Vrátí se klubům miliardy? Většina nejdražších přestupů se vyplatila

Cristiano Ronaldo se bude radovat z gólů už v dresu Realu Madrid. | foto: Reuters

15 2009
Fotbalové nákupy, to je zvláštní disciplína. Svým způsobem jde vlastně o hazard, neboť nikdy předem nevíte, zda se ohromná investice vyplatí či aspoň vrátí.

Z deseti nejdražších fotbalistů světa se lze v tomto směru podívat na osm z nich, protože přínosy Cristiana Ronalda a Kaká, kteří nyní míří do Realu, nelze ještě zhodnotit.

A zbylí hráči? Vyplatili se těm, kdo za ně zaplatil spousty peněz? Ve většině případů ano. A ještě víc než na hřišti se vyplatili z hlediska marketingu.

Zisk vzdor bídné hře

To je především případ Realu z první poloviny tohoto desetiletí. Královský klub si za 5 miliard korun pořídil "svatou čtveřici" Figo, Zidane, Ronaldo, Beckham, avšak byl kritizován za někdy až bídné výkony.

Když byl hvězdný kádr vyřazen Juventusem v osmifinále Ligy mistrů, napsal list El Mundo: "Byl to pohřeb mužstva, jež samolibě věřilo své salonní hře, těžkopádné až na zvracení." Přes nemilosrdnou kritiku se může Real při vzpomínce na tuto dobu spokojeně smát.

Vzdor sportovním krachům se držel mezi úzkou skupinkou nejbohatších klubů planety: za rok, kdy ho El Mundo tvrdě sepsul, skončil na 4.místě se ziskem 6,2miliardy korun.

"Real je pouze estetický produkt, z hlediska fotbalu nic zajímavého," říkal reprezentační trenér Karel Brückner. Byť to mínil jako kritiku, vedení klubu by jeho slova mohlo vnímat jako pochvalu. Nebo aspoň jako stvrzení toho, že se záměr vydařil.

Fotbal je už dávno zcela legální součástí šoubyznysu a do něj galaktický projekt Realu ideálně zapadal.

Když hollywoodští producenti obsadí do slabšího snímku plejádu největších hereckých celebrit, pohrnou se na film mohutné davy. Nějak podobně přemýšlel i Real, což se mu ekonomicky vyplatilo.
Právě v Hollywoodu, po boku královny večírků Paris Hiltonové, slavil o víkendu nynější přestup do Madridu Cristiano Ronaldo.

Tak trochu tím naznačil, že na marketingovou stránku věci myslel Real i nyní, když si pořídil jeho, Kaká, nejspíš i útočníka Villu a možná i záložníka Ribéryho. Samozřejmě, že klub prahne po sportovních triumfech, a to hodně. Ale i kdyby jich bylo méně, než by chtěl, podle všeho neprodělá.

Vysoko ční i Nedvěd

Největším propadákem z desítky nejdražších je bezesporu epizodní působení záložníka Gaizky Mendiety v Laziu Řím. Italský klub vykoupil Španěla za 1,31 miliardy z Valencie, ale blíž má kapr k životu na stromech, než měl tehdy Mendieta k aspoň trochu slušné formě. Proto odehrál za Lazio pouhých 20 duelů a zmizel.

A fotbalisté za miliardumimo první desítku? Potenciál Beckhama – mimořádného fotbalisty a zároveň "mesiáše" zábavního průmyslu – je dostatečně znám. Anglický záložník je však obklopen dalšími zajímavými jmény.

Třeba Andrejem Ševčenkem, jehož příběh v Chelsea byl ze sportovního hlediska skoro katastrofou. Výkonnostně se naopak zcela osvědčily posily, jako je Wayne Rooney v Manchesteru, Fernando Torres v Liverpoolu a také Pavel Nedvěd, koupený Juventusem z Lazia za 1,17 miliardy.

"Nejdou mi ty ceny za hráče do hlavy, jsou šílené," prohlásil Nedvěd tehdy. Dnes už je jasné, že s ním Juventus nechybil.

