Domovem klubu je od května roku 2014 Kyjev, víc než tisíc kilometrů vzdálený od Doněcku. Přesněji tamní hotel evropského střihu Opera.
„Prožíváme nelehké dny, není snadné žít ve fotbalovém vyhnanství. Nejhorší je, že nikdo neví, jak dlouho tahle poněkud schizofrenní situace potrvá,“ postěžoval si na klubových stránkách obránce Darijo Srna, kapitán Šachtaru a chorvatské reprezentace, s níž na blížícím se Euru ve Francii změří síly tým Pavla Vrby.
Šachtar, vítěz Poháru UEFA z roku 2009, který se od roku 2002 stal devětkrát mistrem Ukrajiny, to nemá jednoduché, vlastně představuje ojedinělý fenomén. V Kyjevě hráči žijí a trénují, za domácími zápasy cestují do Lvova, kam je to po silnici přes pět set kilometrů.
„Za poslední rok jsem napočítal víc než 150 leteckých cest. Naštěstí mám úžasnou manželku a dvě děti - většinu času sice tráví v Chorvatsku, ale často za mnou do Kyjeva přiletí, takže se to dá zvládnout,“ uvedl Srna pro záhřebský Jutarnji list.
Rekordmanem v Šachtaru i v Chorvatsku
V neděli oslaví 34. narozeniny, v Šachtaru působí od léta roku 2003 a v polovině dubna se stal klubovým rekordmanem, když ve čtvrtfinálové odvetě s Bragou sehrál 486. zápas v dresu Šachtaru. Rekordmanem je i v chorvatské reprezentaci, v níž nastřádal 129 utkání.
Před zápasem se Sevillou jej v Kyjevě navštívil reportér britského deníku Guardian a Srna se s ním podělil i o vzpomínky na začátek válečného konfliktu na východě Ukrajiny.
Darijo Srna ze Šachťaru Doněck v semifinále Evropské ligy proti Seville.
„Bylo to 16. května 2014, šlo o můj zatím poslední den v Doněcku. Najednou nám řekli, že musíme co nejrychleji vypadnout, takže jsem si stačil vzít jen to nejnutnější. Odjeli jsme auty, moje košile zřejmě pořád visí ve skříni - mám totiž zprávy, že můj dům zůstal neporušený. Všem jsem tehdy tvrdil, že jsme do šesti měsíců zpátky, ale asi jsem byl naivní,“ krčil Srna rameny ve foyer hotelu Opera.
Za nejlepší okamžik fotbalové kariéry považuje vítězství v Poháru UEFA se Šachtarem. „Na to se nezapomíná. Postupně jsme vyřadili Tottenham Hotspur, CSKA Moskva, Olympique Marseille a Dynamo Kyjev. Finále se hrálo 7. května v Istanbulu a porazili jsme Werder Brémy 2:1. Bylo to úžasné pro Ukrajinu, pro Doněck, pro Šachtar,“ pokýval hlavou.
Pořád na vysoké úrovni
Považuje si také nynější postup do semifinále Evropské ligy. „Naše motivace je o to větší, že jsme ztratili domovy, stadion i fanoušky. Máme tým, který si zaslouží respekt. Lidé, kteří si mysleli, že Šachtar půjde kvůli politické situaci dolů, neznají našeho prezidenta, ani tenhle klub. Ano, přišli jsme o několik opor - Williana, Fernandinha, Teixeiru a další, ale hrajeme pořád na úrovni. A vidíte, jak dobře hrají Willian a Fernandinho v Anglii, to tenhle klub je udělal,“ pravil.
Prezidentem klubu je jeho majitel, jeden z nejbohatších Ukrajinců Rinat Achmetov. Také jemu musí konflikt na východu Ukrajiny přinášet velké ztráty, které nemohou kompenzovat ani účast v evropských pohárech, ani nový fanshop ve Lvově, ale klub zatím stále funguje a hráči dostávají výplaty i prémie.
Poslední zprávy o Doněcku podal výkonný ředitel klubu Sergej Palkin, který se počátkem týdne vrátil z návštěvy Donbas Areny a budovy fotbalové akademie Šachtaru. „Letěl jsem z Kyjeva do Dněpropetrovsku a potom cestoval autem do Doněcku. V mírové době ta cesta trvá dvě hodiny, teď mi to zabralo sedm hodin, protože na silnici byla jedna kontrola za druhou,“ vykládal Palkin.
Palkin působí v klubu dvanáct let, o rok méně než Srna a o rok víc než trenér, jedenasedmdesátiletý Rumun Mircea Lucescu. „Máme dlouhodobé vztahy. Než se začalo střílet, zaměstnával klub tisícovku lidí. Pak se mnozí přestěhovali s klubem na západ, pět set padesát lidí v akademii zůstalo.“
Na stadionu se rozdělují potraviny
A co je nyní s moderním stadionem, na kterém se hrálo i semifinále Eura v roce 2012 Portugalsko - Španělsko?
„Stalo se z něj distribuční centrum pro humanitární pomoc, na které má velký podíl prezident našeho klubu, rozdělují se tam potraviny. Pětkrát týdně tam jezdí konvoje pětadvaceti kamionů. Kdybychom je tam neposílali, lidi by umřeli. Nic tam není, ani práce, nejhorší to mají důchodci. Státní podpora důchodů totiž v téhle oblasti skončila,“ přiblížil Palkin, podle něhož je prý na podpůrném systému i Šachtar.
„Bez finančních injekcí pana Achmetova by klub zkolaboval, nepřežili bychom. Měli jsme spoustu příjmů z reklamy, hodně sponzorů. Když jsme museli odejít, všechno skončilo. Některé společnosti, které nás sponzorovaly, odešly taky, jiné zanikly.“
Darijo Srna měl během let v Šachtaru několik možností jít jinam, zájem měly Chelsea, Bayern, Borussia Dortmund.
„Jenže všude bych vlastně musel začínat, něco dokazovat, a to se mi nechtělo. A v poslední době bych už nešel vůbec, nemohl bych v této situaci klub opustit. Navíc mám Doněck rád, je překrásný. Měli jsme tam nádherné parky, skvělé restaurace, školy. Když jsme museli pryč, řekl jsem, že až se vrátíme, pokleknu a políbím doněcký chodník. Teď už říkám, že políbím chodník na každé ulici. Doufám, že k tomu dojde,“ řekl.