Trenér Raszyk staví v Číně svůj fotbalový sen: Máme posvěcení i od vlády

  10:32
Ospalý sedmdesátitisícový Most vyměnil za pulsující osmimilionové čínské Fuzhou. Trenér Vít Raszyk, který poslední roky strávil v severočeském fotbale, zvedá mládež v nejlidnatější zemi planety.

Čeští emisaři Vít Raszyk (vpravo) s Petrem Hrazdílkem v čínském Fuzhou, kde od července pracují s fotbalovou mládeží. | foto: archiv Víta Raszyka

„Není jednoduché být 11 tisíc kilometrů od domova, ale šance na práci snů, jakou tady s kolegou máme, se nenaskýtá každý den,“ užívá si čínskou výzvu brzy čtyřicetiletý karvinský rodák. „Mít možnost podle svých představ a vizí vybudovat funkční klub od základů není jednoduché, zvlášť v Číně svázané pravidly vlády a tradicemi, ale za tu příležitost to stojí.“

Mládeži se Raszyk věnoval v Teplicích, Ústí i Mostě, kde také trénoval druholigový A-tým.

Proč jste opustil český fotbal?
Po angažmá v zahraničí jsem se ohlížel delší dobu. A to i díky zkušenostem ze stáží v Anglii, Itálii, Severním Irsku, Španělsku a studiu ve Varšavě. Navíc jsem již delší dobu unaven prací v českých klubech. Neměl jsem další motivaci pokračovat ve stále stejných kolejích a s omezeními danými českou maličkostí. V lednu, kdy jsem ukončil angažmá v Mostě, jsem se rozhodl změnit své působení. Založili jsme spolu s kamarádem fotbalovou akademii v Německu, kde jsme se zaměřili na individuální herní výkon hráče a v tréninku na přenos vícevjemových věcí do fotbalu. Což jsme úspěšně praktikovali v FK Ústí, kde jsem na jaře vypomáhal u dorosteneckých kategorií.

A jak jste se dostal do Číny?
V dubnu se mi ozval kolega, manažer pracující pro německou agenturu, s možností výběrového řízení pro čínskou společnost, která v Evropě hledala kvalifikované trenéry pro práci v čínském městě Fuzhou v mládežnické akademii. Po několika schůzkách a závěrečném šestihodinovém pohovoru, u kterého byli i čínští majitelé akademie, jsme se po týdnu dozvěděli, že z velkého množství trenérských uchazečů jsme byli vybráni právě my. Tedy já a Petr Hrazdílek. Zaujaly je naše zkušenosti z práce v jiných zemích a náš návrh fungování akademie. V červenci jsme do Číny odletěli.

Co po vás chtějí?
Zadání znělo jasně. Vytvořit funkční fotbalovou akademii pro celý region Fuzhou – Fujian, který leží v jihovýchodní Číně a má zhruba 30 milionů obyvatel. V samotném Fuzhou žije kolem osmi milionů lidí. Majitelé chtějí, aby akademie mohla konkurovat jiným akademiím v celé Číně. Cílem je výchova talentovaných hráčů směrem do A-týmu, který vznikne na startu jarní sezony. Podmínky a stadiony ve městě jsou výtečné. Město vystavělo dva olympijské areály, ve kterých se konaly Asijské hry, tudíž podmínky pro přípravu jakéhokoliv sportu jsou přímo neskutečné. V Evropě jsem neviděl sportoviště na tak vysoké úrovni jako tady na dvou místech ve Fuzhou.

Fotbal je v Číně na vzestupu?
Stává se velmi populárním. Vláda investuje mnoho peněz do rozvoje mládežnické kopané ve školách a mění se i postupně systém soutěží, kdy profesionální kluby zakládají akademie a ty mezi sebou hrají soutěže v kategoriích U19 a U17. Mnoho profesionálních klubů dává obrovské prostředky do svých profitýmů, kde mohou hrát až čtyři cizinci. A ve většině jsou zváni na posty trenérů kouči z ciziny nebo bývalí slavní zahraniční hráči. Tím se velmi zvedá prestiž a úroveň soutěže, návštěvnost roste každým rokem. Na utkání chodí i 50 až 60 tisíc diváků!

Hřiště fotbalové akademie v čínském Fuzhou.

Jak vnímáte Čínu?
Prožívá boom ve všech oblastech. Lidé se stěhují do měst, která rostou do obřích rozměrů, a i společnost jako taková se mění. Lidé v Číně mají životní cíle nastaveny jinak než my Evropané. Jejich prvotní snahou je zabezpečit celou rodinu a své rodiče na stáří, protože tady nefunguje důchodový systém, a tak se pracuje neustále. I o víkendu. A to navzdory tomu, že si zaměstnanci mohou vybrat jeden den volna. U dětí a mládeže je prvotním cílem dosažení co nejlepšího a nejvyššího vzdělání, a tím získání šance na dobrou práci, převážně pro státní správu. Na kroužky a zájmy je jen málo času. Kultura a sport jsou řízeny centrálně vládou. Ve Fuzhou je sto škol, které se účastní fotbalových soutěží na úrovni 1. a 2. stupně a tříleté střední školy. V šestnácti letech děti dělají přijímačky na vysokou školu anebo se mohou dostat do čistě sportovních škol, kde se už neučí, ale jen se věnují danému sportu. V některých případech je to již ve dvanácti letech, v přechodu na 2. stupeň základní školy.

