NAD HLAVAMI SPOLUHRÁČŮ. Hráči Barcelony oslavují Lionela Messiho, který gólem...

NAD HLAVAMI SPOLUHRÁČŮ. Hráči Barcelony oslavují Lionela Messiho, který gólem proti Seville překonal střelecký rekord španělské ligy. | foto: AP

Messi je nejlepším střelcem v historii španělské ligy, zářil i Ronaldo

• 18
Barcelonský fotbalista Lionel Messi se stal nejlepším střelcem v historii španělské ligy. Na výhře 5:1 nad Sevillou se podílel hattrickem a celkově má na kontě 253 gólů. Dařilo se i jeho konkurentovi Cristianovi Ronaldovi v dresu Realu Madrid, jenž se o výhru 4:0 nad Eibarem zasloužil dvěma brankami.

Messi překonal Telma Zarru, legendárního střelce Athletiku Bilbao ze čtyřicátých a padesátých let.

Sedmadvacetiletý útočník, který je s 364 brankami ve všech soutěžích rovněž historicky nejlepším střelcem Barcelony, ztrácel na Zarru jeden zásah a rekordní zápis vyrovnal ve 21. minutě, kdy otevřel skóre z přímého kopu.

Na 251 gólů mu stačilo 289 zápasů. Zarra v dresu Bilbaa potřeboval na stejný výkon v letech 1940 až 1955 celkem 271 utkání.

První zásah argentinského útočníka nicméně nebyl vítězný. Těsně po přestávce vyrovnal vlastním gólem Alba, takže o rozhodující gól se bleskovou odpovědí postaral Neymar.

Třetí branku Barcelony dal chorvatský záložník Rakitič, jenž v létě přišel právě ze Sevilly, kde dělal kapitána.

Pak se teprve Messi gólem ze skluzu osamostatnil v čele historické tabulky střelců a krátce po 252. brance v La lize, po níž ho spoluhráči zvedli nad hlavu, přidal ještě jednu trefu. Hattrick dovršil svou typickou ranou z hranice pokutového území a zvýšil na konečných 5:1.

V tomto ročníku však vládne střeleckým statistikám Ronaldo z Realu Madrid, jenž má na kontě už dvacet gólů.

Navíc natáhl pozoruhodnou sérii. V sezoně nastoupil v jedenácti ligových zápasech a v každém dal gól.

Proti Eibaru se trefil ve 43. minutě ze hry a osm minut před koncem zápasu pak proměnil penaltu. Další branky obstarali James a Benzema.

Real Madrid i díky Ronaldovým trefám vyhrál v lize podeváté za sebou. Jen Atlético Madrid, Barcelona a Valencie zatím vstřelily jako tým víc branek než sám Ronaldo.

Atlético Madrid, které obhajuje titul, zvládlo svůj duel s Málagou a vyhrálo 3:1. Hlavní postavou duelu byl Cardoso, který se jednou trefil a připravil i poslední gól zápasu pro stopera Godína.

San Sebastian remizoval při premiéře nového trenéra Davida Moyese 0:0 na hřišti Deportiva La Coruňa. Bývalý kouč Manchesteru United vede španělský tým od pondělí, kdy se stal nástupcem Jagoby Arrasateho.

Bod s novým týmem získal skotský kouč i přes velký tlak domácího ligového nováčka ve druhém poločase zápasu hraného v dešti. Oba týmy tak ve 12. kole přidaly ke své dosavadní bilanci teprve 10. bod, San Sebastian je v neúplné tabulce před svým soupeřem 14. jen díky lepšímu skóre.

Výsledky 12. kola: Eibar - Real Madrid 0:4 (43. a 82. z pen. Ronaldo, 23. Rodríguez, 70. Benzema), Atlético Madrid - Málaga 3:1 (12. Tiago, 42. Griezmann, 83. Godín - 64. Santa Cruz), Bilbao - Espaňol Barcelona 3:1 (29. Aduriz, 44. Viguera, 78. Iturraspe - 84. Víctor Sánchez), FC Barcelona - FC Sevilla 5:1 (21., 72. a 78. Messi, 49. Neymar, 65. Rakitič - 47. vlastní Alba), La Coruňa - San Sebastian 0:0, Vallecano - Vigo 1:0 (20. Bueno), Levante - Valencie 2:1 (58. Casadesús, 75. Morales - 73. Parejo), Elche - Córdoba 2:2 (63. Lomban z pen., 75. Jonathas - 12. Fidel, 60. Cartabia), Villarreal - Getafe 2:1 (38. Mario, 43. Moreno - 61. Lacen), Granada - Almería 0:0.