Jde o věčné téma.
Kolik fotbalu je vlastně moc fotbalu? A kdy zainteresovaným, jejichž nářky se dosud ozývaly spíš nahodile, opravdu dojde trpělivost?
Možná ten čas právě nastal.
„Už mnoho let zástupci jednotlivých soutěží a hráčských unií opakovaně naléhají na FIFA, aby vytvořila jednoznačný, transparentní a spravedlivý proces, podle kterého bude pracovat s kalendářem mezinárodních zápasů, což ale zrovna FIFA důsledně odmítá,“ stojí v prohlášení, které je součástí zmiňované stížnosti adresované Evropské komisi a zkraje týdne ho převzala světová média.
Důležitou fotbalovou kauzu řeší i přední evropský zpravodajský server Politico, jenž se zabývá mezinárodní politikou.
Celá věc se točí zejména okolo rozšířeného mistrovství světa klubů, které si FIFA prosadila a na příští léto chystá jeho první ročník do Spojených států amerických.
Blížící se MS klubů: giganti i Salcburk? Infantino gratuluje, zdraví hráčů neřeší |
Podle hráčské organizace FIFPro, která už před měsícem podala z podobného důvodu žalobu k Evropskému soudnímu dvoru, a organizace evropských lig FIFA porušuje pravidla hospodářské soutěže Evropské unie. Svého dominantního postavení měla zneužít tím, že veškeré změny povedla bez řádných konzultací s ostatními.
To ovšem samotná FIFA vyvrací: „Současný kalendář zápasů byl jednomyslně schválen Radou FIFA, která se skládá ze zástupců všech kontinentů včetně Evropy, po rozsáhlých konzultacích, do nichž se zapojily jak FIFPro, tak jednotlivé ligové organizace.“
A teď si vyberte.
Je fakt, že fotbalová termínová listina po celém světě je rok od roku našponovanější.
Začalo to rozšířením Eura či vznikem Ligy národů a Konferenční ligy. Pokračuje kompletní reformou pohárových soutěží a přidáváním dalších a dalších zápasů nejen v elitní Champions League. Národní ligy včetně té české sahají k různým formám nadstavby, řeší se podoba domácích pohárů a paralelně s tím vším (nebo spíš nad tím vším?) prosazuje vlastní změny i kritizovaná FIFA.
Nový formát pohárů podrobně. Co čeká české kluby? Strašákem může být leden |
Od roku 2026 bude na velkém mistrovství světa startovat osmačtyřicet týmů místo dosavadních dvaatřiceti. O rok dřív má mít svou premiéru právě i zbrusu nový světový šampionát klubů. A zbytek se musí přizpůsobit.
„FIFA si nárokuje roli globálního regulátora fotbalu a zároveň je sama pořadatelem soutěží. To vede ke střetu zájmů,“ zlobí se FIFPro společně se zástupci evropských lig.
FIFA coby světový řídící orgán fotbalu totiž vedle tvorby mezinárodního kalendáře rozhoduje také o tom, na které akce národních týmů musí kluby uvolnit své vlastní hráče. V případě nedodržení pravidel je navíc může trestat.
Podle odborné studie z roku 2023, již zveřejnila hráčská organizace FIFPro, se zátěž fotbalistů v posledních letech výrazně zvýšila, což má za následek méně času na odpočinek a regeneraci i nedostatek spánku kvůli neustálému cestování a zdlouhavým přesunům.
Ostatně pro konkrétní příklady ani nemusíme chodit daleko. Taky vás překvapilo, že spoustu z těch, kteří si minulou sezonu prodloužili s českým národním týmem na Euru, lhostejno jestli patřili do základní sestavy, nebo mezi náhradníky, nastoupili necelý měsíc poté v základní sestavě v lize?
Ještě hůř na tom bývají fotbalisté z největších soutěží.
„Můžeme si stěžovat a mluvit o tom, že taky někdy potřebujeme dovolenou, ale je mi jasné, že je to zbytečná snaha. Nic se nezmění,“ utrousil Kevin De Bruyne, jeden z hlasitých kritiků přeplněného kalendáře, předloni v létě, když se po klubové sezoně trmácel s belgickými spoluhráči na zápasy Ligy národů.
Podle výzkumu FIFPro, jehož součástí bylo přes tři tisíce současných i bývalých hráčů, přitom každý čtvrtý fotbalista trpí či trpěl psychickými poruchami: depresí či úzkostmi.
Kdy máme odpočívat? Fotbalové hvězdy se bouří a kritizují Ligu národů |
Možná, že současná vlna s tím konečně něco udělá. Anebo taky ne.
Několikrát zmiňovaná FIFPro, hlavní světová hráčská organizace, ve spolupráci se zástupci evropských lig sice tvrdí, že FIFA neustále upřednostňuje vlastní komerční zájmy a poškozuje tak ekonomické potřeby národních soutěží a blaho i zdraví těch nejdůležitějších, tedy fotbalistů.
FIFA se ale brání útokem: „Vždyť jsou to právě evropské ligy a jejich organizátoři, kteří jednají výhradně v komerčním zájmu, pokrytecky a bez ohledu na zbytek světa. Zjevně dávají přednost přátelským zápasům a dlouhým letním turné, dost často na druhém konci světa.“
Dokáže se fotbal z bludiště, které sám sobě vytvořil, někdy vymotat?