Průvodcem seriálu je opět stavební odborník Václav Adamec. Účastníkům rekonstrukcí opět poslouží jako učitel základních zednických prací.
Je vidět, že lidé jsou šikovní a když se jim poradí, jak na to, jsou si schopni hromadu práce udělat sami. V důsledku tím ušetří spoustu peněz.
Proč platit drahého elektrikáře za to, že si sám musí vysekat drážky pro natažení vodičů. Ať dělá tu odbornou práci, tedy vybere správné „dráty“ a správně je zapojí. Jen majitel objektu musí být schopný věnovat vlastní energii a čas tuto zdlouhavou a ubíjející práci udělat sám.
V prvním díle pořadu Rekonstrukce se Václav Adamec vydal do Středokluk, kde řeší rodina Liběny a Robina starosti s velkým stavením s názvem Starý vrch. Kdysi to byla restaurace a rodina se ji pokouší předělat na bydlení.
Teď mají problém. Pro svého syna studenta by chtěli přebudovat bývalé suterénní toalety na garsonku, aby měl klid ke studiu a nerušily ho ostatní děti. Zvlášť když je to početná rodina. Mají totiž tři své syny a k tomu tři adoptované holčičky.
Podle odhadu Adamce by je stála stavba na klíč přes 370 tisíc korun, nad čímž se protočily majitelům panenky. Bylo to i tím, že ve staré, ještě bytelné stavbě bude hodně bourání. Odborník proto připravil návrh, kde se tyto práce snažil co nejvíc eliminovat.
Akce: Rekonstrukce!Dvanáctidílný seriál můžete sledovat na ČT každé úterý odpoledne, reprízu následující úterý dopoledne a na iVysílání. |
Také současné obklady by měly v co největší míře zůstat, což by mohlo znamenat další úsporu. Zvlášť když Robin našel pod kůlnou hromadu starých kachlíků, které nahradí ty, jež se při bourání poškodí.
Stačí se podívat v iVysílání na celý díl, kde Adamec tvrdí, že každá rekonstrukce začíná bouráním – tady to uvidíte v celé nahotě a tvrdě realisticky. Navíc když se opravuje stará stavba, není nouze o překvapení. Nikdo už neví, odkud kam vede elektřina, občas natrefíte na staré vodovodní trubky, o nichž nikdo neví, zda jsou funkční, či ve zdech zůstaly při přestavbách během posledních sta let.
Do pomáhání se zapojil i syn Kryštof, který studuje stavební průmyslovku. Tady se ukázalo, že školní teorie a skutečná praxe jsou naprosto odlišné kategorie. Ale to, že se zapojil do budování vlastního budoucího bytu, mu rozhodně pomůže jednou i v profesním životě.
To jeho matka Liběna hned napoprvé prokázala výrazný zednický talent. Když dostala do ruky zednickou lžíci a měla zahazovat šlicy, Václav Adamec jen zíral, jak jí to od prvních chvil šlo.
Majitelé domu tak platili jen materiál a práce elektrikáře a instalatéra. Když se to nakonec sečetlo, jejich výdaje se zastavily na 137 tisících korunách. Uspořili tedy 237 tisíc.