Česko – Portugalsko. Větší zápas český ženský fotbal v posledních letech nepamatuje. Jen jeden tým postoupí na Euro, které hostí příští rok Švýcarsko. A vzhledem k úvodní remíze 1:1 je ve vzduchu drama.
Ovšem v Teplicích na Stínadlech v úterý večer se nečeká fotbalový houf, nýbrž pár tisícovek lidí. Čtyři, možná pět. Jak to?
Vždyť Česko má zhruba stejně obyvatel jako Portugalsko. Jasně, zatímco v Portu si fanoušci lebedili na tribuně jen v šusťákové bundě, Česko se klepe zimou. Ale přesto: kdy jindy by měli přijít lidi? Teď mohou být u historicky prvního postupu českých fotbalistek na velký šampionát.
„Ale nemyslete si, že v Portugalsku běžně plníme stadiony na ženský fotbal. Na hlavních se hraje jen výjimečně, asi jako u vás. Ale když bylo jasné, že se domácí zápas baráže uskuteční v Portu na stadionu Dragao pro 50 tisíc lidí, všichni si to vzali za své. Svaz i fanoušci: Vytvoříme rekord!“ vypráví Paulo Amaral, odborník na ženský fotbal, jenž léta trénoval ženské týmy a nyní je technickým ředitelem fotbalové akademie klubu União Micaelense.
Když se v závěru zápasu v Portu objevilo na světelné tabuli číslo 40 189, tedy počet diváků na stadionu, aréna vybuchla nadšením. Povedlo se. Dosavadní rekord 31 093 ze zářijového zápasu žen FC Porto byl překonán.
Fotbalistky v Portugalsku v první bitvě o Euro remizovaly, trefila se Svitková |
I útočnice Jéssica Silva, zvyklá na kulaté návštěvy z amerického FC Gotham, žasla: „Nádhera! Životní zážitek, o tomhle jsem vždy jen snila.“
Česko – PortugalskoOdveta baráže o postup na mistrovství Evropy žen 2025. V úterý 3. 12. od 17:45 v Teplicích, vysílá ČT 2 |
Jen remíza ji štvala. Portugalky jsou favoritky. Češky v baráži o Euro dvakrát neuspěly proti Itálii,v té poslední před třemi lety přišel mrzutý krach se Švýcarskem po remízách 1:1 a nevydařeném penaltovém rozstřelu. A co mezitím Portugalky?
Když se stal v roce 2011 šéfem portugalského fotbalového svazu Fernando Gomes, učinil z ženského fotbalu prioritu. Do čela postavil Monicu Jorgeovou, bývalou trenérku, a společně vytvořili dlouhodobou strategii. Výsledek? Postup na Euro 2017 a 2022. Byť se štěstím, jelikož místenku získali na úkor vyřazeného Ruska.
Zájem vzbudil letos v létě i přestup portugalské záložnice Kiky Nazarethové z Benfiky Lisabon do Barcelony za 500 tisíc eur. Stala se tak nejdražší fotbalistkou Evropy.
Slečna kuráž. Jak se z hubaté holčičky stala nejdražší fotbalistka Evropy |
Český ženský fotbal dlouhá léta klimbal a nyní horko těžko dohání, co zmeškal. Boom v Portugalsku spustil postup na loňské mistrovství světa žen v Austrálii a na Novém Zélandě.
Portugalky jen těsně nepostoupily ze skupiny. Prohrály 0:1 s Nizozemskem, remizovaly 0:0 s USA a porazily 2:0 Vietnam. Přestože se zápasy hrály brzy ráno, měly nadprůměrnou sledovanost.
Vrcholem je baráž o Euro proti Česku. Nejsledovanější fotbalový zápas ženské portugalské reprezentace všech dob. Přes 2,2 milionu diváků si naladilo přenos na stanici RTP1, průměrná sledovanost: 899 tisíc diváků.
