Norská Eliteserien se může stát teprve druhou evropskou soutěží, která používání videa ve fotbale odstřelí. Švédsko letos na jaře i kvůli názoru fanoušků a odmítavém stanovisku klubů k zavedení technologie ani nedospělo.
Norsko je o krok dál, protože systém VAR v lize zavedlo v minulém roce.
„Zřejmě jsme však tehdy nevedli dostatečně širokou debatu,“ omlouvá se šéfka tamní fotbalové asociace Lise Klavenessová. A pod tlakem veřejnosti nyní hodlá celou záležitost napravit.
Ne, tohle už nejsou ledajaké protesty.
Spíš regulérní vzpoura, která v posledních týdnech brzdí celý norský fotbal.
Kromě v úvodu zmíněného zápasu, který se kvůli sabotáži fanoušků dohraje v náhradním termínu bez diváků, se hlasitý nesouhlas ozývá i z dalších stadionů. Naposledy začátkem týdne na trávník druholigové Valerengy přímo v hlavním městě Oslu létaly sladké zákusky, jinde na fotbalisty pršely korky od šampaňského a v Bergenu v polovině července naháněli džíp na dálkové ovládání, který vezl červenou dýmovnici a vlaječku s nápisem „Zrušte VAR, spaste fotbal“.
Taky vám podobné výkřiky připadají přehnané?
V podobně nastaveném Švédsku, sousední zemi na Skandinávském poloostrově, právě kvůli fanouškům video do ligy ani nepustili. Po hlasování všech klubů ustoupil i šéf svazu, který měl přitom zavedení VAR ve volebním programu.
Video, které má opravovat zjevné omyly a přehmaty sudích, proto v zemi dohlíží pouze na zápasy evropských pohárů, což vyplývá z regulí UEFA.
„Naše vlastní švédská liga ale patří fanouškům, kteří si jednoduše nepřejí příliv saúdských peněz, používání VAR nebo další nesmysly,“ vysvětloval rázně Svante Samuelsson z organizace Svensk Elitfotboll, jež sdružuje profesionální kluby a funguje podobně jako česká Ligová fotbalová asociace (LFA).
Norsko nyní hlasování o budoucnosti plánuje také.
VAR zavedlo v roce 2023 v souvislosti s novou televizní smlouvou, jenže napružení fanoušci mu od prvních zápasů vyčítají zdlouhavé zkoumání jednotlivých situací včetně těsných ofsajdů. Vadí jim nejednotný metr sudích, kteří VAR obsluhují. Nedostatečně kvalitní technika i infrastruktura. A samozřejmě i fakt, že technologie v jejich očích vykrádá z jejich sportu bezprostřední emoce.
Proto teď na protest opouštějí své sektory, kde nechávají dost jasné vzkazy. Vyhrožují, že utkání začnou bojkotovat úplně, pokud video z norské ligy nezmizí.
Šéfka Klavenessová nicméně ujišťuje: „Uděláme maximum, abychom společně s fanoušky a kluby efektivně vyhodnotili veškerá pro a proti. Všem nám jde přece o budoucnost norského fotbalu.“
Bez videa na věčné časy? Švédský unikát: kluby odmítly VAR, šéf ustoupil |
Vzniká tak nová pracovní skupina, v níž jsou kromě zástupců klubů a fanoušků rovněž trenéři, fotbalisté i rozhodčí. Do konce listopadu mají připravit zevrubnou zprávu o používání technologie. A zkraje března pak Norové budoucnost VAR definitivně rozseknou.
Vydají se švédskou cestou?
„Dost nám záleží na svobodě projevu, ať už v našem nebo mezinárodním fotbale. Proto chceme vyjít vstříc všem skupinám, které do fotbalu patří,“ tvrdí Klavenessová. „Věřím, že se nakonec rozhodneme správně.“
Mimochodem, debatu o možném zrušení videa nedávno na úrovni Premier League nečekaně rozpoutal i Wolverhampton. Devatenáct z dvaceti klubů nejvyšší anglické soutěže však technologii, byť s výhradami, podrželo.
Referendum o videorozhodčích. V Anglii se bouří Wolves: Systém je proti fotbalu |
To v Norsku se podle událostí posledních týdnů schyluje k dramaticky jinému výsledku.
Třeba zmiňovaná Valerenga, jež má sezonu (hraje se systémem jaro-podzim) rozjetou na postup mezi elitu, vzkazuje: „Budeme tvrdě pracovat na tom, abychom VAR z norského fotbalu zcela vymýtili.“
A vzpoura dál sílí.