Jak vypadá a chutná
Plodnice dorůstají 2-8 cm a připomínají svým tvarem brambory. Jak název napovídá, lanýž je bílý až šedobílý. Na dotek je mírně zvlněný, pod nepravidelným povrchem se skrývá dužina krémové barvy s bílými žilkami. Když si k houbě přivoníte, ucítíte slabé česnekové aroma.
Kde a kdy roste
Lanýže si s jinou houbou nespletete. Na rozdíl od ostatních roste 10-40 cm pod zemí, takže najít ho u nás je rarita. Štěstí můžete zkusit v jehličnatých nebo bukových lesích. Ve Francii sbírají lanýže od října do prosince.
Tato jedlá houba je považována za skutečnou lahůdku a také afrodiziakum. To působí především na bachyně, které lanýže hledají. Vůně těchto hub jim připomíná pižmo, kterým je samci lákají k rozmnožování.
Vzácnost těchto hub se přirozeně odráží na jejich ceně. Bílé lanýže jsou mnohonásobně cennější než jiné. Cena za kilogram se může vyšplhat i přes 100 tisíc korun, a proto vám je naservírují pouze v nejluxusnějších restauracích. Lanýže se tepelně neupravují, spíše se používají jako dochucení jídla.
Přesná cena za bílý lanýž se neustále mění. Závisí na čerstvosti, kvalitě, vůni a tvaru houby a také na místě nálezu. K nejslavnějším rodištím bílých lanýžů patří italské městečko Piemont nebo francouzský Périgord.