Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Čech je rocker v brance, říkají Eddie Stoilow o gólmanovi Chelsea

  12:00
Petr Čech je světový fenomén. Zjistila to i hudební skupina Eddie Stoilow, jejímž regulérním členem se fotbalový brankář stal. Klávesista David Šmídt a zpěvák Honza Žampa o něm mluví v rámci projektu Sportovec roku jinýma očima. Čech byl v anketě pátý.

S KAPELOU. Eddie Stoilow a Petr Čech, to už je běžné spojení. Častější společné koncerty komplikuje jen nabitý program fotbalového brankáře Chelsea a reprezentace. | foto: Archiv Eddie Stoilow

Ten dres s jedničkou na zádech nemohl najít ani jeden z nich: "Děti mi ho někam zašantročily," omlouvali se. Nakonec s památkou na kamaráda z Chelsea přišli.

A co takhle zapózovat, pánové? "Dělej! To už se ti nikdy nestane, že by tě chtěli vyfotit v Čechínově dresu," zavelel klávesista David Šmídt.

Zpěvák Honza Žampa odložil péřovou bundu i čepici, zkusil dres přes hlavu a pak smutně prohodil: "Já se do toho nevejdu. A pokud jo, budu vypadat jako potápěč."

Sportovec roku jinýma očima

Seriál deníku MF DNES vám představí elitní desítku z ankety Sportovec roku. Nikoliv však očima sportovců, ale pohledem jejich přátel a pomocníků.

O Petru Čechovi, jenž skončil v anketě na pátém místě, mluví členové skupiny Eddie Stoilow.

Když měla skupina Eddie Stoilow nedávno koncert ke svým 10. narozeninám, její nejslavnější člen chyběl. Bubeník Petr Čech je v Japonsku na mistrovství světa klubů. Ne, tohle nebyl obyčejný rozhovor o obyčejném muži. Mluví se tu s ironií, v nadsázce a samozřejmě v hudebním žargonu.

Pánové, když se před vámi Petr Čech objevil s paličkami v ruce, co jste si pomysleli? Nebáli jste se amatéra?
Žampa: Hrozně.
Šmídt: Já vůbec. Ono to přišlo tak rychle, že jsme neměli čas to řešit. Najednou se otevřely dveře a Čechíno byl na zkoušce.
Žampa: On je soudnej chlap, a kdyby věděl, že to nedá, tak ani nepřijde. O koncertování ani nemluvě. Jenže na první pohled bylo vidět, že má přirozený groove, že mu to šlape. Pro nás to bylo naopak pozitivní, protože kapelu držel pokupě. My už si občas hrajeme na mazáky, zato s Petrem nám to matematicky zařezávalo.
Šmídt: Stejně to bylo zvláštní. Celý život jste zvyklí na svého bubeníka, najednou se otočíte a za bubny sedí Čechíno. Říkal jsem si: Sakra, posledních deset let toho chlápka vídám v bedně před sebou a teď jeho velká hlava vykukuje zpoza bubnů.

Nechci si hrát na znalce, ale když jste během mistrovství Evropy měli společný koncert ve Vratislavi, pořád mi nepřišel jako velký rocker. Seděl za bubny spíš prkenně.
Šmídt: Logicky zatím nemůže být tak dobrý jako bubeníci, kteří dřou celý život. Ale nepodceňujte Petra, lepší se každým dnem.
Žampa: Proniká do toho, uvolňuje ramena i hlavu, bude v pohodě. Nedivte se, člověk nemůže být rocker, když se soustředí na každý úder. Čechíno je rocker v bráně. My bychom v ní byli zatáhlí, zadky stažené, on je v rukavicích suverén.

Gólman Chelsea Petr Čech musel zasahovat po akci Bayernu ve finále fotbalové
Gólman londýnské Chelsea Petr Čech po zákroku ve finále fotbalové Ligy mistrů
MÁM JI! Gólman Chelsea Petr Čech skáče k tyči a chytá penaltu Ivici Oliče z
KRÁL VEČERA. Brankář Petr Čech si nad hlavami spoluhráčů užívá triumf v Lize...

