Vídeňský Rapid vyhrál malé derby

Praha - Mužstvo Rapidu Vídeň zvítězilo v malém městském derby nad Admirou 2:1 a vrátili se tak do čela tabulky nejvyšší rakouské soutěže. Český útok domácí jedenáctky ve složení Tomáš Došek - Marek Kincl se tentokrát střelecky neprosadil, ale Kincl si na své konto připsal alespoň asistenci: hlavou přihrál na vítězný gól Feldhoferovi.

RAKOUSKO

Za hostující celek snížil slovenský fotbalista Oravec, bývalý útočník pražského Žižkova. Závěr vypjatého utkání Rapid zvládl i přesto, že rozhodčí Plautz vykázal kouče Hickersbergera sedm minut před koncem na tribunu.

Generálka na Pohár UEFA vyšla v neděli Austrii Vídeň. Ve Štýrském Hradci na
stadionu GAK vyhrála 1:0 a v tabulce se po osmém kole posunula před svého soupeře na druhé místo.

V dresu Austrie mohl pokořit své nedávné spoluhráče Libor Sionko, ale jeho hlavička skončila ve druhé půli na břevnu. O chvíli později vstřelil jediný gól zápasu Nor Rushfeldt. Sionko ani Štěpán Vachoušek z Austrie zápas nedohráli, oba byli ve druhém poločase střídáni.

Výsledky 8. kola: Bregenz - Mattersburg 2:1, Salcburk - Sturm Graz 1:0, Rapid Vídeň - Admira Vídeň 2:1, Wacker - Pasching 2:1, GAK Štýrský Hradec - Austria Vídeň 0:1.

SKOTSKO

Mužstvo Celtiku Glasgow má v nové sezoně na kontě pět ligových zápasů a všechny vítězné. V nejvyšší domácí soutěži mu tak samozřejmě patří vedoucí příčka. V sobotním duelu se hráči Celtiku snadno vypořádali v domácím prostředí s hostujícím týmem FC Dendee, když zvítězili rozdílem třídy 3:0.

O výhru finalisty Poháru UEFA z loňského roku se nejvíc zasloužil střelec dvou branek Henri Camara, k němuž se jedním gólem připojil John Hartson. Celtic tak má v tabulce na kontě plný počet bodů a druhý Aberdeen, který pouze remizoval na hřišti Dundee United, na něj ztrácí už šest bodů.

Fotbalistům Glasgow Rangers se v dohrávce kola nepodařilo dostat na dostřel
městskému rivalovi Celtiku. Rangers remizovali na hřišti Hearts 0:0 a na suveréna probíhající sezony ztrácejí stejně jako jejich dnešní soupeř sedm bodů.

Výsledky 5. kola: Celtic - FC Dundee 3:0, Dundee United - Aberdeen 1:1, Dunfermline - Motherwell 1:1, Inverness - Hibernian 1:2, Livingston - Kilmarnock 0:2, Hearts - Rangers 0:0.

PORTUGALSKO

Úřadující mistr FC Porto zahájil novou sezonu remízou v Braze. Obhájce titulu a vítěz Ligy mistrů se v domácí lize představil poprvé až v druhém kole, utkání prvního kola má odloženo kvůli zápasu o Superpohár s Valencií.

Bývalý český reprezentační gólman Pavel Srníček si odbyl premiéru v dresu Beira Mar, ale ani on nepomohl svému týmu k zisku premiérového bodu v lize. Na hřišti Nacional Funchal se sice hosté do vedení, ale domácí zápas otočili. O zisk plného počtu bodů pro Nacional se postaral Gouveia, jenž Srníčka překonal v poslední minutě.

Výsledky 2. kola: Braga - FC Porto 1:1, Maritimo Funchal - Peňafiel 3:0, Leiria
- Estoril 4:2, Benfica Lisabon - Moreirense 2:0, Nacional Funchal - Beira Mar 2:1, Setúbal - Sporting Lisabon 2:0, Rio Ave - Belenenses 3:3.

NIZOZEMSKO

Ajaxu se nepodařilo dotáhnout k výhře slibně rozjetý zápas v Haagu. Obhájci titulu i s Grygerou v základní sestavě vedli po 31 minutách 3:0, nakonec si ale odvezli bod za remízu 3:3. Ajax tak ztratil na své hlavní konkurenty dva body.

Roosendaal poprvé vyhrál a odnesl to Arnhem. O výsledek 4:1 se nejvíce zasloužil Smolders, jenž mezi 57. a 72. nastřílel hattrick. Feyenoord si poradil s Enschede 3:1.

Výsledky 4. kola: Roosendaal - Arnhem 4:1, Eindhoven - Waalwijk 1:0, Tilburg -
Roda Kerkrade 3:1, Heerenveen - Doetinchem 2:0, Haag - Ajax 3:3, Feyenoord - Enschede 3:1, Groningen - Breda 2:3, Utrecht - Nijmegen 1:0.

BELGIE

Hráči FC Bruggy udrželi vedení v belgické lize i po pátém kole, v němž vyhráli 1:0 v
Charleroi. O bod zpět je stále obhájce titulu Anderlecht, jenž vyhrál 3:1 na hřišti posledního Ostende.

Tým La Louviéru poprvé v letošní lize prohrál, nestačil na Lokeren a v tabulce klesl na
čtvrtou příčku.

Výsledky 5. kola: FC Brusel - Westerlo 0:1, Gent - St. Truiden 2:1, Ostende - Anderlecht 1:3, Lierse - Mons 4:1, Charleroi - FC Bruggy 0:1, Cercle Bruggy - Beerschot Antverpy 2:1, Mouscron - Beveren 1:0, Lokeren - La Louviére 1:0. Genk - Standard Lutych 1:1

TURECKO

Fotbalisty Fenerbahce Istanbul v turecké lize málem zaskočil outsider ze Sebatu. Proti mistrovi držel před zraky sparťanského pozorovatele Miroslava Jirkala až
do 84. minuty remízu 1:1, než jej soupeř rozprášil třemi góly během pěti minut.

O všechny se postarali Brazilci. Nizozemec Van Hoiijdonk vyšel před středečním domácím zápasem Ligy mistrů s pražskou Spartou naprázdno.

Sebatspor - Fenerbahce Istanbul 1:4 (0:1), branky: 57. Kaynak - 88. a 89. Marcío, 8. Ogün, 84. Alex.
Fenerbahce: Rüstü - Fabio Luciano, Ümit, Önder (77. Mehmet), Fabiano - Deniz, Serhat (87. Serkan), Tuncay (76. Marcío), Marco Aurélio - Alex, Van Hooijdonk.