ZKLAMANÉ HVĚZDY. Karim Benzema (vlevo) a Cristiano Ronaldo z Realu Madrid zpytují svědomí po prohře s Osasunou Pamplona.

Šokující prohra Realu Madrid: po Barceloně jej porazil tým ze dna tabulky

• 32
Nepomohla nová posila do útoku Emmanuel Adebayor, nestačily ani útočné výpady Cristiana Ronalda. Nic z toho nezabránilo šokující porážce fotbalistů Realu Madrid s Osasunou, mužstvem potácejícím se u dna tabulky. Real tak po 21. kole španělské ligy ztrácí na suverénní Barcelonu už sedm bodů.

Svěřenci trenéra Josého Mourinha zaváhali v této sezoně teprve popáté, předtím třikrát remizovali a všechny body zratili jedinkrát - v prestižním střetnutí s Barcelonou. O to více je poslední porážka překvapivá, vždyť Osasuna byla před tímto kolem třetí od konce.

V chladném počasí měl Real s houževnatým soupeřem od prvních minut co dělat, nakonec se obavy z venkovních zápasů skutečně naplnily. Ronaldo a spol. měli sice místy drtivou převahu, ale práci měl i brankář Casillas.

Ten v 62. minutě nedosáhl na přesnou ránu k tyči z kopačky Camuňase. Mourinho reagoval trojitým střídáním, na hřiště poslal mimo jiné útočnou posilu Adebayora, který přišel na hostování do konce sezony z Manchesteru City. Vyrovnávací gól už však nepadl.

TRÁPENÍ. Cristiano Ronaldo se snažil, ale druhou porážku Realu v sezoně neodvrátil.

Naopak Javier Camuňas se stal hrdinou. To on pokořil slavný klub z Madridu.

To Barcelona, jež má na Real už sedmibodový náskok, opět vyhrála. A to již popatnácté za sebou, čímž vyrovnala rekord španělské ligy. Povedlo se jí to díky výhře 3:0 nad Alicante, jediným mužstvem, které v této sezoně dokázalo úřadujícího mistra porazit.

A většinu prvního poločasu se zdálo, že Hércules Alicante skutečně má recept na to, jak obrat skvěle šlapající Barcelonu o body. Dlouho se neprosazoval ani Lionel Messi, ale chvíle největší hvězdy hostů nakonec přišly.

nejlepší střelci

španělské ligy

22 Cristiano Ronaldo (Real Madrid)
21 Lionel Messi (Barcelona)
14 David Villa (Barcelona)
12 Fernando Llorente (Athletic Bilbao), Pedro (Barcelona)
11 Giuseppe Rossi (Villarreal)
10 Nilmar (Villarreal)
9 David Trezeguet (Alicante)

Ačkoli Messi nepředvedl jeden ze svých nejlepších výkonů, po závěrečném hvizdu měl na kontě dva přesné zásahy.

Barcelona se ujala vedení dvě minuty před koncem poločasu, když Xavi přihrál do kraje šestnáctky Pedrovi, který přesnou ranou k tyči propálil gólmana Calatayuda.

Messi si své góly šetřil až na úplný závěr, kdy domácí dohrávali o deseti.

V 87. minutě se prosmýkl za hranici šestnáctky a levačkou napálil míč k tyči, od které se balon odrazil do branky. Dvě minuty nato doklepl míč do prázdné brány po rozložení obrany soupeře rychlou kombinací a vstřelil svůj jedenadvacátý gól sezony.

Barcelona naplno bodovala v desátém venkovním zápase v sezoně. V posledních šesti duelech mimo svůj stadion navíc nastřílela soupeřům pokaždé tři a více branek a nyní si může gratulovat ke zvýšení náskoku na druhý Real.

Právě madridský velkoklub byl doposud jediným držitelem rekordu v počtu po sobě jdoucích vítězství. Vyhrát patnáctkrát v řadě se mu podařilo v sezoně 1960-1961, od nynějška se o tento rekord dělí s největším rivalem. V příštím kole čeká Barcelonu Atlético Madrid, pokud uspěje, bude rekord jen její.

Francouzský útočník David Trezeguet z Herculesu pálí na brankáře Valdese. KDO BUDE VÝŠ? Barcelonský Busquets (vlevo) v hlavičkovém souboji s Fitzierem.   PYRAMIDA. Barcelona slaví gól v síti Herculesu.

PODRUHÉ BARCELONU NEPŘEDČIL. V září minulého roku porazil Hércules Alicante mistrovskou Barcelonu na jejím stadionu 2:0, velké překvapení tentokrát nezopakoval.

Atlético Madrid potvrdilo, že se mu v poslední době v lize nedaří, když prohrálo na vlastním stadionu 0:2 s Bilbaem a naprázdno vyšlo ve třetím z posledních čtyř utkání.

Šance madridského celku snížil už ve 39. minutě kolumbijský obránce Luis Perea, který byl vyloučen za faul v pokutovém území. Kanonýr Fernando Llorente ale pokutový kop neproměnil.

Oslabená domácí defenziva s Tomášem Ujfalušim tak poprvé inkasovala až v poslední minutě prvního poločasu po zásahu Gaizky Toquera. Šestadvacetiletý útočník navíc po přestávce druhým gólem zdvojnásobil vedení a zajistil Bilbau třetí ligovou výhru za sebou. Baskický celek si pojistil šesté místo v tabulce právě před Atlétikem.

První venkovní výhry v sezoně se dočkala Zaragoza, která porazila v záchranářském souboji Málagu 2:1 a naplno bodovala ve třetím ligovém utkání za sebou. Zápas rozhodl až tři minuty před koncem střídající francouzský útočník Florent Sinama Pongolle.

Aragonský tým, v jehož obraně ani dnes nechyběl Jiří Jarošík, se vzdálil sestupovému pásmu a v neúplné tabulce se vyhoupl na čtrnáctou příčku. Málaze zatím nepomohly ke zlepšení ani výrazné zimní posily a po třetí prohře v řadě se propadla na poslední místo.

Valencie získala v dohrávce v Santanderu bod za remízu 1:1, i když hrála od 54. minuty bez vyloučeného Navarra.

I v oslabení dokázali hosté zareagovat na vedoucí branku domácích z prvního poločasu a Tino Costa v 78. minutě vyrovnal.

Jeho jmenovec Ricardo Costa byl krátce nato stejně jako Navarro po druhé žluté kartě vyloučen a Valencie dohrávala zápas 21. kola v devíti.

Výsledky 21. kola:
Pamplona - Real Madrid 1:0 (62. Camuňas), Alicante - FC Barcelona 0:3 (87. a 89. Messi, 43. Pedro), Málaga - Zaragoza 1:2 (15. Duda - 40. Bertolo, 87. Sinama-Pongolle), San Sebastian - Almería 2:0 (45. Ansotegi, 78. Tamudo), Levante - Getafe 2:0 (47. Valdo, 54. Caicedo), Mallorca - Gijón 0:4 (3. a 67. Castro, 61. vlastní Kevin, 87. Novo), La Coruňa - FC Sevilla 3:3 (15. a 62. Lassad, 89. Laure - 63. a 79. Negredo, 74. Escudé), Atlético Madrid - Bilbao 0:2 (45.+1 a 64. Toquero), Espaňol Barcelona - Villarreal 0:1 (45. Rossi), Santander - Valencie 1:1 (32. Nahuelpan - 78. Tino Costa).