Ekonom přirovnává hráče ke zlatu

Částky, které Real v současnosti utrácí za nákupy fotbalistů, odborníka nepřekvapují. "Zbytečné jsou debaty, zda ve fotbale existuje limit, který jsou kluby ochotny za jednoho hráče dát," tvrdí ekonom Petr Zahradník, člen vládní ekonomické rady NERV. "Za pět let klidně můžeme komentovat, že někdo dal za fotbalistu pět miliard."

Teď je však ekonomická recese. Ani v tomto smyslu vás utrácení Realu nepřekvapuje?
Krize nemá podle mě na Real výrazný vliv. Real si může dovolit nakupovat z vlastních zdrojů a vypadá, že je takovou finanční korporací, že pro něj nejsou tyto výdaje fatální. Naopak, v době, kdy se pokládají finanční instituce nebo pilíře zpracovatelského průmyslu jako General Motors, může být nákup fotbalových hvězd bezpečnou investicí.

Jako když někdo ukládá peníze třeba do zlata?
Přesně. V této době se příliš nevyplatí přehánět to s experimenty typu investic do akcií. Letí konzervativní tituly jako zlato, nemovitosti, umění. A investici do hráče vidím jen jako o něco málo odvážnější. Ano, počty klubů, které se takto mohou chovat, spočítáme lehce pomocí prstů na rukou. Ale Real mezi ně patří.

Musí ovšem vědět, že Ronalda už zřejmě nikdy dráž neprodá.
Jsou tu ale efekty merchandisingu, které mu investici vrátí. Když si Real pořídil Beckhama, vydělal nejen na prodeji milionů dresů. Na Beckhama se nabalili další sponzoři a další peníze. Kluby mohou těžit i z osobnostních reklamních práv, která jim hráč poskytne, což udělal i Petr Čech v Chelsea. Před nějakými pěti lety, kdy byli v Realu Zidane, Beckham, Figo nebo Ronaldo, to nebyla sportovně žádná velká rána, ale ekonomicky to rozhodně nebyl propadák. Proto mě současné investice nepřekvapují. Co mě překvapuje, je obrovský rozdílmezi cenou Ronalda a Kaká.

Laicky si to vysvětluji tak, že AC byl ochotnější k prodeji Kaká než Manchester u odchodu Ronalda.
Ano, cena je vždy reflexí jednání a postojů kupujícího i prodávajícího.

Jaké jsou možnosti českého trhu v souvislosti s tím, že nákup hráčů je poměrně bezpečnou investicí?
Jsem přesvědčen, že by k tomu v Česku mohlo docházet, samozřejmě by se obchodovalo s částkami v řádu o dvě nuly nižšími. Jenže obchod se řídí důvěryhodností prostředí a vztahy v českém fotbale nejsou férové. Naději vidím v příchodu internacionálů do čela: Ivan Hašek, Poborský či Kubík mohou vrátit fotbalu kredit. Zatím se tady mohou vyplatit náhodné investice, jako se to stalo u Džeka nebo Tavarese, ale pokud investor hledá příležitost, kam vložit peníze, tuzemský fotbal pro něj není lákavý.

Jak se to konkrétně projevuje?
Když teď čtu, že má jít Švento ze Slavie do – s odpuštěním provinčního – Salcburku, pak je to přesný opak toho, o čem jsme právě hovořili.

ZZ už není top. Ulevilo se mi, tvrdí kdysi nejdražší Zidane

Zinedine Zidane mluvil o přestupu Cristiana Ronalda do Realu jako o hotové věci už před rokem. A se stejnou jistotou tvrdil: "Bude to nejdražší přestup ve fotbalové historii." Jak francouzský mistr řekl, tak se stalo. A on pocítil úlevu nejen proto, že se osvědčil v roli proroka. "To, že mě Ronaldo předčil ve výšce sumy, za kterou přestoupil, mi usnadní život," netají.

Někdejšímu záložníkovi už nebude předhazováno, že je nejdražším hráčem všech dob. Když se v létě 2001 přesunul v utajení leteckým speciálem z Turína, kde ho platil Juventus, do sídla klubu z Madridu, svět žasl nad přestupem za téměř 2 miliardy korun. A žasl možná i vyhlášený driblér.

Vždyť drahé přesuny svých kolegů komentoval slovy: "Nedávno vyplacené částky při přestupech některých hráčů považuji za absurdní. Neexistují snad žádné hranice." Že opravdu neexistují, pro to se stal sám Zidane důkazem.

Jeho nákup však přesto nebyl od Realu činem ekonomických hochštaplerů. Naopak, byl to logický kalkul. "Částka, kterou jsme za Zidana dali, se nám zcela určitě vrátila," tvrdil klubový šéf Florentino Perez.

Zidane měl na stav pokladny Realu jednoznačně pozitivní vliv. Obklopen dalšími hvězdami jako Figo, Ronaldo či Roberto Carlos udělal z klubu "mucholapku" na sponzory a marketingové partnery. Sám navíc úchvatným volejem levačkou do sítě Leverkusenu zařídil před sedmi lety triumf v Lize mistrů.

Co se týká přestupových rekordů, ZZ už není top. Málo to změní na tom, že na něj vMadridu nezapomenou.

Jak Žebrák ožebračil Lazio. Mendieta se v Římě vytratil

Kvůli ledabylé vizáži se mu přezdívalo Žebrák. Gaizka Mendieta však ožebračil fotbalové Lazio Řím. "Nebyl to podařený přestup," uznal i klubový boss Sergio Cragnotti na adresu španělského záložníka.

Že to nebyl podařený přestup? Jako byste o ulovené sardeli prohlásili, že žralok to zrovna není. Byl to naprosto zpackaný přestup, oknem vyhozené peníze. Dát 1,31 miliardy korun za muže, který za tým odehrál všehovšudy 20 utkání, připomíná rozhazovačnost grófů, kteří si bankovkami připalovali doutníky. Za jeden zápas Mendiety ve svém dresu tak Lazio zaplatilo 65 milionů korun...

Celkem snadno však pro tehdejší nákup Lazia najdete polehčující okolnosti. Co se dnes zdá hloupostí, zdaleka jako hloupost nevypadalo v červenci 2001. Lazio si tehdy pořizovalo jednoho z nejlepších špílmachrů světa. Špinavého blonďáka, který dirigoval Valencii, jež se v letech 2000 a 2001 dostala do finále Ligy mistrů a Mendieta byl pokaždé zvolen nejlepším záložníkem Evropy.

"O jeho kvalitách můžeme mluvit hodiny," básnil valencijský kouč Hector Cúper. Jenže s odchodem Mendiety z Valencie bylo po poetických ódách. Dál už to byla jen truchlohra.

V Laziu proseděla zapadlá hvězda většinu času na lavičce a nezazářila ani v Barceloně a Middlesbrough, kam vedly její kroky poté.

Pravdou je, že stále nejdražší hráč Španělska měl i smůlu na zranění. Sezonu 2004/05 ztratil kupříkladu prakticky celou poté, co si po faulu českého záložníka Patrika Bergera přetrhl křížový vaz. Když loni v tichosti skončilMendieta s vrcholovým fotbalem, všiml si toho málokdo.


Analýza: Ronaldo + Kaká = 34 gólů navíc


Tisíckrát lze přetřásat, jak moc se Real díky Ronaldovu příchodu marketingově zvedne. Fanoušky bude stejně nejvíc zajímat, jak pomůže týmu na trávníku. Přesně tohle zkouší v analýze odhadnout společnost Castrol, jež se fotbalovými statistikami zabývá.

Vyplývá z nich kupříkladu, že kdyby portugalský žonglér zopakoval produktivitu z minulé sezony v Manchesteru (18 gólů a 53 vytvořených šancí spoluhráčům), zaplatil by Real za každý gól zhruba 103 milionů korun a za každou připravenou příležitost asi 33 milionů.

K tomu, aby se tyto prostředky zhodnotily, bude samozřejmě nejdůležitější, o jaké branky a při jakých zápasech půjde.

Podstatný je také postřeh, že víc než se střílením gólů měl madridský klub v poslední době potíže s obranou. V minulém ročníku španělské ligy dal celkem slušný počet 83 branek, ale obdržel jich 52, jen o pět méně než poslední, a tudíž sestupující Huelva.