VZPOMÍNKA NA TRIUMF V LIZE MISTRŮ. Nejprestižnější klubovou soutěž světa ovládl Petr Čech v dresu Chelsea letos na jaře. Stal se hrdinou penaltového rozstřelu.

Už vás pozval na Chelsea?
Šmídt:
Zval nás, ale my nejsme velcí fotbaloví znalci.
Žampa: Kdybychom byli, tak by harmonie mezi námi možná nefungovala tak dobře. Co říkal Drogba? Co Torres? Ne, my spolu vůbec neřešíme fotbal, zato muziku pořád.
Šmídt: Pro Čechína je to s námi dobrý relax, zapomene.
Žampa: Klasická lobotomie.

Triumf v Lize mistrů

Chelsea slaví i díky Čechovi

Stejně nevěřím, že byste téma fotbal vynechávali úplně.
Šmídt: Vzpomínám si na jedinou výjimku. Když v květnu vyhrál Ligu mistrů a objevil se na skok v Praze, zašli jsme na společnou večeři. Celý večer se zvrhnul a mluvilo se jen o penaltách.
Žampa: To bylo psycho. Euforie z nás prýštila, tak jsme se ptali jeden přes druhého.
Šmídt: Petr nám vyprávěl, jak celý týden před finále řešil jen to, jak hráči Bayernu kopou penalty. Vracel se klidně o osm let zpátky. Všechny si načetl a pak je vychytal. Říkal nám, že se rozhoduje i podle toho, jaký pohyb rukou střelec udělá. I díky tomu prý pozná, kam kopne a jakou razancí.

Ono může být celkem užitečné mít v kapele bubeníka s tak slavným jménem, ne?
Šmídt: Myslíte marketingově? Logicky jo, ale my Čechína nelanařili. Prostě se s námi domluvil na jedné zkoušce, to byl celý začátek. Pak jsme se plynule propojili. Nebyla v tom žádná křeč, žádný marketing, žádný hloupý oslí můstek, jak být slavný.
Žampa: My si za svou muzikou stojíme, ať jsme s Čechínem, nebo bez něj. To, že se naše muzika líbí i Petrovi, je o to lepší. Přece jen nejsme žádné rychlokvašky, na svém jménu makáme deset let.
Šmídt: Pamatuješ, jak nám přišel monitoring až z Tibetu, když jsme s Petrem měli koncert v Rock Café?
Žampa: No jasně! To si takhle jdeme s Davidem zaběhat do posilovny, když k nám přistanou zprávy až z Tibetu. Že prý pár jaků už ví o tom, že Čechíno hrál s Eddie Stoilow. Petr nám sám napsal: Tak pánové, už to ví šedesát zemí světa! Tak jsme najeli na Google a přečetli si články i v malajštině. Tibet, Čína, Grónsko...
Šmídt: V tu chvíli si člověk uvědomí, že on je opravdový fotbalový fenomén. Zato my jsme jen muzikanti z Prahy, kteří hrají hlavně pro radost.

Sportovec roku

Pořadí jednotlivců

1. Barbora Špotáková
(atletika) 1854
2. Jaroslav Kulhavý
(horská kola) 1672
3. Mirka Knapková
(veslování) 1547
4. David Svoboda
(moderní pětiboj) 1468
5. Petr Čech
(fotbal) 918
6. Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká (tenis) 906
7. Ondřej Synek
(veslování) 864
8. Tomáš Berdych
(tenis) 829
9. Jaromír Jágr
(hokej) 803
10. Vavřinec Hradilek
(vodní slalom) 776

A co zájem médií? Vnímáte ho?
Šmídt: To pro nás bylo překvapení. Přijdete na pódium, rozsvítí se sál, kamery a vy si najednou připadáte jako v prodejně lustrů.
Žampa: V Rock Café obsadili novináři prvních pět řad a já si kvůli bleskům z foťáků připadal jako uprostřed bouřky. Tohle není v harmonickém souladu s hudbou.
Šmídt: Věnujete se tomu, co se děje kolem vás. Hudbu to narušuje, ale už to naštěstí opadává.

