Gólová oslava fotbalistů Middlesbrough v utkání s Brightonem

Gólová oslava fotbalistů Middlesbrough v utkání s Brightonem | foto: Reuters

Middlesbrough se vrací mezi elitu, tituly slaví Trenčín, Eindhoven či Celtic

• 9
Fotbalisté Middlesbrough remizovali v závěrečném kole druhé anglické ligy s Brightonem 1:1 a po sedmi letech se vrátí do nejvyšší soutěže. Salcburk získal třetí rakouský titul v řadě, Celtic ve Skotsku dokonce pátý. V Nizozemsku PSV Eindhoven v posledním kole vyfoukl první místo Ajaxu Amsterdam, na Slovensku je po výhře nad Slovanem Bratislava opět šampionem Trenčín.

Do důležitého zápasu mezi Middlesbrough a Brightonem nenastoupil ani jeden z českých hráčů: obránce Tomáš Kalas, jenž v Middlesbrough hostuje z Chelsea, čeká na výraznější šanci od 5. dubna, naopak záložník Jiří Skalák poprvé od stejného data chyběl v zahajovací jedenáctce Brightonu. Ten bude muset o postup bojovat v baráži.

Middlesbrough otevřel skóre z první větší šance v 19. minutě. Ramírez poslal centr z přímého kopu na zadní tyč, Nugent míč z voleje přihrál Stuanimu a ten ukončil svůj 1013 minut trvající gólový půst. Po inkasované brance se Brighton nemohl dostat do hry, domácí měli několik šancí zvýšit, ale stav zůstal 1:0.

Po přestávce zaúřadovali ze standardní situace také hosté. Knockaert nacentroval na Stephense a ten z úhlu hlavou překonal gólmana Dimiho. Střelec branky ale několik minut poté ostře fauloval Ramíreze a rozhodčí Dean mu udělil rovnou červenou kartu.

Domácím remíza k postupu stačila, druzí zůstali díky lepšímu skóre. Brighton sice prodloužil sérii bez porážky na 14 zápasů, o postup ale bude muset bojovat v play off. V něm se utká Sheffieldem Wednesday, v jehož kádru figuruje Daniel Pudil. Druhou dvojici tvoří Hull a Derby.

Tabulku ovládl již před posledním kolem jistý postupující klub Burnley. Ten na závěr zvítězil 3:0 na hřišti Charltonu, který bude v příští sezoně nastupovat ve třetí lize.

Anglická druhá liga - 46. kolo: Blackburn - Reading 3:1, Cardiff - Birmingham 1:1, Charlton - Burnley 0:3, Derby - Ipswich 0:1, Fulham - Bolton 1:0, Huddersfield - Brentford 1:5, Hull - Rotherham 5:1, Middlesbrough - Brighton 1:1, MK Dons - Nottingham 1:2, Preston - Leeds 1:1, QPR - Bristol 1:0, Wolverhampton - Sheffield Wednesday 2:1.

Nizozemsko

Fotbalisté PSV Eindhoven zvítězili v posledním kole nizozemské ligy na hřišti Zwolle 3:1 a obhájili tak svůj loňský ligový triumf. Doslova tak vyfoukli titul Ajaxu Amsterodam, který do závěrečného dějství soutěže vstupoval ve výhodnější pozici, ale překvapivě pouze remizoval s předposledním Graafschapem.

Amsterodamskému celku stačilo k zisku titulu díky výrazně lepšímu rozdílu skóre zvítězit. Po čtvrt hodině hry se Ajax skutečně ujal vedení, a to i díky příspěvku Václava Černého. Český mládežnický reprezentant nahrál na úvodní gól utkání Amina Younese.

Jenže již jistý účastník baráže o sestup dokázal ve druhém poločase díky zásahu Bryana Smeetse srovnat na konečných 1:1 a PSV tak díky svému vítězství mohlo nečekaně slavit 23. titul v historii.

34. kolo: Feyenoord Rotterdam - Nijmegen 1:0, Graafschap - Ajax Amsterdam 1:1, Groningen - Almelo 2:1, Haag - Heerenveen 1:1, Leeuwarden - Excelsior Rotterdam 0:2, Roda Kerkrade - Tilburg 2:3, Twente Enschede - Arnhem 2:2, Utrecht - Alkmaar 1:3, Zwolle - PSV Eindhoven 1:3.

Rakousko

Salcburk má po remíze 1:1 v 34. kole se Sturmem Štýrský Hradec v čele náskok deseti bodů na druhý Rapid Vídeň, který manko nemůže stáhnout ani se zápasem k dobru. Pro Salcburk je to jubilejní desátý ligový triumf.

Nad Sturmem vedl Salcburk po čtvrthodině hry, když se popáté v sezoně prosadil norský záložník Valon Berisha. Hosté sice dvacet minut před koncem vyrovnali zásluhou Nigerijce Edomwonyiho, bod Salcburku ale k jistotě titulu stačil. Šampion bude v příští sezoně bojovat o postup do základní skupiny Ligy mistrů od druhého předkola.

34. kolo: Austria Vídeň - Mödling 3:1, Altach - Wolfsberg 1:1, Ried - Grödig 2:0, Salcburk - Sturm Štýrský Hradec 1:1.

Skotsko

Celkově 47. titul získal Celtic dvě kola před koncem po vítězství 3:2 nad Aberdeenem, proti kterému mu stačilo k zisku titulu jakkoliv bodovat.

Vítězství Celticu se zrodilo v úvodních minutách zápasu, když se dvakrát trefil Patrick Roberts, devatenáctiletý útočník hostující z Manchesteru City. Aberdeen sice ve druhém poločase snížil na rozdíl jedné branky, soupeři však v zisku nezabránil.

Nejúspěšnějším klubem Skotska zůstávají s 54 ligovými triumfy Glasgow Rangers, kteří se v příští sezoně čtyři roky po pádu do čtvrté ligy vrátí do nejvyšší soutěže, takže další obhajobu bude mít Celtic těžší.

3. kolo, skupina o titul: Hearts - Ross County 1:1, Motherwell - St. Johnstone 1:2, Celtic Glasgow - Aberdeen 3:2.

Slovensko

Fotbalisté Trenčína obhájili titul. Na hřišti druhého Slovanu Bratislava zvítězili 4:0 a dvě kola před koncem vedou tabulku o osm bodů. Stejně jako loni tak získali double, neboť v minulém týdnu Slovan porazili i ve finále poháru.

„Dokázali jsme nemožné. Je velmi těžké obhájit triumf v poháru i v lize, zejména v téhle zemi. Teď to bylo náročnější, soupeři totiž věděli, že máme nejvyšší ambice, a byli motivovanější,“ řekl čtyřicetiletý trenčínský kouč Martin Ševela.

V minulém kole přitom Trenčín doma podlehl Trnavě 1:3, ale zápas v Bratislavě zvládl velkolepě. V první půli se krátce po sobě trefili Van Kessel a Schet, v závěrečné desetiminutovce zápasu pak přidali další branky znovu Van Kessel a Udeh.

„Taktika byla postavená na tom, že pokud jsme chtěli být šampiony, museli jsme do Bratislavy přijet s mentalitou šampionů. Přijeli jsme si sem pro vítězství a vyhráli jsme,“ dodal Ševela.

31. kolo: Myjava - Dunajská Streda 3:0 (31. Pekár, 55. Bílovský, 68. Marček), Ružomberok - Zlaté Moravce 1:1 (61. Ďubek - 23. Kuzma), Senica - Podbrezová 0:1 (30. Rendla), Trnava - Michalovce 3:0 (55. a 59. Depetris, 22. Schranz), Žilina - Skalica 1:0 (65. Haskič), Slovan Bratislava - Trenčín 0:4 (20. a 83. Van Kessel, 21. Schet, 90. Udeh).

Rusko

27. kolo: CSKA Moskva - Groznyj 1:0, Kubaň Krasnodar - Saransk 1:2, Machačkala - Petrohrad 0:1, Kazaň - FK Krasnodar 1:1, Samara - Ufa 1:0, Rostov na Donu - Lokomotiv Moskva 2:1, Perm - Jekatěrinburg 1:1, Spartak Moskva - Dynamo Moskva 3:0.

Turecko

32. kolo: Sivasspor - Genclerbirligi 2:1, Gaziantepspor - Eskisehirspor 1:1, Osmanlispor - Bursaspor 3:3, Akhisar - Kayserispor 1:1, Trabzonspor - Rizespor 6:0, Mersin - Antalyaspor 0:1, Galatasaray - Besiktas 0:1.

Portugalsko

33. kolo: Rio Ave - FC Porto 1:3, Pacos Ferreira - Tondela 1:4, Coimbra - Braga 0:0, Sporting Lisabon - Setúbal 5:0, Marítimo - Benfica Lisabon 0:2.

Švýcarsko

32. kolo: FC Curych - Basilej 2:3, Thun - St. Gallen 2:2, Lugano - Grasshopper Curych 0:1, Vaduz - Lucern 1:2.

Belgie

7. kolo play off, skupina o titul Anderlecht - Ostende 2:1, Genk - Waregem 2:0, Gent - FC Bruggy 1:4.

1. FC Bruggy 7 5 0 2 17:7 47
2. Anderlecht 7 5 1 1 11:7 44
3. Gent 7 2 2 3 7:11 38
4. Genk 7 4 0 3 14:9 36
5. Ostende 7 2 1 4 10:15 32
6. Waregem 7 0 2 5 7:17 24