Vladimír Coufal (zády) z West Hamu brání Ollieho Watkinse z Aston Villy. | foto: Reuters

Anglii opět udivil VAR. Rýsovali i podle Coufalova ramene, kdy přijde jednoznačnost?

  • 48
Gabriel Agbonlahor, někdejší anglický útočník, se po dalším sporném rozhodnutí videorozhodčích vytočil natolik, že k příspěvku televizní stanice Sky Sports na sociální síti připsal: „To je snad vtip, fotbal už je s tímhle vážně trapný.“ Zuřil nejen kvůli ztrátě „své“ Aston Villy, která po zásahu VAR přišla o bod na West Hamu. Jde video v některých ohledech proti smyslu fotbalových pravidel?

Není týdne, kdy by rozhodování situací na základě systému VAR v Anglii nebudilo vášnivé emoce a pochybnosti. Během posledních měsíců se z toho stal svého druhu folklór.

Ať už jde o neustálé dohady o tom, co je, nebo není nedovolená hra rukou, nebo o sporné posuzování těsných ofsajdů.

„Potřebujeme jednoznačnost,“ prosil Gary Neville, když se v pondělí večer se svým televizním parťákem Jamiem Carragherem znovu rozčilovali nad podivným počínáním sudích. 

Bylo to tentokrát po utkání West Hamu s Aston Villou (2:1), v jehož závěru hrálo důležitou roli i rameno českého reprezentanta Vladimíra Coufala.

Hostující útočník Ollie Watkins totiž na začátku nastaveného času vyrovnal, nebo si to alespoň myslel. Opakované záběry však odhalily, že v době centru byl na hraně ofsajdu, a tak začali videorozhodčí ve Stockley Parku, londýnské centrále VAR, zkoumat. 

Nejprve postavení hostujícího útočníka srovnávali s obráncem Ogbonnou, jenž byl bezprostředně u něj a patrně ho i nedovoleně držel, což zavánělo penaltovým faulem. Pak se Watkinsovo postavení porovnávalo i vzhledem k Coufalově ramenu, což bylo rozhodující. 

V obou případech se přitom jednalo (nanejvýš) o centimetry.

„Pokud tedy rozhodčí branku neuznali, tak snad měli písknout faul, ne?“ divil se trenér poražených Dean Smith.

A zmiňovaný televizní expert Carragher jeho argument podpořil: „Mysleli jsme si, že video rozhodčím pomůže, ale v některých momentech akorát odhaluje jejich slabiny. Mají možnost podívat se na opakovaný záběr, ale jsou tak posedlí rozebíráním hraničního ofsajdu, že si nevšimnou jasného faulu.“

Carragher poukazoval i na incident z říjnového derby o Liverpool, ve kterém Jordan Pickford, brankář Evertonu, nevybíravým skluzem vážně zranil Virgila van Dijka. Zákroku předcházel těsný ofsajd, který sudí s pomocí videa odhalili, ale už se nevěnovali tomu, co následovalo. Přitom se za podobné fauly (nejen) v Anglii běžně vylučuje.

PO ROZHODNUTÍ VAR. Zklamaný Ollie Watkins z Aston Villy (vlevo) a radost soupeře Pabla Fornalse z West Hamu (vpravo).

Z opakujících se diskusí se zdá, jako by problém s videem měli pouze na ostrovech. Možná i takřka dokonalé přenosy a množství kamer paradoxně napomáhají tomu, že jsou některé momenty z různých úhlů pohledu nejednoznačné. 

Odborníci často argumentují tím, že by rozhodčí neměli rozhodovat na základě zpomalených záběrů, na nichž řada situací – ať už jde o fauly či nastřelené ruce – vypadá hůř. „Fotbal se přece nehraje ve slow motion,“ tvrdí kritici.

A pokud jde o diskutované ofsajdy, tak hráče, trenéry, fanoušky, zkrátka všechny dráždí především posuzování postavení hráčů podle nového pravidla o hře rukou, platného od léta.

Nákres, podle kterého by se rozhodčí od roku 2020 měli řídit při posuzování...

Nákres, podle kterého by se rozhodčí od roku 2020 měli řídit při posuzování hraní rukou.

V něm se konkrétně píše: „Pro účely určení přestupků hraní míče rukou je horní hranice ruky v linii se spodní částí podpaží.“ 

I při ofsajdech se tak přihlíží například ke konci krátkého rukávu. Lépe to ostatně dokládá přiložený nákres.

V praxi však, jak se ukázalo, jde o pravidlo značně problematické – a to především při ručním zanášení bodů, na základě kterých ofsajdový software následně narýsuje tzv. kalibrované čáry.

„Nemůžeme posuzovat ofsajdy podle podpaží, to pravidlo je nesmyslné a mělo by se změnit. Potřebujeme něco jednoznačného a zřetelného. Kdyby bodem pro posouzení byla vždycky kopačka, bylo by to jasné,“ myslí si Neville.

Bolest VAR při posuzování ofsajdů na základě tzv. kalibrovaných čar cítí i ve FIFA, kde pracují na vývoji poloautomatizované ofsajdové technologie podpořené umělou inteligencí

S ofsajdy pomůže umělá inteligence. FIFA má plán, jak vylepšit slabinu VAR

Švédská společnost ChyronHego vyvíjí novou technologii na rozpoznávání ofsajdů...

Systém by měl pomocí senzorů a dat z kamer lépe vyhodnotit jak moment přihrávky, tak následně přesně vymodelovat i kostru hráče až ke špičce boty. K rozhodčím by se takové záběry měly dostat v řádu sekund, podobně jako třeba v případě gólové technologie.

Odpadl by tak zdlouhavý – a leckdy nepřesný – proces určování bodů a rýsování ofsajdových čar. Třeba v pondělním utkání na West Hamu se na verdikt v závěru zápasu čekalo déle než dvě minuty.

A zase z toho je v Anglii haló.