Smířený Čech: Jednou to skončit muselo

• 5
Londýn - Rekordní série skončila, ale magickou hranici překonat stihl. Fotbalový brankář Petr Čech dostal v anglické lize gól po tisíci a pětadvaceti minutách. "Jednou se tak stát muselo," řekl smířeně po sobotním utkání Chelsea na hřišti Norwiche. "Ale tisícovky jsem dosáhl, takže můžu být spokojený."

Běžela čtyřiašedesátá minuta utkání, když si domácí útočník Leon McKenzie naběhl na centr z levé strany a hlavou usměrnil míč do pravého horního rohu branky Chelsea.

Šestadvacetiletý fotbalista byl prvním, kdo dokázal v letošním roce poprvé Petra Čecha pokořit v anglické nejvyšší soutěži, naposledy se to povedlo Thierrymu Henrymu z Arsenalu dvanáctého prosince loňského roku.

"Jsem rád, že jsem dokázal zastavit jeho rekord," prohlásil hrdě po zápase. To však bylo jediné, z čeho měl McKenzie radost. Gólem sice vyrovnal stav, ovšem ve zbývajících minutách strhla Chelsea dvěma brankami vítězství na svoji stranu a vyhrála 3:1.

"Byla to pěkná akce," vrátil se Petr Čech k momentu, který ukončil jeho dlouhou neprůstřelnost. A připomněl tak smolný konec podobné série, kterou držel před víc než třemi lety ještě coby gólman Sparty.

Tenkrát ho na hřišti Bohemians zaskočil Marcel Melecký. Slabá střela z dvaceti metrů mířila do brankářovy náruče, míč však Čechovi nečekaně proklouzl a propadl mezi nohama za brankovou čáru. Stalo se tak po 903 minutách.

"Hloupá chyba," zavzpomínal Čech.

Osobní rekord ze sparťanské doby je minulostí, nové Čechovo maximum má hodnotu 1025 minut a ve světovém žebříčku neprůstřelnosti ho řadí na pětadvacáté místo.

"Pro mě je ale stejně důležitější, že jsme získali tři body. Navíc při zaváhání Manchesteru nás výhra zase posouvá blíž k titulu," uvedl český reprezentační gólman na svých internetových stránkách.

Největší konkurent Chelsea v boji o prvenství v anglické lize jen remizoval na hřišti Crystalu Palace a na lídra soutěže po sobotních zápasech devětadvacátého kola ztrácí osm bodů. A to má Chelsea zápas k dobru.

V utkání proti Norwichi neměl Petr Čech až do zmíněného inkasovaného gólu příliš práce. Po vyrovnání ale domácí tým ožil, podruhé už však defenzívu Chelsea nezaskočil. Také Čechovou zásluhou, ještě za smírného stavu předvedl brankář výjimečný zákrok. Robinsonádou se vrhl k tyči a v rukavicích ztlumil nebezpečnou hlavičku.

Ani závěr střenutí nebyl pro Čecha nikterak příjemný, ovšem nebylo to náporem soupeře. Gólman se nepříjemně srazil se spoluhráčem a krajanem Jiřím Jarošíkem. Na trávníku musel být ošetřen.

"Odvraceli jsme rohový kop a já ho odhodil k tyčce. On, jak padal, mě kopnul podrážkou kopačky do krku. K tomu jsme ještě oba narazili hlavou na tyč," popsal na svých webových stránkách. "Ještě mě krk i hlava bolí."

Chelsea zápas vyhrála 3:1. V předchozích jedenácti ligových zápasech nedostala gól. Prvním z téhle jedenáctky bylo utkání právě proti Norwichi.

Světový žebříček neprůstřelnosti brankářů

1. Mazarópi (Vasco de Gama, Brazílie) 1816 minut, (18.5.1977 - 7.9.1978)
2. Dany Verlinden (Club Bruggy, Belgie) 1390 minut, (3.3.1990  - 26.9.1990)
3. Resino Gómez (Atlético Madrid, Španělsko) 1275 minut, (25.11.1990  - 17.3.1991)
4. Gaëtan Huard (Bordeaux, Francie) 1266 minut, (3.12.1992 - 10.4.1993)