Willie Isa, šestatřicetiletý pořízek původem z Nového Zélandu, ještě na začátku ledna nastoupil do přípravy před novou sezonou, která v nadnárodní Super League třináctkového ragby kopíruje kalendářní rok.
Loni v říjnu dokonce souhlasil s dvouletým prodloužením smlouvy ve Wigan Warriors, historicky nejúspěšnějším klubu na Anglii, kde působil od roku 2016. Jenže když za ním pár měsíců nato přišla fotbalová Chelsea s neobvyklou nabídkou, necelé tři týdny před startem soutěže šišatý balon odhodil a vzkázal: „Tohle je příležitost, kterou nemůžu odmítnout.“
Stal se z něj manažer hráčského rozvoje a podpory ve fotbalové Chelsea, což je volný překlad jeho - zvenčí těžko uchopitelné - nové role.
„Nečekám, že by fanoušci někdy fyzicky viděli jeho vliv. Ale věřte mi, že dokáže nastavit správnou kulturu a nejen mentálně pomoct týmu i jednotlivcům,“ je přesvědčený Matt Peet, Isův poslední kouč ve Wiganu. „Vůdčí schopnosti, které v sobě má, jsou přenositelné napříč různými sporty i odlišným prostředím.“
Což zní sice hezky, ale pořád dost abstraktně a neurčitě.
Nebo vy snad nejste zvědaví, jak bohaté hvězdy a hvězdičky z Chelsea přijmou chlápka, o kterém pravděpodobně v životě neslyšeli?
Proti fotbalu je třináctkové ragby league, méně populární odnož tradičního patnáctkového ragby union, při vší úctě minisport.
Dosahem. Návštěvami. Sledovaností i všeobecným tlakem, který je ve fotbalové Premier League pro mladé i starší hráče enormní.
Brighton znovu znemožnil Chelsea. Bezbranní hosté dostali tři branky |
„Ale pozor, v ragby league i u nás ve Wiganu tomu rozhodnutí každý rozumí a naprosto ho chápe. Uvidíte sami, že je to od Chelsea dost chytrý krok,“ přesvědčuje v rozhovoru pro The Athletic trenér Peet.
Chelsea od roku 2022, kdy ji převzalo konsorcium v čele s americkým byznysmenem Toddem Boehlym, utratila přes miliardu liber za nové posily, což je známá věc. O investicím v zákulisí se však mluví podstatně méně.
Klub rozšířil lékařské oddělení a medical tým, najal experty, kteří monitorují výkon každého hráče a pomáhají jim s dalším rozvojem. Právě ragbista Isa údajně do složité mozaiky perfektně zapadá.
Chelsea ho bere coby mentora, který měl už během kariéry pozitivní vliv na mladé spoluhráče. Pracovat bude mezi fotbalisty v Cobhamu, což je moderní tréninkové centrum.
V ragby league Isa působil sedmnáct let, hrál v australských a anglických klubech, získal dvanáct trofejí a reprezentoval Samou.
„Ví, co je potřeba k vítězství a udržení fyzické kondice během vyčerpávající sezony. Poradí hráčům, jak neztrácet zdravou mysl i tělo. Může jim být nablízku, pokud budou procházet těžším obdobím,“ přibližuje The Athletic, jak klub o jeho angažování přemýšlel.
Londýnská Chelsea se během posledních dvou měsíců propadla z druhé příčky na šestou, minulý týden vypadla i z Anglického poháru a trenér Enzo Maresca po pět dnů staré ligové porážce 0:3 v Brightonu kritizoval: „Náš nejhorší výkon od chvíle, kdy jsem do klubu přišel.“
I proto je po záchvěvu naděje na konci roku nálada v mužstvu i mezi fanoušky ponurá. Nečekaný příchod ragbyové hvězdy do podpůrného týmu vzbudil zájem, ale pochybnosti rozhodně nezažehnal. Prozatím?