TAKHLE SLAVÍ ŠAMPIONI. Radost fotbalistů Realu Madrid po zisku titulu byla...

TAKHLE SLAVÍ ŠAMPIONI. Radost fotbalistů Realu Madrid po zisku titulu byla enormní. | foto: AP

Španělsko má nového šampiona, Real si pohlídal poslední zápas a slaví

• 59
Fotbalisté Realu Madrid jsou po pěti letech mistry španělské ligy. V závěrečném 38. kole vyhráli nad Malagou 2:0 a nemuseli se tak ohlížet na výsledek konkurenční Barcelony. Katalánci s Eibarem prohrávali, ale nakonec otočili na 4:2. Druzí skončili o tři body.

Svěřenci trenéra Zinedina Zidana rozšířili historickou sbírku o 33. ligovou trofej.

Realu stačilo v Málaze získat bod, aby si mistrovský titul zajistil bez ohledu na výsledek zápasu Barcelona - Eibar. Madridský velkoklub nezaváhal a po gólech Cristiana Ronalda a Karima Benzemy pošesté za sebou zvítězil.

Fotbalisté Realu Madrid se každou vteřinou budou radovat z mistrovského titulu.

„Cítíme se skvěle. Vyžadovalo to spoustu práce a bylo to těžce vybojované, ale tohle je odměna za naši konzistenci a obětování se, když jsme v podstatě po celou sezonu neklesli. Tento tým si zasloužil vyhrát ligu,“ řekl kapitán Realu Sergio Ramos.

„Hráli jsme každý zápas, jako by to byl ten poslední. Koncentrovali jsme se a hráli jsme intenzivně. Vždy máte nějaké pochyby, když hrajete proti silným soupeřům, udrželi jsme si ale charakter a tempo, což nám vyneslo úspěch,“ dodal.

„Bílý balet“ by v případě prohry netriumfoval, neboť Barcelona otočila duel s Eibarem a nakonec zvítězila 4:2. V případě bodové rovnosti by vzhledem ke vzájemným zápasům měli výhodu Katalánci, ani sedmá výhra v řadě jim ale k 25. ligové trofeji nepomohla.

Už ve druhé minutě duelu Málaga - Real se po Iscově přihrávce dostal do šance Ronaldo, udělal kličku brankáři Kamenimu a zakončil do odkryté branky. Hvězdný Portugalec dal 25. ligový gól v sezoně a Real navíc poprvé v historii skóroval v každém z 38 zápasů La Ligy.

2 - Real Sociedad San Sebastian,

1 - Betis Sevilla, Deportivo La Coruňa, FC Sevilla.

Zdroj: ČTK.

V prvním poločase měly oba týmy několik dalších šancí, skóre se ale změnilo až deset minut po přestávce, když z dorážky skóroval Benzema. Málaga tak nenavázala na předchozích pět utkání bez porážky.

Barcelona prohrávala od sedmé minuty, když propadla v obraně a nehlídaný Inui pohotově zakončil po Capově centru. Katalánský celek následně tlačil, v 61. minutě ale inkasoval podruhé a znovu překonal gólmana Ter Stegena Inui. Vzápětí ale domácí snížili, když se míč po Neymarově střele odrazil od tyče do obránce Eibaru Juncy a od jeho nohy do brány.

V 70. minutě dostala Barcelona k dispozici pochybnou penaltu, Jordiho Albu totiž při pokusu o střelu fauloval zřejmě vzduch – metr kolem něj nikdo nebyl. Messiho pokus ale gólman Yoel zneškodnil. O tři minuty později ale Suárez vyrovnal a vzápětí se Messi postavil k dalšímu pokutovému kopu. Argentinský kanonýr tentokrát nezaváhal a dokonal obrat, ačkoli i tentokrát byl Yoel blízko úspěšnému zákroku.

V nastavení upravil Messi na konečných 4:2 a 37. gólem si upevnil neotřesitelnou pozici v čele tabulky střelců. Jeho spoluhráč Suárez za ním skončil druhý s 29 brankami, třetí byl Ronaldo.

Villarreal udržel po výhře 3:1 ve Valencii páté místo a má jistotu startu v základní skupině Evropské ligy. Už v první minutě jej poslal do vedení Soldado, krátce po změně stran ale připravil hosty o náskok Nani. „Žlutá ponorka“ ale rychle zareagovala, v 58. minutě znovu vedla zásluhou Triguerose a v závěru pojistil tříbodový zisk Sansone.

Šestý skončil San Sebastian, kterému Juanmi ve čtvrté minutě nastavení ve Vigu zachránil bod za remízu 2:2. Čeká jej třetí předkolo Evropské ligy. O bod za San Sebastianem skončil baskický rival Bilbao po prohře 1:3 na hřišti Atlética Madrid. Bilbao si evropské poháry zahraje, pokud Barcelona ve finále Španělského poháru porazí Alavés.

Atlético Madrid odehrálo poslední zápas na stadionu Vicenteho Calderóna, od příští sezony bude působit v moderní aréně Wanda Metropolitano. Derniéra proběhla z pohledu domácích úspěšně, o což se postaral zejména dvěma góly stylově Torres, který na končícím stadionu nastřílel v tomto století 54 ligových branek, což se nikomu jinému nepovedlo.

Výsledky 38. kola: Gijón - Betis Sevilla 2:2 (7. Douglas, 79. Carmona - 22. a 59. Rubén Castro), La Coruňa - Las Palmas 3:0 (4. a 29. Andone, 39. Gil), Leganés - Alavés 1:1 (88. Timor - 64. Krstičič), FC Sevilla - Pamplona 5:0 (10. a 80. Vitolo, 20. a 60. Vazquez, 35. Jovetič), Atlético Madrid - Bilbao 3:1 (8. a 11. Torres, 89. Correa - 71. Williams), Valencie - Villarreal 1:3 (54. Nani - 1. Soldado, 58. Trigueros, 88. Sansone), Vigo - San Sebastian 2:2 (54. Aspas z pen., 90. Hjulsager - 82. Oyarzabal, 90.+4 Juanmi), FC Barcelona - Eibar 4:2 (76. z pen. a 90.+2 Messi, 63. vlastní Juncá, 73. Suárez - 7. a 61. Inui), Málaga - Real Madrid 0:2 (2. Ronaldo, 55. Benzema).