Experti z Castrolu v této souvislosti poznamenávají: "Za prostředky vynaložené na přestup Ronalda by Real dvakrát koupil celou obranu AZ Alkmaar, vítěze nizozemské ligy, jenž dostal jen 23 gólů, což je nejméně v celé Evropě." Pokud však bude Real hodně gólů dostávat, ale ještě víc jich dávat, bude to pro něj vlastně radostné.

A pro kupu zásahů do sítě protivníků má nyní velmi dobré předpoklady nejen díky Ronaldovi, ale i proto, že si pořídil další ofenzivní eso, Brazilce Kaká.

Spojení těchto dvou hvězd může být pro soupeře smrtící. "Pokud tato dvojice dokáže zopakovat formu z předchozího ligového ročníku, přinesou Realu 34 gólů navíc," píše se v analýze. "Tento počet by mohl pomoci vyrovnat 22gólovou ztrátu, kterou Real nyní zaznamenal na vítěze španělské ligy z Barcelony." Zní to pěkně, ale má to háček: tato teorie se musí nejprve naplnit...

Autor:

Los Ligy mistrů: Barcelona, Dortmund, Inter, Slavia

17. září: Inter Milán - Slavia od 18:55, 2. října: Slavia - Dortmund od 18:55,
23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00

Kurzy

AnglieNěmeckoŠpanělskoItálieFrancie
21. 9.Leicester - Tottenham3.023.482.35
20. 9.Southampton - Bournemouth2.053.663.56
21. 9.Newcastle - Brighton2.553.172.97
22. 9.Crystal P. - Wolves2.793.032.65
22. 9.Chelsea - Liverpool3.463.632.01
22. 9.Arsenal - Aston Villa1.395.017.12
21. 9.Everton - Sheffield Utd.1.693.805.42
21. 9.Burnley - Norwich1.993.743.69
22. 9.West Ham - Manchester U.3.323.602.07
21. 9.Manchester C. - Watford1.1210.2022.30
21. 9.Leverkusen - Union Berlin1.325.679.34
22. 9.Frankfurt - Dortmund4.074.121.75
21. 9.Bayern - 1. FC Köln1.1210.0022.10
21. 9.Freiburg - Augsburg1.973.723.78
21. 9.Hertha - Paderborn1.754.024.54
21. 9.Bremen - RB Leipzig3.974.061.78
22. 9.M´gladbach - Düsseldorf1.614.214.96
20. 9.Schalke - Mainz1.723.954.88
23. 9.Wolfsburg - Hoffenheim1.973.803.45
22. 9.FC Sevilla - Real Madrid2.753.722.33
21. 9.Granada - FC Barcelona8.285.121.34
21. 9.Atl. Madrid - Vigo1.424.317.91
20. 9.Osasuna - Betis Sevilla2.413.323.05
21. 9.Levante - Eibar2.273.513.16
22. 9.Bilbao - Alavés1.663.525.63
22. 9.Valencia - Leganés1.593.815.88
22. 9.Getafe - Mallorca1.853.184.80
22. 9.Espanyol - S. Sebastian2.933.082.50
21. 9.Villarreal - Valladolid1.624.065.60
22. 9.Sampdoria - FC Torino2.543.322.71
22. 9.Bologna - AS Roma2.783.482.40
20. 9.Cagliari - FC Genoa2.393.423.01
21. 9.Juventus - Hellas Verona1.157.9822.30
21. 9.Udinese - Brescia1.933.584.11
22. 9.Sassuolo - Spal2.023.473.60
21. 9.AC Milan - Inter Milano3.433.252.15
22. 9.Lecce - Napoli7.314.771.40
22. 9.Bergamo - Fiorentina1.913.733.72
22. 9.Lazio Roma - Parma1.315.408.99
20. 9.Strasbourg - Nantes2.483.083.16
21. 9.Bordeaux - Brest1.783.414.80
21. 9.Nice - Dijon1.753.564.74
21. 9.Marseille - Montpellier1.953.424.25
21. 9.Metz - Amiens2.113.043.83
21. 9.Reims - Monaco2.643.152.71
22. 9.Rennes - Lille2.383.083.13
21. 9.Nimes - Toulouse1.883.603.99
22. 9.Angers - St. Etienne2.143.193.53
22. 9.Lyon - Paris SG3.674.061.85
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
KLUBZVRPSB
1.Liverpool550015:415
2.Manchester City531116:610
3.Tottenham522111:68
4.Manchester United52218:48
5.Leicester52216:48
6.Chelsea522111:118
7.Arsenal52218:88
8.West Ham United52216:78
9.Bournemouth52128:97
10.Southampton52125:67
KLUBZVRPSB
1.Lipsko431010:310
2.Dortmund430113:59
3.Freiburg430110:39
4.Bayern Mnichov422012:48
5.Wolfsburg42207:38
6.Schalke42118:47
7.Mönchengladbach42115:47
8.Leverkusen42116:77
9.Eintracht Frankfurt42025:56
10.Brémy42028:96
KLUBZVRPSB
1.FC Sevilla43105:110
2.Atlético Madrid43015:49
3.Real Madrid42209:68
4.Bilbao42204:18
5.FC Barcelona421112:77
6.Granada42119:57
7.San Sebastian42114:37
8.Levante42026:56
9.Pamplona41304:36
10.Villarreal412110:85
KLUBZVRPSB
1.Inter Milán33007:19
2.Boloňa32106:47
3.Juventus Turín32105:37
4.Neapol32019:76
5.Bergamo32017:66
6.FC Turín32016:56
7.AC Milán32012:16
8.AS Řím31208:65
9.Lazio Řím31115:34
10.FC Janov31116:64
KLUBZVRPSB
1.Paris St. Germain540111:212
2.Rennes53116:310
3.Nantes53115:310
4.Marseille53117:610
5.Lille53027:59
6.Nice53028:79
7.Angers53029:99
8.Lyon522112:48
9.Bordeaux52217:58
10.Toulouse52216:78

Nejčtenější

Zlín - Sparta 0:2, před derby zlepšený výkon, trefili se Tetteh a Kanga

Hráči Sparty se radují ze vstřelené branky v utkání proti Zlínu.

VIDEO Fotbalisté Sparty konečně vyhráli ve Zlíně, po třech předchozích neúspěších tam v 9. kole ligy...

Trpišovský o Interu: Připomínají mi náš start, souboj s Contem bude pocta

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský těsně před výkopem odvety 4. předkola...

I když bylo pořád ještě krátce po ligovém utkání se Slováckem (3:0), debata na tiskové konferenci s...

PONEDĚLNÍK: Revolta proti Berbrovi v Opočně, úbytek diváků v Olomouci

Zaplněné hlediště Androva stadionu v Olomouci při exhibiční...

Dovolte, prosím, aby úvod Ponedělníku po reprezentační přestávce obstaral netradiční výkop z utkání...

Slavia i Sparta před derby vyhrály. Plzeň slaví, Boleslav dala šest gólů

Josef Hušbauer ze Slavie (uprostřed) střílí gól v utkání proti...

VIDEO Slávističtí fotbalisté vyhráli sedmé z devíti dosavadních utkání nejvyšší soutěže a vedou ji o tři...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel....

Další z rubriky

Fotbalisty Jablonce posílil finský reprezentant Hämäläinen

Kasper Hämäläinen

Fotbalisty Jablonce posílil před uzávěrkou přestupů finský reprezentant Kasper Hämäläinen....

Král debutoval v Rusku, Spartak ale prohrál. Novák dal gól v Turecku

DEBUT. Český reprezentant Alex Král (vlevo) v ruské lize poprvé nastoupil...

Reprezentační fotbalista Alex Král po přestupu z pražské Slavie debutoval v ruské lize....

Matějů má první italskou asistenci, Brescia ale prohrála. Inter zvítězil

Aleš Matějů v dresu Brescie (vpravo) a Riccardo Orsolini z Boloni...

Sledujeme online Fotbalový obránce Aleš Matějů si v italské lize připsal premiérovou asistenci, Brescia však ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
HLAVNÍ INŽENÝR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz