DO RODINNÉHO ALBA. Ole Gunnar Solskjaer, trenér Manchesteru United, pózuje se svými syny Noahem (vlevo) a Elijahem. | foto: Reuters

Synové slavných otců. Na fotbalové scéně se objevil další Solskjaer

  • 3
Jen si to představte – je vám devatenáct, hrajete fotbal za juniorku průměrného norského týmu, když vám kouč řekne: „Chlapče, čeká tě první start za áčko. Proti Manchesteru United.“

Slušný úvod mezi dospělými, že? Něco takového se v úterý stalo Noahu Solskjaerovi.

Ne, nejde o shodu jmen, celá událost tudíž nabývá ještě výjimečnějších rozměrů. Nejenže debutoval proti elitnímu světovému klubu.

Ten elitní světový klub trénuje Noahův táta.

„A to ještě vedle mě na lavičce seděl mladší syn Elijah,“ usmíval se pak Ole Gunnar Solskjaer, kouč United a někdejší fenomenální útočník. Pro jeho mladický vzhled mu říkali zabiják s dětskou tváří, v dresu Manchesteru kopal deset let a nastřílel 126 gólů ve 366 zápasech.

Noah, který v úterý naskočil na závěrečnou pětiminutovku přípravného duelu (United zvítězili 1:0), nicméně nepůjde přímo v otcových stopách. Sice taky začínal na hrotu, ale postupem času se posouval vzad.

Proto když si před osmadvaceti tisíci diváky na stadionu v Oslu plácl s tátou a vyběhl na trávník, zastavil se uprostřed hrací plochy. Je tvořivým záložníkem.

„Spíš útoky připravuje, je velmi šikovný a velmi dobře fotbal vnímá,“ říká o něm Christian Michelsen, trenér Kristiansundu, jenž Noaha před několika týdny povolal na tréninky s áčkem. „A že poprvé naskočil před tolika lidmi, se mnoha Norům nepoštěstí. Byl to skvělý moment, jsem moc hrdý,“ dodal jeho otec. 

Vytáhlý hubený klučina (Noah měří metr devadesát, o dvanáct centimetrů víc než Ole Gunnar Solskjaer) by jistě rád dokázal podobné věci jako táta. Nebo jako velký vzor Michael Carrick, ke kterému vzhlíží od dob, kdy anglický reprezentant začal hrát s otcem za United.

Pochopitelně je jasné, že jen kvůli známému příjmení nemá ve velkém fotbale vyšlapanou cestičku.

Být synem slavného otce sice může být výhodou, ale také prokletím. Třeba takový Edinho. Někdejší brankář, potomek fenomenálního Pelého, to dotáhl jen do brazilské ligy, chytal za Santos. Jenže pak se zapletl do byznysu s drogami a soud ho poslal na dvanáct let a deset měsíců do vězení.

Rodina Jarolímů

a další příklady z České republiky

Karel Jarolím (otec, *1956), synové Lukáš (*1976) a David (*1979)
Známá fotbalová rodina, Karel Jarolím hrával i za reprezentaci, později ji trénoval. Ve Slavii vedl staršího syna Lukáše, v Mladé Boleslavi se potkal s Davidem, který si udělal skvělé jméno v Německu.

Verner Lička (*1954), synové Marcel (*1977) a Mario (*1982)
Zlatý olympijský medailista, legenda ostravského Baníku, člen Klubu ligových kanonýrů – to je Verner Lička. Starší Marcel odehrál přes 150 ligových utkání, mladší Mario je mistr ligy s Baníkem a trojnásobný reprezentant.

Martin Hašek (*1969), synové Martin (*1995) a Filip (*1997)
Bývalý reprezentační záložník Martin Hašek sbíral tituly se Spartou, kterou před osmi lety i trénoval. Momentálně vede Bohemians, kde chvíli koučoval i oba své syny. Starší Martin v zimě přestoupil do Sparty, Filip je od léta na hostování v Ružomberoku.

Martin Frýdek (*1969), synové Martin (*1992) a Christian (*1999)
Táta hrával za reprezentaci, má i stříbro z Eura 1996 a spojil své jméno zejména se Spartou. V ní pak začali kopat oba jeho synové. Martin už má také starty za nároďák a dnes je ve Spartě kapitánem, mladší Christian, považovaný za velký talent, ještě v dospělém fotbale neprorazil. Aktuálně hostuje v druholigovém Hradci Králové.

Velkou kariéru neudělal ani Jordi Cruijff, ačkoliv ho jeho legendární otec Johan, mimo jiné držitel tří Zlatých míčů, chvíli vedl v Barceloně. Jordiho růst se zadrhl v roce 1996 po přestupu do Manchesteru United, kde za čtyři roky i kvůli častým zraněním nastoupil jen do 36 ligových zápasů.

Nakonec se nedá říct, že by Jordi Cruijff ve velkém fotbale vyloženě propadl, avšak očekávání u něj byla enormní. A on jim nedostál.

Nicméně jsou i tací, kteří se ve velkém fotbale neztratili, nebo k tomu mají solidně nakročeno. V Lille kope devatenáctiletý Timothy, syn současného liberijského prezidenta George Weaha. Za AS Řím nastupuje Justin, šikovné dvacetileté křídlo, jehož otcem je nizozemský střelec Patrick Kluivert.

V italské Fiorentině působí děti někdejších reprezentantů Enrica Chiesy (Federico, 21 let) a Diega Simeoneho (Giovanni, 24 let). 

Realu Madrid zase patří třeba Andri Lucas, sedmnáctiletý syn islandské legendy Eidura Gudjohnsena, nebo Luca Zidane, jedenadvacetiletý brankář, kterého otec Zinedine poslal nabrat herní praxi na hostování do Santanderu. Za osmnáctku navíc kope Lucův mladší brácha Theo.

To gólman Kasper Schmeichel je živoucím příkladem toho, že někdy je potřeba pořádná trpělivost. 

Jeho otec, fantastický brankář Peter, byl hvězdou v Manchesteru United a v devadesátých letech s ním (stejně jako Solskjaer) vyhrál, co se dalo. 

Kasper se nejprve neprosadil u konkurence v City, pak dlouhé roky chytal nižší soutěže. V pětadvaceti šel ve druhé lize do Leicesteru. A dál ten příběh znáte: postup do Premier League, udržení se v ní na poslední chvíli a titul v sezoně 2015/16.

Nejen on je důkazem, že byť někdy už ve velký úspěch ani nedoufáte, o to víc pak stojí za to. Tak schválně, jakou podobu bude mít fotbalová cesta záložníka jménem Noah Solskjaer.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko