Odpověď je mnohem složitější.
Na úvod lze snad jen zmínit, že fotbalová liga v rozpáleném království na startu nového ročníku – mírně řečeno – není v optimální kondici.
Nejen kvůli nesnesitelnému počasí, protože aktuální teploty na Arabském poloostrově stoupají k pětačtyřiceti stupňům a ani po západu slunce neklesnou pod tropickou třicítku.
Hlavním důvodem nespokojenosti, která bují mezi jednotlivými fanouškovskými tábory i uvnitř některých klubů, jsou spory o deklarovanou vládní podporu. Za luxusem a všeobjímající přízní vybraných se totiž dle kusých zpráv, které do Evropy proudí, skrývá chudoba a bída těch, co žijí ve stínu a na okraji zájmu.
Už loni se vytrvale řešilo, že na menší kluby mimo největší města pravidelně chodí jen několik stovek diváků, což si vedení soutěže dalo za úkol napravit. Místo toho ale některé týmy v úvodu nového ročníku, který měl přinést příznivé změny, nejsou schopné složit ani konkurenceschopné a hlavně plnohodnotné kádry. Chcete příklad?
Zatímco protežovaný al-Ittihád si k Benzemovi s Kantém v létě za půldruhé miliardy korun pořídil Diabyho, ofenzivní eso z Aston Villy, klub al-Vahdá ze sousední Mekky musel kádr pro první utkání sezony složitě zalátat dorostenci, neboť má aktuálně v prvním mužstvu k dispozici jen čtrnáct hráčů do pole.
Chtěli soutěž hvězd, ale nechodí jim lidi. Saúdské minimum? Liga před 133 diváky![]() |
O podobných obtížích v Saúdské Arábii v posledních dnech informuje především španělský deník AS, který tvrdí: „I když si některé týmy žijí v přebytku a hojnosti, jiné sotva vycházejí. Lehkost, s jakou mohou kluby podporované ze saúdského Veřejného investičního fondu přivádět zahraniční fotbalisty, se od těch ostatních nápadně liší.“
Proto na týmy mimo hlavní proud a přízeň mocných dopadají nejrůznější omezení či nové regule. A rozdíly jsou prý cítit už i mezi přístupem k těm vyvoleným, mezi které se kromě zmiňovaného al-Ittihádu dlouhodobě řadily také al-Ahlí, al-Hilál a an-Nasr.
„Podle informací ze Saúdské Arábie byl Ronaldův tým v rámci podpory Veřejného investičního fondu výrazně upozaděn ve srovnání al-Hilálem,“ píše španělské AS.
Vedení soutěže prý an-Nasru pohrozilo pravidly finančního fair play, jakkoli městským rivalům z Rijádu při výběru a platbách nových hráčů nijak nebrání. To byl jeden z důvodů, proč se úvodní ligové utkání an-Nasru hrálo v tak komorní kulise.
Fanoušci chtěli nespokojenost kvůli údajnému nadržování projevit veřejně.
A ohlášený bojkot může pokračovat, dokud se pořádky v očích zainteresovaných nezmění.
Už v minulé sezoně žlutý klub ze stadionu Královské saúdské univerzity mnohokrát naříkal na výroky a metr rozhodčích. Křivdu cítil i ve čtvrtek, kdy VAR za stavu 1:1 kvůli těsnému ofsajdu Ronaldovi neuznal druhý gól. Z animace poloautomatizovaného systému se přitom zdálo, že portugalský útočník má v postavení mimo hru maximálně levou paži, kterou logicky skórovat nemůže. Záhada!
Nebo snad spiknutí, jak se snaží naznačit nespokojení příznivci an-Nasru?
„Neprožíváme teď nejlepší období,“ přiznal bez emocí i portugalský trenér Luis Castro. „Nicméně fanoušky na tribunách potřebujeme,“ vzkázal prosebně.
Pro image soutěže, která aspirovala mezi nejlepší na světě, jsou zkazky o vnitřních nesrovnalostech v úvodu nového ročníku tuze nepříjemné. Stejně tak i spekulace o uvadající síle celé soutěže, jejíž kluby se na rozdíl od loňského léta na přestupovém trhu držely spíš zkrátka.
„Už i v Saúdské Arábii si uvědomili, že musejí uvažovat mnohem strategičtěji než dejme tomu před dvěma lety,“ cituje BBC Simona Chadwicka, profesora sportu a geopolitické ekonomie z vysoké obchodní školy SKEMA v Paříži.
Nechte si miliony, mizíme! Hvězdy už pochopily, jak to chodí v Saúdské Arábii |
Saúdové tak aspoň udrželi jména jako Benzema, Neymar, Laporte či Mané, byť k nim kromě Diabyho z Aston Villy či Aubameyanga z Marseille nikdo výraznější nepřibyl. To je ale pořád malichernost ve srovnání s tím, jakou neplechu mohou v tamní lize natropit podivné dohady ohledně financování a podpory jednotlivých klubů.
Minimálně v an-Nasru už frustrace propukla naplno. Přidají se další?