Tady vyrůstala.
Tady žije dodnes.
Tady je obyčejnou holkou od vedle.
Denně si chodí do pekárny pro chléb a citrónový koláč, občas posedí s knížkou na náměstí Placa Marcer. Vždyť je dcerou učitelů katalánské literatury. Jindy poklábosí s přáteli u čaje matcha. S vínem ani slazenými nápoji u ní neuspějete.
V pondělí večer se jindy poklidný plácek proměnil v malou fanzónu. Místní sledovali, kterak jejich milovaná Aitana ovládla anketu pro nejlepší fotbalistku světa. Stejně jako před rokem.
🌟🤩 Sant Pere de Ribes, orgullós poble de l’Aitana Bonmatí, dues vegades #BallonDor @QueThiJugues @carrusel pic.twitter.com/ttAEmX4qaW
— Anna Palet (@annapalet_) October 28, 2024
19 gólů, 18 asistencí, 4 trofeje. Toť její výtečná sezona v Barceloně.
Dorovnala tak spoluhráčku Alexii Putellasovou, která ocenění vyhrála v letech 2021 a 2022. A co víc, na druhém i třetím místě byly opět hráčky Barcelony: Caroline Graham Hansenová a Salma Paralluelová.
Dominance katalánského velkoklubu. A divíte se? Děvčata z Barcelony dosáhla v loňské sezoně na magický quadruple, tedy triumf v Lize F, španělském poháru Copa de la Reina, Superpoháru i Lize mistryň.
V bílých šatech s drobnými černými puntíky Bonmatíová v pařížském divadle Théatre du Chatelet zářila. Podobně jako na hřišti. „Jsem za cenu vděčná, ale bez týmu by to nešlo. Místo mě tu mohla klidně stát Caroline. Právě ona mě dělá lepší hráčkou, zasloužila by si to stejně,“ povídala šestadvacetiletá fotbalistka.
Možná máte pocit, že norská útočnice Hansenová by si cenu zasloužila víc. Má snad změnit národnost? Nebo být aktivnější na Instagramu? Posbírala 32 gólů a 28 asistencí. Stále však zůstává ve stínu Bonmatíové.
Zlatý míč po 64 letech ve španělských rukou. Rodri předčil i hvězdy z Realu |
V klíčových zápasech sezony jste prostě drobnou Španělku viděli víc. Byla to ona, kdo odšpuntoval po hodině hry finále Ligy mistryň proti Lyonu (2:0) na San Mamés. Ona byla nejlepší hráčkou finále i celé soutěže. Fanoušky bavila vytříbenou technikou, driblinkem a kulišárnami.
Český hlas v anketě The Ballon d’Or FémininLucie Macháčová, redaktorka iDNES.cz |
„Bonmatí? Iniesta ženského fotbalu,“ míní kouč Pep Guardiola. „Je prototypem ideální fotbalistky, příkladem pro všechny. Jak trénuje, jaký má přístup, jak denně maká,“ líčil trenér Barcelony Jonatan Giraldéz, jenž po snové sezoně zamířil do USA k fotbalistkám Washingtonu Spirit. „Jsem rád, že jsem ji potkal na začátku kariéry a mohl tak sledovat její růst.
„Má všechno. Šikovná, rychlá, mazaná. Těžko ji připravíte o balon,“ přidává se Klára Cahynová, kapitánka české reprezentace a záložnice Realu Sociedad, který se s ní potkává ve španělské Lize F.
„Ale musím se zlepšit při bránění, plnit si lépe defenzivní úkoly a taky zlepšit levačku,“ povídala Bonmatíová loni. Skromnost, pokora, pracovitost, respekt k soupeřům, fair play.
Ano, o tom všem je Zlatý míč. Nejen čísla. I proto ji dala většina z hlasujících novinářů na první místo. „Klidně by mohla žít v centru Barcelony, ale zůstala doma v Ribes. Má tu své lidi, na první místo dává rodinu a přátele,“ tvrdí její kamarád z dětství Xavier Rovira.
Strejček Jonatán. Jak malý velký muž s Barcelonou dobyl Evropu. Zaujal i Messiho |
Aitana Bonmatí Conca, jak zní celé její jméno, je dnes zároveň holka z plakátu. Tvář světového ženského fotbalu. V létě se dostala na obálku počítačové hry EA FC 2025 po boku Bellinghama, Beckhama, Buffona a Zidana. Rovněž se připojila ke hvězdám jako Messi či Yamal a podepsala lukrativní smlouvu s Adidasem.
A v září prodloužila s Barcelonou smlouvu do roku 2028. Byť jí Chelsea, pětinásobné šampionky Anglie, nabízely čtyřletý kontrakt na 11 milionů eur.
I Michele Kangová, přezdívaná královna ženského fotbalu, ji toužila dostat k sobě do Olympique Lyon. Majitelka ženského týmu Lyonu, anglického London Lionesses a amerického Washingtonu Pride je zvyklá, že je po jejím. Ostatně, nyní hodlá převzít ženský celek Levante. Ovšem tentokrát měla korejská miliardářka utrum.
Její vysněná hráčka s číslem 14 podepsala Barceloně. Symbolicky ve 14 hodin a 14 minut se stala nejlépe placenou fotbalistkou historie.
Přitom do sedmi hrála basketbal. Pak vyměnila palubovku za trávník. A dobře udělala. Tehdy ještě netušila, že vyroste jen do 162 centimetrů. Začala kopat v klučičím týmu Ribes. „Nejdřív jsme se šklebili: Holka? Ale když jsme viděli, jak má pořád míč přilepený u nohy, vzali jsme ji,“ vzpomíná její kamarád Xavier.
Když jí bylo třináct, zvažovala odchod do USA. Přeci jen, ženský fotbal byl ve Španělsku teprve v počátcích. Nakonec se připojila k barcelonské La Masii. V šestnácti byla v áčku. A zbytek už známe.
Ale ani ve světě aktuálně nejlepší fotbalistky světa nešlo vše po másle. Na olympijském turnaji v Paříži skončily Španělky až čtvrté. A před dvěma týdny ve skupině Ligy mistryň prohrála její Barcelona s Manchesterem City 0:2. Nečekaná ťafka.
Přidejme strasti po loňském zlatém mistrovství světa. Jaký to paradox. Pamatujete? Loni v srpnu se po výhře Španělek na světovém šampionátu nemluvilo o slavném triumfu, nýbrž o tom, proč šéf svazu Luis Rubiáles políbil Jenni Hermosovou.
Zrovna tento pátek, 1. listopadu, Netflix spouští dokument s názvem Je konec. Polibek, který obletěl svět (ve španělštině #SeAcabó: Diario de las Campeonas), který má přinést dosud nevyřčená bolavá svědectví.
Před kamerou bude také Bonmatíová.