Trenér Kazachstánu Michal Bílek sleduje své svěřence v zápase se San Marinem. | foto: Reuters

Pocta pro Bílka. Povede kazašskou reprezentaci i Astanu zároveň

  • 39
V minulém roce sice s kazašskou reprezentací nepostoupil z kvalifikace na fotbalové mistrovství Evropy, ale i tak tam jsou s prací Michala Bílka velmi spokojení. Český trenér byl jmenován koučem Astany, tamního největšího klubu. Národní mužstvo povede zároveň.

„Jsem hrdý, že můžu vést tak velký klub. Chtěl bych poděkovat vedení za důvěru. Tým znám velmi dobře, viděl jsem všechny jeho zápasy včetně těch v evropských pohárech,“ řekl Bílek v rozhovoru pro klubový web.

Jako by měl Jaroslav Šilhavý vedle reprezentace na starosti i Slavii. Nebo kdyby současný slávistický kouč Jindřich Trpišovský vedl zároveň i národní mužstvo. Přesně taková bude Bílkova pozice v Kazachstánu.

„Astana je velký tým, který má jen ty nejvyšší cíle. Čili ligový titul a hrát skupinu evropských pohárů,“ podotkl Bílek.

Bude to fuška zvládnout obě role.

Michal Bílek

narozen: 13. dubna 1965
hráčská kariéra: Sparta, Betis Sevilla, Žižkov, Teplice
trenérská kariéra: Cartaginés (Kostarika), Blšany, Plzeň, Sparta, Ružomberok, Česko, Dinamo Tbilisi, Jihlava, Zlín, Astana

„V národním týmu mám vysoce kvalifikované spolupracovníky, kteří budou sbírat veškeré informace. Plus budu mít přehled o fyzickém a psychickém stavu hráčů z Astany, kde je mnoho reprezentačních adeptů, i dalších ligových mužstev. Proto nevidím žádný problém z kumulace obou funkcí,“ podotkl Bílek.

FC Astana sídlí v hlavním městě, který se loni v březnu přejmenoval na Nur Sultan. Hraje na moderním stadionu se zatahovací střechou pro 30 tisíc diváků.

Je poslední mistr, tamní ligu vyhrála v kalendářním roce 2019 o tři body před Kairat Almaty, o další tři body zpět byl Ordabasy Šymkent, boleslavský soupeř v letní kvalifikaci o Evropskou ligy.

Z Astany, z Kairatu i z Ordabasy si Bílek také vybíral nejvíc hráčů do národního mužstva. Od ledna jednoho z rivalů i sám povede.

„Není správné uvažovat tak, že bych v klubu protežoval hráče reprezentace. Nechci je rozdělovat na místní a legionáře. Hrát budou ti nejlepší. A pokud to budou Kazaši, tak samozřejmě budu rád,“ podotkl Bílek.

Český trenér kazachstánské reprezentace Michal Bílek v zápase se Skotskem.
Český trenér na lavičce Kazachstánu Michal Bílek (vlevo) se před kvalifikačním...
Český trenér kazachstánské reprezentace Michal Bílek v zápase se Skotskem.

Reprezentaci převzal loni v lednu, v úvodním kvalifikačním utkání proti Skotsku slavil nečekaný triumf 3:0. Pak však tým porazil už jen dvakrát San Marino, k tomu jedna remíza s Kyprem. Také sehrál solidní zápasy se suverény Belgií a Ruskem.

Ačkoli ve skupině skončil Kazachstán až pátý, s deseti body to byl jeho nejlepší výsledek v evropských kvalifikacích v historii.

I proto dostal Bílek nabídku vést mistrovskou Astanu, která vyhrála ligu pošesté za sebou.

Po sezoně skončil ukrajinský trenér Roman Grigorčuk. Možná i proto, že neuspěl ve skupině Evropské ligy. Astana sice porazila Manchester United, ale jinak v konkurenci Alkmaaru a Partizanu Bělehrad měla pět porážek.

Bývalý vynikající záložník, reprezentant, Fotbalista roku 1989 zamířil do Kazachstánu loni ze Zlína, který za podzim 2018 výrazně pozvedl. Předtím vedl Jihlavu a Dinamo Tbilisi. Úspěchy měl s českou reprezentací a ve Spartě, kterou v roce 2007 jako vůbec první trenér v samostatné české historii dovedl v jednom roce k vítězství v lize a v poháru.

S českým národním týmem postoupil na Euro 2012, na šampionátu v Polsku vyhrál skupinu, ve čtvrtfinále Češi podlehli Portugalsku gólem Cristiana Ronalda ze závěru utkání.

Po Uhrinovi a Brücknerovi je Bílek třetím trenérem, který českou reprezentaci dovedl na šampionátu do vyřazovacích bojů. Od té doby se to nikomu nepodařilo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).