Jistě, úspěch plodí fanoušky. Zároveň neznamená spásu. Takové FC Porto bylo dlouho jediným velkoklubem v zemi, který neměl ženský tým. Až André Villas-Boas, od dubna předseda portského giganta, se to rozhodl změnit. První zápas hrál nově složený ženský tým FC Porto v září na stadionu Dragao, kam přišlo přes 30 tisíc diváků. Na holky, které kopou třetí ligu!
I čísla okolo ženského fotbalu v Česku stoupají, byť pozvolna.
Absolutně nejvíc lidí dorazilo v Česku na ženský fotbal v roce 2017. Zahajovací zápas Česko – Francie na mistrovství Evropy hráček do sedmnácti let sledovalo v Plzni 10 219 fanoušků. Rekordní návštěva na domácí zápas reprezentačního A-týmu je 7 488 diváků. Tolik jich dorazilo loni v říjnu na utkání Ligy národů proti Bosně a Hercegovině (2:2).
Na ligu žen přišlo nejvíc 6 216 diváků, letos v dubnu do Edenu na derby Slavie se Spartou (4:1).
Liga žen zažívá výjimečnou sezonu. Poprvé má titulárního sponzora a název FORTUNA:LIGA, rovněž vlastní web a aspoň jeden zápas týdně vysílá televize.
Není to tak dávno, kdy i fotbalistky Sparty a Slavie hrály své domácí zápasy v různých vesničkách za Prahou. A ve vytahaných dresech, které dědily po mužských týmech. Nyní fungují na profi úrovni a mají své vlastní tréninkové areály, kde hrají domácí zápasy: Slavia v Horních Měcholupech, Sparta na Proseku.
O to víc mrzí, že podzimní derby mezi Spartou a Slavií (5:1) sledovalo na Proseku jen zhruba 600 diváků.
„Bohužel, u nás je typické mužské fotbalové prostředí. Pořád jsme zvyklí porovnávat. Často slýchám: Ženský fotbal? To je úplně jiný sport,“ říká trenér ženské reprezentace Karel Rada. „Proč to srovnávat? Ženský sport přece nikdy nemůže být stejný jako mužský. Basketbalistky, volejbalistky, biatlonistky. Vždycky budou pomalejší a fyzicky slabší než muži.“
Třeba Anglie, nejlepší fotbalová soutěž v Evropě, má k ženskému fotbalu jiný přístup. Když se zde loni konalo mistrovství Evropy fotbalistek, Angličanky pobláznily celý národ a nakonec šampionát vyhrály. Malé fotbalistky našly své vzory, brankářská jednička Mary Earpsová si vysloužila svou dvojnici ve slavném muzeu vozkových figurín Madame Tussauds a stoupl i zájem o tamní Women’s Super League.
Během listopadové reprezentační pauzy fotbalistů se poprvé v historii odehrály všechny zápasy WSL a Women’s Championship (1. a 2. liga žen) na hlavních stadionech. Kupříkladu na Stamford Bridge či ve Villa Parku.
Samostatnou kapitolou je zájem médií. V Anglii má BBC, Guardian či The Telegraph redaktora, který se specializuje pouze na ženský fotbal, což je u nás sci-fi.
Ale zpět k úterní baráži českých fotbalistek s Portugalskem, která se odehraje v Teplicích. Proč právě tam? Inu, stadion mimo hlavní město se nabízí. Fanoušky v Praze netáhne ve velkém ani mužská reprezentace.
A důležitý je i pozitivní přístup vedení klubu, na jehož půdě se bude hrát. Není tajemstvím, že někteří bafuňáři či trenéři si nepřejí vidět pobíhat na svém trávníku jiný tým, byť národní. Teplický šéf Rudolf Řepka byl ihned pro.
„Přijďte se podívat, podpořit nás a snad budeme všichni společně slavit postup na Euro,“ láká Kateřina Svitková, česká střelkyně z úvodního zápasu. Přesto rekordní návštěvu nečekejme.
A dokud budou převažovat názory, že fotbal v podání žen je proti mužskému divný, pomalý a tuhle partičku s culíky by porazili jak dorostenci, tak i pupkáči z okresního přeboru, nikam se nepohneme.
Velký fotbalový den v Teplicích však může leccos změnit.