Český útočník Jan Kliment

Český útočník Jan Kliment | foto: Michal Šula, MAFRA

Kliment se znovu trefil za Bröndby Kodaň, za Ajax opět nastoupil Černý

• 0
Čerstvou pozvánku do seniorské reprezentace potvrdil útočník Jan Kliment dalším gólem v dánské lize. Od začátku sezony to byla jeho třetí trefa, fotbalistům Bröndby Kodaň tentokrát pomohl k výhře 2:0 nad Horsens.

Dánsko

Bröndby vedlo od 61. minuty, kdy otevřel skóre premiérovým gólem v ročníku Johan Larsson. V nastavení dostali domácí možnost pojistit tříbodový zisk z penalty. Střídající Kamil Wilczek ji sice neproměnil, vzápětí se ale prosadil Jan Kliment a upravil na konečných 2:0. Bröndby se po výhře dostalo na třetí místo tabulky.

Klimenta nyní čeká premiérový sraz s národním týmem. Trenér Karel Jarolím ho nominoval na zápasy o mistrovství světa s Německem a v Severním Irsku.

Soupeř Zlína v základní skupině Evropské ligy FC Kodaň prohrál na hřišti vedoucího Nordsjaellandu 0:3.

Nordsjaelland rozhodl o výhře nad Kodaní už v prvním poločase, v němž se trefili Godsway Donyoh a Emiliano Marcondes. Snahu o vyrovnání hostům v druhém dějství zkomplikoval vyloučený bek Peter Ankersen, který mimo hru nakopl soupeře. Na konečných 3:0 pro domácí upravil v závěru Ernest Asante.

Úřadující mistr neprožívá povedený start sezony, ze sedmi zápasů získal jen devět bodů. Za poražený tým odehráli celý zápas český stoper Michael Lüftner a slovenský záložník Ján Greguš, který v minulosti hrál českou ligu za Jablonec a Ostravu.

FC Kodaň odehrála zápas v sestavě: Olsen - Ankersen, Lüftner, Boilesen, Bengtsson - Amankwaa (46. Toutouh), Kvist, Greguš, Verbič (84. Antonsson) - Pavlovič (71. Falk), Sotiriu.

Výsledky 7. kola: Midtjylland - Lyngby 1:1, Bröndby Kodaň - Horsens 2:0 (druhý gól Kliment), Helsingör - Randers 2:0, Aalborg - Aarhus 0:0, Sönderjyske - Odense 2:2, Silkeborg - Hobro 0:2, Nordsjaelland - FC Kodaň 3:0.

Nizozemsko

Podruhé za sebou byl v základní sestavě Ajaxu v lize Václav Černý. Zatímco před týdnem zazářil dvěma asistencemi, tentokrát na hřišti vydržel jen první poločas. V tom druhém ajax rozhodl dvěma góly o výhře nad Venlo.

Výsledky 3. kola: Feyenoord Rotterdam - Tilburg 5:0, Venlo - Ajax Amsterodam 0:2, Groningen - Utrecht 2:1, PSV Eindhoven - Roda Kerkrade 2:0, Arnhem - Alkmaar 1:2, Haag - Heerenveen 1:2, Zwolle - Twente Enschede 2:0, Almelo - Excelsior Rotterdam 2:2, Breda - Sparta Rotterdam 2:2.

Rusko

Skóre v zápase Lokomotiv Moskva - Jekatěrinburg otevřel v 21. minutě ve vápně důrazný Jefferson Farfán, který se pyšní dlouholetými zkušenostmi ze Schalke nebo Eindhovenu. Pak ale zaváhal domácí gólman Guilherme, který nejprve nedůrazně vyrazil balon a následnou přihrávku před bránu si sám srazil do sítě.

O výhře domácích rozhodl v 56. minutě Alexej Mirančuk poté, co mu patičkou předložilo do vápna míč jeho dvojče Anton.

Lokomotiv Moskva je jedním ze soupeřů Zlína v základní skupině Evropské ligy.

Proti Jekatěrinburgu v sestavě: Guilherme - Barinov, Kvirkvelija, Pejčinovič - Ignatjev, Al. Mirančuk, Denisov, An. Mirančuk (90.+2 Rotenberg), Rybus - Farfán (80. Tarasov), Fernandes.

Výsledky 8. kolo: Tula - Perm 0:1, Kazaň - Tosno 1:0, Lokomotiv Moskva - Jekatěrinburg 2:1, Chabarovsk - Spartak Moskva 0:0, CSKA Moskva - Groznyj 0:1, FK Krasnodar - Dynamo Moskva 2:0, Petrohrad - Rostov na Donu 0:0.

Slovensko

Výsledky 6. kola: Ružomberok - Trenčín 3:3 (25. Gerec, 50. Gál-Andrezly, 84. Qose - 11. Paur, 14. Janga, 56. Mance), Michalovce - Zlaté Moravce 2:0 (17. Koscelník, 60. Žofčák), Nitra - Dunajská Streda 3:1 (47. a 79. Balaj, 83. Charizopulos - 20. Pačinda), Prešov - Senica 2:2 (29. Černák, 61. Adekunle - 70. Ranko, 90.+4 Podhorin), Slovan Bratislava - Podbrezová 4:1 (4. a 52. Čavrič, 11. Mareš, 80. Savičevič - 75. vlastní Rundič).

Švýcarsko

Basilej i s Tomášem Vaclíkem a Markem Suchým v sestavě přišla o vítězství v Sionu ve druhém poločase. Zápas skončil 1:1.

Jeden ze soupeřů Plzně v základní skupině Evropské ligy Lugano porazilo v šestém kole švýcarské ligy Thun jasně 4:1. Dva góly dal Alexander Gerndt, který do Lugana přestoupil na začátku srpna z Young Boys Bern.

V prvních dvou brankách měl prsty záložník Davide Mariani, který v úvodním dějství přihrál na gól Domenu Črnigojovi i Gerndtovi. V závěru poločasu vstřelil kontaktní gól Marvin Spielmann, po změně stran ale přidal druhou trefu Gerndt a na konečných 4:1 upravil z penalty Jonathan Sabbatini.

Lugano hrálo v sestavě: Da Costa - Rouiller, Sulmoni, Golemič - Piccinocchi - Črnigoj, Sabbatini, Mariani (69. Milosavljevič), Mihajlovic - Bnou Marzouk (80. Bottani), Gerndt (64. Carlinhos).

Výsledky 6. kola: Lausanne - Grasshopper Curych 1:1, Lugano - Thun 4:1, Lucern - FC Curych 1:1, Sion - Basilej 1:1, St. Gallen - Young Boys Bern 2:2.

Ostatní soutěže

Fotbalisté Maccabi Tel Aviv, se kterými se ve skupině Evropské ligy utká pražská Slavia, zvítězili v izraelské lize na hřišti Kirjatu Šmona 2:1. V druhém kole tak získali první tři body poté, co na startu sezony jasně podlehli 0:3 Beitaru Jeruzalém.

O výhře rozhodl už v prvním poločase dvěma góly bývalý záložník španělské Granady Omer Atzili, domácí už pouze snížili zásluhou Nigela Hasselbainka. Za Maccabi si odbyl debut útočník Nick Blackman, jenž v týmu hostuje z anglického druholigového Derby County, v němž působí i Matěj Vydra.

Za Maccabi nastoupili: Rajkovič - Peretz, Tibi, Ben Haim, Davidzada - Yeini, Rikan (69. Spungin), Micha (62. Battocchio), Atzili - Kjartansson (83. Schoenfeld), Blackman.

Fotbalisté Šeriffu Tiraspol, kteří jsou jedním ze soupeřů Zlína ve skupině Evropské ligy, porazili v moldavské nejvyšší soutěži Milsami Orhei 3:1 a vystřídali svého soupeře v čele tabulky.

V 28. minutě nejprve vyrazil gólman hostů Jairův pokus, na Oanceovu dorážku už ale dosáhnout nemohl a Šeriff se dostal do vedení. Krátce po přestávce si zápas zkomplikoval vyloučením Bayaly. V 70. minutě zahrávalo Milsami penaltu, kterou gólman Mikulič chytil, hosté však dokázali v 79. minutě srovnat zásluhou Androniče.

I přes oslabení ale domácí nakonec definitivně převrátili utkání na svoji stranu. Nejprve se po povedeném pasu za obranu trefil Jairo, který v Tiraspolu hostuje z řeckého klubu PAOK Soluň. V nastavení pak stanovil konečný výsledek druhým gólem Oancea.

Za Šeriff nastoupili: Mikulič - Balima, Cristiano (86. De Nooijer), Kulušič, Sušič, Posmac, Anton, Bayala, Oancea, Damascan (54. Jardan), Jairo (88. Badibanga).

Fotbalisté FCSB, kteří vyřadili Plzeň v předkole Ligy mistrů a utkají se s ní znovu v Evropské lize, zvítězili v osmém kole rumunské ligy 2:0 nad Botosani. Bývalá Steaua Bukurešť drží v lize neporazitelnost a s bilancí pěti výher a tří remíz je v tabulce třetí s jednobodovým mankem na vedoucí CFR Kluž.

Skóre otevřel v 18. minutě z přímého kopu Constantin Budescu a v závěru poločasu navýšil vedení domácích Florin Tanase střelou zpoza vápna, po níž nemohl mít čisté svědomí gólman Alberto Cobrea. Oba dva střelci se prosadili rovněž v dvojzápase s Plzní.

Za FCSB nastoupili: Nita - Benzar, Larie, Momčilovič, Maranhao - Nedelcu, Popescu - Golofca (40. Man), Budescu (65. Teixeira), Tanase - Alibec (46. Gnohéré).