Z toho všeho mi vychází, že je Petr celkem talentovaný?
Šmídt: Je zvyklý na dril a talent má taky. Fakt se do toho zažral, maká a je to cítit. Dokonce si do songů přidává i vlastní věci. Poslední Čechínova finesa je basmati break.

Prosím?
Žampa: To je rána na jiném místě, než by měla být. Bubeníkův originální přechod mezi pasážemi. Vymyslel svůj vlastní a má to koule.
Šmídt: Říkáme tomu basmati podle rýže. Jako bychom si řekli: Teď na ten buben vysypeme rýži, ta se všude rozprskne a bude to mít efekt. Z Petra může být výborný bubeník. Jeho talent možná dokumentuje den, kdy jsme točili klip k Piano Piece. Byl to víkend, kdy Čechíno zrovna přijel do Prahy, a my mu dali vědět, že točíme.
Žampa: Nákladní nádraží Žižkov, sklad, špína, prach. Industriální ambient. A on si sedl do toho špinavého prostředí a bušil do bubnů jako profík. Je to prostě pankáč.

Petr Čech v Českém domě ve Vratislavi předvedl, jak mu to jde za bicími.

Pankáč? Petr je přece v civilu distingovaný.
Žampa: Dneska už pankáč neznamená číro na hlavě a sjetý frajer na zemi, v mých očích je pankáč všemu otevřený člověk. Jako Petr. Prostě se rozhodl naučit se na bubny a dokázal to. On to prostě seká. Ale bacha, my kolem něj nevlajeme, sami máme podobné nasazení jako on. Jsme workoholici, takže je to vyvážené.
Šmídt: Možná mu to vyhovuje, že jedeme stejnou rychlostí.

Ale on s vámi moc často nezkouší, ne?
Šmídt: Moc ne, dře doma. S ním je to těžké. Když sedne na letišti v Praze, hned volá: Jsem tady, může být za hodinu zkouška? Sejdeme se, vyprávíme si vtipy, potom si na zahřátí dáme Nirvanu, pak naše songy a jdeme domů.
Žampa: Na tom je hezké, jak je všechno neplánované. Děláme to bez nějakého afektu nebo vypočítavého tlaku. On má tak narvaný diář, že se dá těžko něco plánovat. My třeba rozehrajeme koncert a on se najednou ozve, že zrovna přistál: Kluci, jsem tady, mohl bych se přidat? Za hodinu už sedí na pódiu a publikum i nás to hrozně fackuje.

Fackuje?
Žampa: Příjemně překvapuje. Čechíno s námi ve vteřině splyne a není v tom žádná estráda nebo křeč.
Šmídt: Mimochodem, v našich koncertních plánech Petr figuruje pořád.
Žampa: Je naprosto regulérním členem kapely, jenom pan Abramovič (vlastník Chelsea) a diář nám to společné hraní trochu znesnadňují.
Šmídt: Nevadí, my si i tak poradíme. Pamatuješ, jak jsme hráli v létě na fesťáku u Prahy? Petr nechtěl být v zákulisí, ale s námi na pódiu, ačkoli měl hrát jen chvíli.
Zahrabal se na sedátko mezi bongistu a bubeníka.
Žampa: Seděl pokorně za bongem a čekal, až na něj přijde řada. Fakt je to srdcař a pořád se zlepšuje.

V přilbě jste ho bubnovat nenutili?
Žampa: Bavili jsme se o tom, ale ten nápad jsme nakonec zavrhli. Sám Petr říkal: Přilbu si vezmu, až na mě z hlediště začnou lítat rajčata a brambory. Tak jsem opáčil, že bych si ji když tak půjčil já, protože přece jen stojím ještě před ním.
Šmídt: Pár lidí nám říkalo: Hele, a proč Petr nenosí na koncertech přilbu? Protože si myslíme, že je to potupné a hloupé. Právě to by byla estráda a kalkul. Přilba patří na hřiště. My chceme hrát a ukazovat muziku, ne dělat nějakou lacinou show.

Autor:

Los Fortuna ligy 2022/23

Nový ročník fotbalové ligy začne poslední víkend v červenci a podzimní část kvůli MS v Kataru skončí už v první polovině listopadu. Jarní sezona začne 28. 1. 2023 a základní část se bude hrát do konce dubna. Květnová nadstavba bude mít stejný formát jako v předchozí sezoně.

