Případně je lze hodit tak, aby svůj cíl zasáhly po odrazu od země. Původní obyvatelé Austrálie je používali při válčení a lovu středně velké zvěře, například klokanů černonohých či varanů.

Místo nálezu zná i historie příchodu Evropanů

Výsledky uhlíkové metody datování odhalily, že tyto bumerangy pocházejí přibližně z let 1650 až 1830 našeho letopočtu. Právě rok 1830 je přitom spjatý s příchodem Evropanů, jako byl například britský důstojník a průzkumník Charles Sturt (1829). A třicet let před expedicí vedenou Robertem O’Harou Burkem a Williamem Johnem Willsem (1860).

Robert O'Hara Burke (na obrázku vlevo), William John Wills (vpravo)

Burke, původem z Irska, a Angličan Wills vyšli z Melbourne a úspěšně přešli Austrálii od jihu na sever. Společně se dvěma dalšími muži se stali prvními Evropany, kteří tímto směrem přešli Austrálii, když v únoru 1861 dosáhli Carpentarského zálivu. Při cestě zpět ovšem Burke i Wills zemřeli pár dní po sobě, na konci července téhož roku.

Nalezené bumerangy tak mohly být vhozeny do Cooper Creek jen pár dekád před příchodem Burka, který tam během své expedice zřídil tábor. A kde také stejně jako William Wills zemřel. Cooper Creek je právě díky spojení s těmito badateli a jejich expedicemi jednou ze světově nejznámějších australských řek.

Jaký je vlastně původ bumerangů?

Bumerangy mají v Austrálii dlouhou historii, lze je najít už na jeskynních malbách. Jednomu zachovalému exempláři bumerangu nalezenému ve Wyrie Swamp vědci připisují stáří okolo 10 tisíc let.

Přestože se bumerang často bere jako věc pro Aboridžince typická a běžná, jeho distribuce mezi nimi byla poměrně omezená. Většina aboridžinských kmenů tento nástroj sice znala, v řadě oblastí ho ovšem Austrálci nepoužívali. Především v oblastech pokrytých deštnými pralesy, kde by husté porosty nedovolily vracejícímu se bumerangu volně létat.

Bumerangy zpravidla nenajdeme ani na severozápadě Kimberley, tedy v západní části Jižní Austrálie, severovýchodě poloostrova Arhemská země či některých ostrovech. Lze je ovšem najít po celém Queenslandu, s výjimkou Yorského poloostrova; i když jeskynní malby naznačují, že i tam se někdy používaly.

Pojem bou-mar-rang pak lze poprvé najít zdokumentovaný roku 1822. Adoptován byl z jazyka Dharug, který používal kmen Turuwal od řeky George’s River, poblíž zálivu Port Jackson v Novém Jižním Walesu.

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Jediné kuře a rázem máte s minimálními náklady oběd pro početnou rodinu

21. dubna 2024

Vyplatí se koupit kuře v celku a naporcovat si ho sami, protože celé kuře běžně získáte i za cenu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oblíbený trik dvou druhů našich užovek? V ohrožení předvedou páchnoucí mrtvolu

20. dubna 2024

Žijí kolem nás, mnohdy o nich ani nevíme, přesto je příroda potřebuje a měli bychom za ně být rádi...

Fotovoltaika na jarní technické: Co zvládnout sám a kdy jít za odborníky?

25. dubna 2024

Pro fotovoltaické panely nastalo jaro, ač teď ještě panuje nevlídné počasí. Stejně jako potřebuje...

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

Vyfoťte svou zahradu a sdílejte její příběh. Rozdáme pomocníky za sto tisíc

24. dubna 2024

Mít možnost opečovávat svůj vlastní kousek země nebo něco pěstovat alespoň na terase, dvorku či...

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...