Smlouvu máte zatím na rok. Jak máte rozdělené role?
Já jako sportovní ředitel odpovídám za sportovní složku klubu. Petr je mi po ruce a máme v týmu množství trenérů z Číny i ze zahraničí – studentů místních vysokých škol. Pro dobré fungování akademie vybíráme snaživé a mladé trenéry a poté v rámci klubu jim ukazujeme cestu, jakou chceme společně jít. Vedla se také jednání s místní vládou o působnosti naší akademie v celém regionu Fujian. I na vládě v Pekingu se naše vize a plány setkaly s pochopením, naše akademie by měla být pilotním projektem regionálních akademií v Číně! Věříme, že s našimi zkušenostmi a s čínskou pracovitostí dosáhneme cíle. Od září se věnujeme výběru hráčů do jednotlivých kategorií, navštívíme na sto škol. V kategoriích mládeže v regionu neexistuje jiná akademie nebo mládežnický klub. Fotbal dětí se odehrává ve školních klubech, kde trénují a hrají soutěže a turnaje; tamní trenéry školíme a vysvětlujeme jim naše evropské, ale i přímo české pojetí fotbalu.

Jak velký to je rozdíl?
Obrovský. Vláda nastavila podmínky financování sportu podle dosažených výsledků, a tak i u osmiletých dětí je prvořadý výsledek utkání a umístění v soutěži, až pak výkon hráče. Výkonnost dětí je velmi nesourodá, v každém školním týmu se najdou jeden dva nadstandardní hráči, kteří ale většinou hrají jen na sebe. I v utkáních dorostu převažuje individuální výkon, ten týmový je druhořadý. Děti v Číně jsou méně všeobecně zdatné a herní výkonnost ve starších kategoriích není na takové úrovni jako u nás. Je to i dané podnebím, od května do října je zde přes 33 stupňů s vlhkostí kolem 80 procent, což nepřispívá k rozvoji herní ani fyzické připravenosti hráčů a dětí. Tréninky musí být často přerušovány a ani obsah nemůže být příliš náročný, jelikož by to hráči nezvládli. Sami máme problém se s vedrem vyrovnat.

A jak se vám v Číně žije?
Po měsíci nám klub zajistil ubytování v nové vilové čtvrti ve 23. patře třiačtyřicetipatrového věžáku. Pod okny máme jednu z několika řek a procházkou podél ní se dostaneme během 20 minut do centra města. Na nákupy chodíme do světově známého superstore Walmart, kde se dají najít i evropské značky potravin. A směrem na východ je naše sídlo klubu, do kterého to máme pět minut vozem. Máme k dispozici řidiče s autem, který nás vozí na delší vzdálenosti nebo na tréninky a na jednání po městě. Město je obklopeno horami a k moři je to padesát kilometrů. Snažíme se učit čínsky, ale hlavním jazykem je angličtina a máme překladatele jak pro jednání na úřadech, tak i pro běžný život nebo tréninky.

Překvapilo vás něco?
Že jsme v jednom obrovském nákupním centru našli regulérní hokejové kluziště. Že je vážně potřeba zapomenout na příbor. Jídlo se jí jedině hůlkami, polévka se srká z malých mističek. A taky, že chůze ulicemi je pro Evropana trochu obtížná, jelikož nejrychlejším a nejrozšířenějším dopravním prostředkem je moped, malá elektromotorka. Místní jezdí i po chodnících. To pro nás není vůbec příjemné. Podobná situace se opakuje na přechodech, kde je víc motorek než chodců.

Co spojení s domovem?
Komunikace s blízkými byla trochu problematická, jelikož ne vždy nám internet fungoval. Rovněž vláda se snaží některé ze stránek s příponou com nebo cz blokovat, takže se nám zpočátku stávalo, že jsme se nedostávali do mailových schránek, nebo jsme se nemohli spojit s blízkými. Nyní je již všechno v pořádku. Jsme denně v kontaktu.

Autor:

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

21. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Slavia zakopla, Sparta vyhraje základní část. V elitní skupině bude i Boleslav

20. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  21.4 20:05

I když doma dostali tři góly, sparťanští fotbalisté v sobotu odpoledne v divokém utkání s Baníkem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fiorentina - Plzeň 2:0, pohárovou jízdu uťalo prodloužení, hosté hráli v deseti

18. dubna 2024  17:42,  aktualizováno  21:23

Plzeňští fotbalisté se rvali, bojovali do vyčerpání, ale mezi čtyři nejlepší kluby v Konferenční...

Slavia - Olomouc 2:2, domácí srovnali před koncem. Titul se jim vzdaluje

21. dubna 2024  14:11,  aktualizováno  17:13

Že po jednoznačné první půli padnou po přestávce v Edenu rychlé dva góly, se dalo celkem jasně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Guardiola po vyřazení: V jiném sportu bychom vyhráli. Frustrující, soptil Días

18. dubna 2024  6:59

V utkání měli jasnou převahu, svého soupeře od obdržené branky takřka nepustili za polovinu hřiště,...

Už bylo na čase, oddechl si Červ po premiérové trefě. Prvně chtěl přihrávat

25. dubna 2024  6:59

Navedl míč na střed hřiště, zbavil se dvou protihráčů a zpoza vápna zamířil přesně k levé tyči....

Liverpool v boji o titul ztrácí, prohrál na Evertonu. United odvrátili blamáž

24. dubna 2024  20:40,  aktualizováno  23:01

Krušné období fotbalistů Liverpoolu pokračuje. V krátké době znovu ztratili v boji o titul. Ve...

Xavi si rozmyslel konec v Barceloně, tým povede i v další sezoně

24. dubna 2024  22:44

Fotbalový trenér Xavi Hernández si rozmyslel odchod z Barcelony a dodrží smlouvu, kterou má do...

Plzeň - Zlín 3:0, dominance a klidný postup do finále. Dvakrát pálil Chorý

24. dubna 2024  17:15,  aktualizováno  21:02

Od začátku zápasu si šli pro vítězství a svému soupeři nedali žádnou šanci. Plzeňští fotbalisté...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...