Vítězslav Lavička coby trenér české jedenadvacítky

Vítězslav Lavička coby trenér české jedenadvacítky | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Pekhart zazářil čtyřmi góly, kouč Lavička byl ve Slasku Vratislav odvolán

• 7
Vítězslav Lavička skončil po dvou letech v úloze trenéra fotbalistů Slasku Vratislav. Ve stejný den reprezentační útočník Tomáš Pekhart dal v jednom zápase čtyři góly. Zařídil jim vítězství Legie Varšava 4:0 na hřišti Lubinu v 22. kole polské ligy. S 19 góly vede tabulku střelců.

Vedení klubu českého kouče odvolalo po nevydařeném vstupu do jarní části polské ligy, v níž jeho svěřenci v osmi zápasech od začátku února jen jednou vyhráli a čtyřikrát remizovali. Klub o tom informoval na Twitteru.

Lavička přitom před sezonou prodloužil ve Vratislavi smlouvu do roku 2022 stejně jako jeho asistent Zdeněk Svoboda, nyní ale i s celým realizačním týmem odchází.

„Děkujeme trenérovi i jeho spolupracovníkům a přejeme jim hodně úspěchů v další kariéře,“ uvedl Slask. Nového kouče chce vedení klubu vybrat v nejbližších dnech.

Sedmapadesátiletý Lavička v minulosti vedl Liberec, Žižkov, třikrát Spartu, dvakrát reprezentaci do 21 let a působil i v Sydney. V Slasku nastoupil v lednu 2019. V první sezoně tým zachránil od sestupu, v minulém ročníku s ním bojoval v elitní skupině o titul a skončil pátý.

Skórovali Pekhart i Frydrych

Pekhart tři branky zaznamenal v rozmezí 13 minut. A to na stadionu v Lubinu, kde Česko ve středu nastoupí v kvalifikaci MS 2022 proti Estonsku.

V šesté minutě skóroval z penalty. Poté vsítil další branku a v 19. minutě už dovršil hattrick. Konečný výsledek stanovil v 63. minutě.

Pekhart se podle klubového webu stal prvním hráčem Legie od roku 1968, který v ligovém utkání skóroval čtyřikrát. Kromě něj se pouze dalším osmi hráčům v historii klubu povedlo v soutěžním duelu vsítit čtyři branky, předtím to naposledy dokázal Piotr Wlodarczyk v roce 2005. Pekhart je prvním cizincem v dějinách týmu z polské metropole, který se může tímto výkonem pochlubit.

Bývalý hráč Slavie, Sparty, Jablonce či Norimberku, který nechybí v nominaci národního týmu na úvodní tři kvalifikační duely o postup na mistrovství světa, vstřelil v 19 zápasech této ligové sezony stejný počet branek a vede tabulku kanonýrů o devět gólů. Obhájce titulu Legia vyhrála v lize popáté za sebou a v čele tabulky má sedmibodový náskok před Štětínem.

Mezi střelce se zapsal i stoper Michal Frydrych, který rozhodujícím gólem z penalty pomohl Wisle Krakov k vítězství 3:1 nad Stalem Mielec.

Wisla od 60. minuty prohrávala, ale v 75. minutě srovnal Brown. O 13 minut později Frydrych z pokutového kopu dokonal obrat. Jednatřicetiletý bývalý hráč Ostravy a Slavie se trefil podruhé v této ligové sezoně. V nastavení přidal pojistku Savic. Krakovský celek se posunul na 11. místo.

Výsledky 22. kola: Warta Poznaň - Bielsko-Biala 2:0, Wisla Krakov - Mielec 3:1 (za domácí jeden gól Frydrych), Zaglebie Lubin - Legia Varšava 0:4 (všechny góly Pekhart).