MOURINHO VE HŘE. Trenér Tottenhamu nastavuje nohu proti míči, který vede Marcus...

MOURINHO VE HŘE. Trenér Tottenhamu nastavuje nohu proti míči, který vede Marcus Rashford z Manchesteru United. Vpravo je Serge Aurier. | foto: Reuters

Mourinha zarmoutil Rashford, Liverpool ovládl derby s Evertonem

• 10
Fotbalový trenér José Mourinho se po roce vrátil na Old Trafford, ale jako soupeř. A nebyl to úspěšný výlet. Manchester United porazil Tottenham 2:1, když obě branky domácích vstřelil Marcus Rashford. Vedoucí Liverpool pokračuje v impozantní jízdě. V městském derby přehrál Everton 5:2 a v 15. kole Premier League si připsal čtrnáctou výhru.

Manchester United je bývalým zaměstnavatelem Mourinha, který na Old Trafford předčasně skončil loni v prosinci. Před dvěma týdny nastoupil do Tottenhamu. A dosud všechna tři utkání vyhrál.

United začali na Old Trafford výborně a už v šesté minutě se prosadil útočník Marcus Rashford, který střelou k tyči překonal brankáře Paula Gazzanigu. Za necelých dvacet minut pak aktivní Rashford napálil břevno.

Tottenham v 39. minutě z ojedinělé příležitosti vyrovnal, když se zblízka trefil Dele Alli. Anglický záložník ve čtyřech duelech pod Mourinhem ožil a zaznamenal čtyři góly.

Domácí i do druhého poločasu vstoupili lépe. Moussa Sissoko v pokutovém území fauloval Rashforda a ten v 49. minutě penaltu s přehledem proměnil. United už těsný náskok udrželi, poskočili z desáté na šestou příčku a částečně zmírnili tlak na kouče Oleho Gunnara Solskjaera. Tottenhamu v tabulce patří osmé místo.

Na Liverpoolu příliš nebylo vidět, že trenér Jürgen Klopp šetřil některé opory v čele s útočníky Muhammadem Salahem a Robertem Firminem. Hned v úvodním dějství je zastoupil dvěma góly Divock Origi, jednou se prosadili Xherdan Shaqiri a Sadio Mané, jenž si připsal i dvě asistence.

Za Everton během divoké první půle zkorigovali skóre Michael Keane a Richarlison. Poslední slovo měl v 90. minutě Georginio Wijnaldum. Suverénní „Reds“ v aktuálním ligovém ročníku čtrnáctkrát zvítězili a jednou remizovali a kráčejí k prvnímu anglickému titulu po 30 letech. Trápící se Everton je až osmnáctý v sestupové zóně.

Rozjetý Leicester doma porazil poslední Watford 2:0 a vrátil se na druhou pozici o tři body před mistrovský Manchester City. „Lišky“ v anglické nejvyšší soutěži vyhrály posedmé za sebou, čímž vyrovnaly klubový rekord z přelomu let 1962 a 1963.

Odpor outsidera zlomil až v 55. minutě proměněnou penaltou Jamie Vardy. Nejlepší střelec soutěže skóroval posedmé v řadě a v sezoně celkem zaznamenal 14 ligových branek. Pojistku Leicesteru přidal v nastavení James Maddison.

Chelsea zdolala nováčka Aston Villu 2:1, zabrala po dvou ligových porážkách za sebou a upevnila si čtvrtou pozici. Ve 24. minutě otevřel skóre domácí Tammy Abraham jedenáctým gólem v ročníku. Krátce před pauzou srovnal Egypťan Trezeguet, o kterého v minulosti usilovala i pražská Slavia. Krátce po změně stran vrátil „Blues“ vedení Mason Mount po Abrahamově přihrávce.

Už v úterý v rámci vloženého 15. kola mistrovský Manchester City přesvědčivě vyhrál v Burnley (4:1) a Crystal Palace i v deseti porazil Bournemouth (1:0).

Ve čtvrtek se kolo dohrává zápasy Sheffield United - Newcastle a Arsenal - Brighton.