„Opravdu z toho měli lidé radost? Byli jste z toho vzrušení?“ pronesl rýpavě domácí kouč Ange Postecoglou. „Jsem opravdu překvapený, jak lidé v téhle zemi nechávají fotbal, aby se tak moc měnil. Od nástupu VAR je těch změn víc než za uplynulých 50 let.“
Fotbal se o větší transparentnost snaží dlouhodobě. Praxe vysvětlovat rozhodnutí videa funguje například v americké NFL, v ragby nebo hokejové NHL.
Dosud se verdikt pouze objevil na výsledkových tabulích. V Anglii posléze začali, byť se zpožděním, zveřejňovat komunikaci hlavního sudího s asistentem u videa. A před letošní sezonou zavedli pro zápasy první ligy účet na sociálních sítích, který takřka v reálném čase rozhodnutí objasňuje. Komunikace na stadionu je dalším krokem, který budou jednotlivé soutěže nejenom na Ostrovech zavádět. Poprvé ho otestovali na předloňském světovém šampionátu žen.
Proč se to zkoumalo? Verdikty VAR chtějí v Anglii živě vysvětlovat na sítích |
„Jestli to vítám? Určitě ne,“ prohlásil Postecoglou ještě před utkáním. „Myslíte, že kdyby o víkendu ukázali tu ruku (kterou rozhodčí neodpískal a Tottenham vzápětí inkasoval, pozn. red.), že by měli fanoušci radost? Že by řekli: To je skvělé, že nám to vysvětlili?“
Názor nezměnil ani po zápase, který jeho svěřenci zvládli i díky zdařilému debutu českého gólmana Antonína Kinského. Nebyl však ani zdaleka tak rozhněvaný jako jeho protějšek Arne Slot.
Zejména vítězný gól totiž vzbudil kontroverze.
„Myslím, že ten ofsajd vůbec vysvětlovat nemuseli. Zajímavější by bylo, kdyby objasnili, proč neudělili druhou žlutou kartu!“ rozčiloval se jindy klidný Slot.
Rozhodčí Stuart Attwell během utkání Tottenham - Liverpool.
O co vlastně šlo?
Autor jediné branky zápasu Lucas Bergvall hrál od 68. minuty pod karetním trestem poté, co u lajny podrazil unikajícího Luise Díaze.
V 84. minutě pak osmnáctiletý Švéd poslal k zemi Kostase Tsimikase, Liverpool ale v útoku pokračoval a pak už se sudí k zákroku nevracel. Hostující bek musel být následně ošetřen za postranní čárou a mezitím Tottenham od Kinského rozjel útočnou akci, po níž právě Bergvall skóroval...
„Myslím, že ten první zákrok na kartu nebyl, ale pokud ji udělil, hráče dostal do pozice, které se musí přizpůsobit. A ne, že to pak vyrovná jiným rozhodnutím,“ nechápal někdejší obránce Michael Dawson.
„To rozhodnutí mělo vliv na výsledek, co víc k tomu říct. Asistent mi neodpískání vysvětlil tak, že Bergvall náš protiútok nezastavil. Ale každý trenér vám řekne, že by radši druhou žlutou kartu pro soupeře než protiútok,“ hněval se Slot.
„Podle mě to bylo naprosto jasné, měl dostat žlutou kartu. Attwell udělal chybu a po zápase jsem mu to řekl. Myslím, že to ví naprosto každý, kdo u toho byl,“ přidal kapitán Virgil van Dijk.
Naopak Postecoglou byl při rozhovoru vysmátý. Když se ho reportér zeptal, zda měl Bergvall štěstí, úplně se rozzářil: „Skvělá otázka! Ne, neměl štěstí. Pravidla jsou jasná, pokud sudí ponechá výhodu a nejedná se o bezohledný zákrok, žlutá karta se neuděluje. Nám se to stalo už několikrát, schválně si to najděte.“
Jelikož se nejednalo o zákrok na přímou červenou kartu, VAR už se k inkriminovanému momentu vrátit nemohl.
Vysvětlení domácího trenéra však dává smysl, že?
Ne tak docela.
Podle Dalea Johnsona, pravidlového experta televize ESPN, se totiž Bergvallův zákrok za bezohledný považuje. A i kdyby ne, domácí kouč si pravidla stejně vyložil špatně. „Ange má pravdu, že v případě pouhého zastavení rozjíždějícího se útoku se neuděluje žlutá karta, pokud sudí ponechá výhodu. Jenže to neplatí v případě, že faulující hráč už předtím kartu obdržel.“
Opakované záběry navíc ukázaly, že Atwell nejspíš neponechal výhodu, ale ukázal na balon, čímž naznačil, že se jednalo o čistý zákrok. Buď tedy faul úplně přehlédl, nebo ho viděl, ale nezachoval se v souladu s pravidly.
„V případě druhé žluté karty se výhoda neponechává, pokud se nejedná o vyloženou gólovou šanci. Takže pokud trenérům řekl, že ji ponechal, svou chybu stejně uznal,“ doplnil Johnson.
Pokud by navíc Bergvall dostal žlutou kartu, Tsimikas by mohl být ošetřen přímo na hrací ploše a nemusel by za postranní čáru.
„To je samozřejmě možné, ale platí to pouze v případě, že je ošetření rychlé. A to je záležitost velmi subjektivní,“ přidal Johnson.
Šedesát tisíc lidí? Říkal jsem si: Ty vole, to je slušný. Kinský o premiéře i rodině |
Liverpool by každopádně i bez něj nebyl v početní nevýhodě a dost možná by vůbec neinkasoval. Navíc by v součtu se sedmiminutovým nastavením hrál takřka čtvrthodinovou přesilovku.
„Už se s tím nedá nic dělat. Nesnášíme porážky, ale pozitivem je, že nás ještě čeká odveta,“ uzavřel smířlivě Slot.
Jeho svěřenci prohráli mimochodem teprve podruhé v ročníku, poprvé od půlky září. Během té doby odehráli úctyhodných čtyřiadvacet zápasů. O to víc je sporný moment před gólem může mrzet.
Anglický fotbal tak sice udělal další krok směrem k transparentnosti, ještě v témže utkání však připomněl, že jeho problémem jsou aktuálně spíš výkony samotných rozhodčích.