„Kluby oficiálně oznámí jejich příchody v blízké době,“ uvedl pro španělský magazín Sport saúdskoarabský ministr sportu Abdul Azíz bin Turkí Fajsál. Ostatně i uznávaný španělský novinář a Messiho životopisec Guillem Balague ve středu tajuplně naznačil: „Messi už ví, kde bude hrát v příští sezoně. A v Barceloně to téměř jistě nebude...“
Taky jste zvědaví, co další dny přinesou?
To už teď ale nic neznamená.
Konec éry. Messi skončí v Paříži, Saúdové nabízejí miliardy |
Saúdové nezahálí a na příchodu fotbalových hvězd pracují i v nejvyšších politických sférách, což není na Blízkém východě vlastně nic neobvyklého.
Jen si vzpomeňte na začátek roku, kdy místní generalita v Rijádu pyšně sledovala první opravdový zápas hvězd.
Výběr soutěže, do které právě přestoupil, přivedl v Saúdské Arábii debutující Cristiano Ronaldo a o bizarním „pouťáku“ s hosty z pařížského St. Germain následně psala média po celém světě. Čert vem, že některá dost kriticky.
Jako by se v saúdském království, největším na Arabském poloostrově, v souvislosti se sportem řídili především heslem: i negativní reklama může být reklamou.
Takže: je libo Messiho? Benzemu? Nebo snad Di Maríu?
Fotbal v poušti dál nabírá na síle a šest měsíců po příchodu pětinásobného držitele Zlatého míče se v pozadí rýsují další megaobchody. Takové, jaké tu ještě nebyly.
Pohádkové nabídky některým evropským hvězdám totiž nově přicházejí i od samotné vlády s tím, že město a svůj klub si fotbalisté následně vyberou sami.
Saúdové zcela neskromně sní o jedné z nejlepších ligových soutěží planety a hlavně o domácím mistrovství světa, které hodlají uspořádat v roce 2030.
Zaplatí stadiony v Egyptě i v Řecku, aby získali MS. Tajný saúdský plán odhalen![]() |
„Tahle země má úžasný potenciál,“ prohlásil v nedávném rozhovoru pro místní televizi Cristiano Ronaldo, v současnosti útočník an-Nasru. „Myslím si, že krok za krokem se saúdská liga vtísní mezi pět nejlepších vůbec,“ dodal. A vy začnete dumat, co si o těch slovech vlastně máte myslet.
Fakt tomu, co říká, upřímně věří?
Saúdská Arábie není zdaleka první, kdo se pokouší mimo Evropu vytvořit uznávanou fotbalovou megasoutěž: například Čína, jejíž touhu stát se fotbalovou velmocí zosobňoval i sám prezident Si Ťin-pching, už nákladný a neúspěšný projekt zatípla.
Saúdové však evidentně hodlají vykročit mnohem dál.
Čínský fotbal měl velké oči. Prezidentův plán globální dominance se zadrhl![]() |
Mají téměř neomezené finanční možnosti i velkou motivaci, byť jim pro vrcholový sport chybí ideální podmínky, protože teploty v zemi od dubna do října šplhají i výrazně vysoko nad třicítku.
Co jim však nechybí, je odvaha a možná až drzost, s jakou do světa chrlí převratné až revoluční myšlenky. Naposledy třeba právě ohledně zápasu hvězd, jehož pilotním ročníkem měl být lednový souboj s Paris St. Germain, odkládaný z doby covidu.
Podle španělského deníku El Mundo by si Saúdové dokázali představit, aby se podobný duel hrál pravidelně, pokaždé s jiným evropským gigantem.
I proto do své soutěže dál lákají velká jména.
Kromě Messiho, mimochodem současného ambasadora saúdského turismu, právě i posledního držitele Zlatého míče: Karima Benzemu z Realu Madrid.
Ten sice odchod na Blízký východ v průběhu aktuální sezony odmítl, Saúdy však rozhodně neodradil. Spíš naopak. Podle zahraničních médií nabízejí údajně až trojnásobek mzdy, kterou pobírá v Realu, nebo plnou kontrolu nad soukromými komerčními aktivitami. S městem a klubem, které by si sám zvolil, se pak samozřejmě pojí i luxusní bydlení v soukromé čtvrti...
Další bonus by navíc obdržel i za případnou ambasadorskou roli pro zamýšlený šampionát v roce 2030. A vedle něj by do se v Arábii brzy mohli objevit i další zasloužilí třicátníci z Evropy: Sergio Busquets, který končí v Barceloně, jeho parťák Jordi Alba nebo Sergio Ramos s Lukou Modričem.
Mluví se také o Ángelu Di Maríovi, jenž opouští Juventus.
Fotbaloví bohové Ronaldo a Messi jako ideální herci ve sportswashingu![]() |
Nedivte se, pokud by rychle rostoucí soutěž v Saúdské Arábii zanedlouho toužila obnovit třeba i spící projekt fotbalové Superligy.
Saúdové totiž mají peníze a moc, kvůli kterým jako by zbytek světa do jisté míry zapomínal na hrůzné činy v čele se systematickým pošlapáváním lidských práv.
Marně představitelé Amnesty International argumentovali a protestovali třeba proti prodeji anglického klubu Newcastlu United, který už je taky saúdský. Fanoušci navíc nového majitele vzali za svého, na stadion někteří z nich chodí v arabských převlecích a poté, co z bojů o záchranu vylétli až do Ligy mistrů sní o tom, že v příští dekádě napodobí úspěch jiného „arabského klubu“ Manchesteru City.
Není to však jen o fotbale.
Rijád a okolí v poslední době získal i řadu dalších sportovních akcí: do Džiddy přivábil Velkou cenu formule 1, získal práva na boxerské mistrovství a stvořil i vlastní golfovou sérii coby konkurenci k americké PGA Tour.
Asijský fotbalový šampionát v roce 2027 má pak být předskokanem velkého mistrovství světa, o které Saúdská Arábie z politických důvodů usiluje společně s Řeckem a Egyptem.
„Je zcela evidentní, že se země dlouhodobě snaží prosadit jako hlavní centrum nového světového uspořádání,“ popisuje Simon Chadwick, profesor sportu a geopolitické ekonomie z vysoké obchodní školy SKEMA v Paříži.
Zaplatí stadiony v Egyptě i v Řecku, aby získali MS. Tajný saúdský plán odhalen![]() |
Vždyť Saúdové si za pět let troufají třeba i na asijskou obdobu zimní olympiády, což je v kontextu zmiňovaných průměrných ročních teplot vlastně absurdní.
Pro Saúdy však také nesmírně lákavé.
Stejně jako liga plná velkých fotbalových jmen.