Země původu
Švýcarsko
Zařazení
FCI sk. VI - honiči a barváři
Standard č. 59
Historie
Ve velmi početné skupině honičů jsou uvedena i dvě švýcarská plemena, a to švýcarský honič a švýcarský nízkonohý honič. Obě se vyskytují ve čtyřech barevně se odlišujících varietách. Příznivci honičů tedy vědí, že existuje honič bernský, honič švýcký, honič lucernský a honič jurský. Názvy daly varietám plemene oblasti, ze kterých pochází. Jurský honič, o kterém je řeč, pochází z kantonu Jura. Ten se nachází blízko francouzských hranic v severozápadním Švýcarsku. Občas se dokonce vedou spory o to, zda se opravdu jedná o švýcarské plemeno nebo zda inteligentní a elegantní psi náhodou nejsou národním plemenem francouzským. Jurský honič, který bývá také označován Jura Laufhund, byl vyšlechtěn jako lovecký pes určený pro lov různých druhů zvěře od lišek a zajíců až po vysokou.
Povaha a chování
Jurský honič je inteligentní a vytrvalý pes. Je výborně ovladatelný, má vynikající čich a schopnost sledovat i starou stopu zvěře. Má krásně znělý hlas a jeho intonaci mění podle druhu sledované zvěře.
Vzhled
Středně velký pes, který zaujme ušlechtilým vzhledem. Psi měří mezi 49 a 59 cm, feny o 2 cm méně. Srst se vyznačuje kombinací plavé a černé barvy (plášť, pálení). Jinak je krátká, hladká a dobře přiléhá.
Průměrný věk
13 - 14 let
Péče
Plemeno nevyžaduje mimořádnou péči. Výživa musí odpovídat zátěži a věku psa. Krátká srst se neupravuje, stačí ji pravidelně kartáčovat. Plemeno výborně snáší pobyt v kotci, potřebuje ale dostatek pohybu a zaměstnání. Potřebuje i kontakt s lidmi. Pak je tím nejlepším společníkem a také pomocníkem myslivců.
Chovatelský klub
Klub chovatelů švýcarských honičů