Čirůvka zemní

Čirůvka zemní | foto: www.houbar.cz

Čirůvka zemní (Tricholoma terreum)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

midiJe až s podivem, jak lehce tato podzimní houba uniká nenasytným košíkům většiny houbařů. Ti jsou však sami proti sobě, neboť jde o dobrou, chuťově poměrně hodnotnou houbu.

Klobouky jsou 3 - 7 cm široké, v mládí zvonkovitě sklenuté, později až rozložené, s hrbolem, lehce zprohýbané, křehké, šedé nebo šedohnědavé, pokryté přitisklými, vláknitými šupinkami, naspodu s brzy šedými, na ostří zoubkatými lupeny. Třeň má bělošedou barvu, válcovitý tvar, je vláknitý, štíhlý, 3 - 8 cm dlouhý a 6 - 12 mm široký. Dužninu má našedlou. Výtrusy jsou bezbarvé.

Kde a kdy roste

Čirůvka zemní roste místy velmi hojně od září do listopadu hlavně v jehličnatých (bory, smrčiny), ale i ve smíšených a vzácně též listnatých lesích, zejména na vápenci.

Je jedlá. Čirůvka zemní je podobná výborné jedlé čirůvce havelce (Tricholoma portentosurri), která se liší statnější plodnicí, vlásenitým kloboukem, žlutým nádechem lupenů a moučnou vůní. V kuchyni můžete čirůvku zemní použít všestranně – chutnat vám z ní bude především omáčka, ale zkuste ji použít i do směsí, pod maso nebo ji usušte a schovejte na zimu. U této houby je vše povoleno.