KLUBZVRPSB
1.Manchester City38296399:2693
2.Liverpool38288294:2692
3.Chelsea382111676:3374
4.Tottenham382251169:4071
5.Arsenal382231361:4869
6.Manchester United3816101257:5758
7.West Ham United381681460:5156
8.Leicester3814101462:5952
9.Brighton3812151142:4451
10.Wolverhampton381561738:4351
KLUBZVRPSB
1.Bayern Mnichov34245597:3777
2.Dortmund34223985:5269
3.Leverkusen34197880:4764
4.Lipsko341771072:3758
5.Union Berlín34169950:4457
6.Freiburg341510958:4655
7.Kolín nad Rýnem3414101052:4952
8.Mohuč341371450:4546
9.Hoffenheim341371458:6046
10.Mönchengladbach341291354:6145
KLUBZVRPSB
1.Real Madrid38268480:3186
2.FC Barcelona382110768:3873
3.Atlético Madrid38218965:4371
4.FC Sevilla381816453:3070
5.Betis Sevilla381981162:4065
6.San Sebastian3817111040:3762
7.Villarreal3816111163:3759
8.Bilbao3814131143:3655
9.Valencie3811151248:5348
10.Pamplona3812111537:5147
KLUBZVRPSB
1.AC Milán38268469:3186
2.Inter Milán38259484:3284
3.Neapol38247774:3179
4.Juventus Turín382010857:3770
5.Lazio Řím3818101077:5864
6.AS Řím381891159:4363
7.Fiorentina381951459:5162
8.Bergamo3816111165:4859
9.Hellas Verona3814111365:5953
10.FC Turín3813111446:4150
KLUBZVRPSB
1.Paris St. Germain38268490:3686
2.Marseille38218963:3871
3.Monako38209965:4069
4.Rennes382061282:4066
5.Nice382071152:3666
6.Štrasburk381712960:4363
7.Lens3817111062:4862
8.Lyon3817111066:5161
9.Nantes3815101355:4855
10.Lille3814131148:4855
  • Nejčtenější

POHLED: Divný konec v Chelsea. Co bude s Petrem Čechem dál?

Tři odstavce a sbohem? Divné je to rozloučení. I když se Petr Čech a jeho milovaná Chelsea snažili zachovat dekorum,...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapitán řeší Ameriku. Slavia mě v něčem zklamala, svěřil se Vlkanova

V sobotu Adam Vlkanova možná vyrazí s týmem Hradce Králové na turnaj do Benátek nad Jizerou, což pro loňského nováčka...

Tři roky a dost: Čech skončí ve vedení Chelsea. Nastal správný čas, řekl

Bývalý fotbalový brankář Petr Čech na konci měsíce po třech letech opustí vedení londýnské Chelsea. „Nastal správný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Překvapení! Kuchta řeší návrat do Česka. A do Sparty? Na Letné už měl jednat

Fotbalový útočník Jan Kuchta se po půlroce v ruském Lokomotivu Moskva vrací do české ligy. A je to pikantní přesun....

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Tři roky a dost: Čech skončí ve vedení Chelsea. Nastal správný čas, řekl

Bývalý fotbalový brankář Petr Čech na konci měsíce po třech letech opustí vedení londýnské Chelsea. „Nastal správný...

Spekulace potvrzeny. Hložek se Schickem přišli o argentinskou konkurenci

Argentinský útočník Lucas Alario přestoupil z Leverkusenu do Eintrachtu Frankfurt a vyklidil pole českým ofenzivním...

Boateng po prodloužení smlouvy s Herthou rozdá fanouškům 2023 kebabů

Fotbalista Kevin-Prince Boateng netradičně oslavil roční prodloužení smlouvy s Herthou Berlín. Bývalý ghanský...

Nejhorší nákup Chelsea vůbec? Lukaku se po jedné sezoně vrací do Interu

Mizivý gólový příspěvek, nešťastná vyjádření v médiích a po jedenácti měsících úprk zpátky do Interu Milán....

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...