Fotbalisté Realu Madrid trénují před utkáním semifinále Španělského Superpoháru v saúdskoarabské Džiddě. | foto: Reuters

Turnaj o Superpohár v Džiddě. Peníze vyhrály nad sportem, zlobí se Španělé

  • 27
Když se před pondělní půlnocí trmáceli po asi pětihodinové cestě z dvoupatrového Airbusu 380, největšího dopravního letadla na světě, hodně štěstí jim přáli i piloti, kteří si přes uniformy přetáhli jejich bílé dresy. Fotbalisté Realu Madrid jako první ze čtyř účastníků přistáli v saúdskoarabské Džiddě, kde už ve středu startuje Španělský Superpohár.

„Všichni nás tu vřele přivítali, jsme rádi, že tady můžeme být,“ prohlásil druhý den trenér Zinedine Zidane na předzápasové tiskové konferenci.

Už večer se hraje. 

Superpohár, který se poprvé nekoná před začátkem sezony. Poprvé se uskuteční formou miniturnaje pro čtyři týmy. A poprvé se hraje na téměř pět tisíc kilometrů vzdáleném Arabském poloostrově.

Vítězství peněz a byznysu nad sportem, vztekají se jedni.

Fotbal může té oblasti pomoct, obhajují ten krok druzí.

Jaké je tedy pozadí bizarního dostaveníčka čtyř uprostřed rozjeté sezony?

Až miliarda ročně

Vedle Realu Madrid, španělského vicemistra, se ho účastní také loňský šampion z Barcelony, vítěz poháru z Valencie a Atlético Madrid, třetí tým posledního ligového ročníku.

Španělský Superpohár

Program zápasů

Semifinále
Valencie - Real Madrid (středa 8. ledna, 20.00)
Barcelona - Atlético Madrid (čtvrtek 9. ledna 20.00)

Finále
(neděle 12. ledna 19.00)

Ve středu a ve čtvrtek se hrají semifinálové duely, v neděli je na programu finálový zápas. Všechny hostí stadion krále Abdalláha v Džiddě s více než šedesátitisícovou kapacitou.

Španělská fotbalová federace si od novinky údajně slibuje popularizaci španělského fotbalu a zlepšení jeho pověsti před plánovanou kandidaturou na mistrovství světa 2030.

Mnohem hlasitější jsou ovšem kritické hlasy, které se v souvislosti s rozhodnutím přesunout soutěž na Blízký východ ozývají.

„Zase jsme jednou upřednostnili peníze před sportem a vším ostatním,“ postěžovala si Veronica Boquetová, španělská fotbalová reprezentantka, a poukázala na výrazné omezování základních lidských práv a svobod v Saúdské Arábii.

A není sama. Připojila se i vláda či vedení španělské ligy, kterou si – podobně jako v Česku – řídí samy kluby.

„Nemůžeme podpořit turnaj v zemi, kde nejsou respektována základní práva žen,“ podotkla už v září Maria José Riendaová, náměstkyně španělského ministra sportu.

„Vždyť saúdské ženy donedávna neměly na stadiony ani přístup. Dodržování lidských práv je pro nás naprosto klíčové,“ připojil se Jesús Álvarez, šéf sportu ve veřejnoprávní televizi RTVE, která z etických důvodů odmítla duely Superpoháru vysílat.

Ženy mohou chodit na fotbal či řídit auto v Saúdské Arábii sotva tři roky, kdy království po nástupu korunního prince Muhammada bin Salmána začalo postupně zavádět společenské reformy

„Je mi jasné, že bude řada lidí naše rozhodnutí zpochybňovat, ale já věřím, že jsme udělali správný krok,“ oponoval Luis Rubiales, šéf španělské fotbalové federace, která by měla v rámci tříleté smlouvy, již se saúdskoarabskou protistranou uzavřela, ročně získat až čtyřicet milionů eur – zhruba miliardu korun.

Část peněz dostanou sami účastníci, další prostředky mají putovat na rozvoj amatérského a ženského fotbalu. 

Tripolis, Peking i Dauhá

Není to poprvé, co Saúdská Arábie podobně významnou fotbalovou událost organizuje. V předvánočním čase hostila i poslední dva ročníky italského Superpoháru. Ten se předtím konal také v Kataru, Číně, Spojených státech amerických nebo dokonce v Libyi, což v roce 2002 dohodl tamní vůdce Muammar Kaddáfí, který měl tehdy vlastnický podíl v turínském Juventusu.

Loňský španělský Superpohár, hraný ještě v tradičním předsezonním termínu, zase přivítalo Maroko.

Mimochodem, právě ve Španělsku se nedávno zrodil nápad, že by se některé duely tamní nejvyšší soutěže mohly odehrát například ve Severní Americe, což samotní hráči rázně odmítli. Prostřednictvím vlastní unie dokonce pohrozili i stávkou. 

To tentokrát zástupci všech mužstev svorně tvrdí – navzdory náročnému programu a cestování, že soutěž v Saúdské Arábii berou se vší vážností. 

„Neexistuje přece hráč, který by nechtěl vyhrát trofej,“ prohlásil José Luis Gayá, obránce Valencie. „Chceme se odsud vrátit domů s prvním pohárem v sezoně,“ dodal Raphaël Varane z Realu. 

Přesto okolnosti turnaje Španěle, jak vidno, poněkud dráždí.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko