Jsme na Střeleckém ostrově v Českých Budějovicích. První zápas ženské reprezentace v roce 2025 tu vidělo symbolických 2025 diváků. Svitková a spol. porazily v úterý v Lize národů 5:1 Albánii.
Jsou v čele své skupiny B4, z níž první tým postupuje přímo do elitní skupiny Ligy národů. A má poté schůdnější kvalifikaci na vysněné mistrovství světa, které hostí v roce 2027 Brazílie.
Malé fotbalistky z Českých Budějovic a okolí mají zážitek. Mohly nastupovat ruku v ruce s reprezentantkami, které dosud znaly jen z televize. I s nimi prohodit pár slov.
Šest gólů v Českých Budějovicích. Fotbalistky rozstřílely Albánii![]() |
Nadšení se mísilo z nervozitou. A dotěrnou zimou. I Ubong Ekpai, útočník Dynama, se na tribuně ponořil hlouběji do své bílé péřovky.
A obránkyně Alena Pěčková, která kope ve španělském Eibaru, předala hned po nástupu mikinu své malé parťačce. A pak si společně broukaly hymnu.
Premiéru nezažívaly na Střeláku jen ony, ale i trenérka Jitka Klimková. Kdy vlastně naposledy koučovala tým v Česku? „To už je let,“ vydechne. „V roce 2011 ženský tým Slovácka.“
A potom vyrazila na zkušenou do zahraničí: USA, Austrálie, Nový Zéland. Vždycky ale toužila vrátit se domů coby trenérka reprezentace. A výhra 5:1? Těžko si mohla přát lepší domácí debut. Byť její hráčky musely zápas otáčet z nepříznivého stavu 0:1. „Ukázaly české bojovné srdce. A pomohli i diváci,“ říkala Klimková.
„Kolikrát mi běhal mráz po zádech. Přišlo přes dva tisíce fanoušků, ale udělali atmosféru, jako kdyby jich bylo přes pět tisíc. Holky je vnímaly a slyšely. Pokud budeme mít takových zápasů víc, tak jenom dobře pro tým i celý český fotbal,“ popisovala nadšeně po výhře, kterou bujaře slavil celý stadion.
Aby ne. Výhry jsou tu nedostatkové zboží. Fotbalisté Českých Budějovic, posledního týmu tabulky, tu zvítězili v soutěžním zápase naposledy loni v květnu. V baráži o ligu, 2:1 proti Táborsku.
„Teď konečně padají branky do té správné branky,“ prohodí chlapík na protilehlé tribuně. Přiznává, že na ženském fotbalu je poprvé. Když tu hrály fotbalistky naposledy - v listopadu 2019 přípravu s Anglií (2:3) - ani o tom nevěděl. Tentokrát si všiml billboardu ve městě.
„No a když změna, tak pořádná. Místo piva tu usrkávám ovocný čaj,“ rozřechtá se.
I naše hráčky se přišly podívat a odcházely nadšené,“ říká Tomáš Železný, kondiční trenér českobudějovických fotbalistek. „Věřím, že nasály odhodlání a trochu se inspirovaly před sobotním čtvrtfinále českého poháru proti Baníku.“
Hattrick? Snad příště. Fanoušci? Skvělí. Svitková s Bartoňovou po výhře nad Albánií![]() |
Ženský fotbal tu ušel v posledních letech kus cesty. Takřka štreku. Fotbalistky postoupily dvakrát v řadě - z divize do třetí ligy a hned coby nováček do druhé.
I tady atakují špici tabulky. Vede sparťanské béčko, ale to mezi elitu, které vévodí její A tým, nemůže. Budějovice mají shodně bodů s Baníkem Ostrava, jenž má však zápas k dobru. Připomeňme, že jen první tým postupuje do ligy.
„Andreo, můžu fotku? Báro, pojďte k nám, podepíšete mi brankářské rukavice?“ Nad Černou věží se smráká, ale fotbalistky se ještě desítky minut po utkání věnují svým příznivcům.
⚽️ Albánkám odbila PÁTÁ. 5️⃣ pic.twitter.com/8Q0CdTZ6NC
— ČT sport (@sportCT) February 25, 2025
„Atmosféra byla fantastická, lidi fandili. Všem děkujeme,“ líčí Kateřina Svitková, s dvěma góly a dvěma asistencemi nejlepší hráčka zápasu.
„Hele, kolik myslíš, že Svitková zvládne nožiček? A trefí bránu z půlky hřiště?“ debatují caparti na tribuně. Brzy ale změní téma. Prý zítra píšou z vyjmenovaných slov.
Mimochodem, kdyby si náhodou nebyli jistí, zda se ve jméně Svitková píše měkké „i“, nebo tvrdé, můžou mrknout na její dres. Češky na nich totiž na rozdíl od Albánek mají jmenovky.