Fanoušci Newcastlu před stadionem oslavují příchod nového saúdského majitele.

Fanoušci Newcastlu před stadionem oslavují příchod nového saúdského majitele. | foto: AP

Nadšení i zděšení. Nový majitel Newcastlu, bohatší než celá Premier League

  • 130
V ulicích u stadionu jásot a oslavy. Mezi lidskoprávními organizacemi nepochopení až zděšení. Odkup fotbalového Newcastlu saúdskoarabským Veřejným investičním fondem, jenž je nástrojem korunního prince Muhammada bin Salmána, faktického vládce země, budí rozporuplné emoce. A klidně může od základu změnit pořádky v britském fotbale.

Vždyť Newcastle, toho času (pod)průměrný celek anglické ligy, nabyl nebývalé finanční prostředky. Větší, než má zámožné Paris St. Germain. Větší, než má šampion Manchester City. Větší, než mají všechny kluby Premier League dohromady.

Odhaduje se, že jmění investorů z Blízkého východu se pohybuje kolem 250 miliard liber, což v přepočtu činí zhruba sedm a půl bilionu korun. A to je... hodně.

„Nový majitel chce v Newcastlu vybudovat tým, jenž bude s pravidelností bojovat o největší vavříny,“ slíbila Amanda Staveleyová, britská byznysmenka, která jednání o odkupu dlouhé měsíce vedla. A společně se zámožnými bratry Reubenovými patří mezi minoritní vlastníky klubu.

Tím většinovým se zhruba osmdesátiprocentním podílem je však od čtvrtka Saúdská Arábie, respektive tamní investiční fond.

Zdlouhavý prodej fotbalového Newcastlu

Okolnosti a kritika

I proto vyznělo trochu zvláštně, když fanoušci Newcastlu, fotbalové pýchy severní Anglie, po zveřejnění zprávy před St. James’ Park nadšeně provolávali: „Máme náš klub zpátky!“

Vražda novináře, pirátství a pochyby

Jistě, zbavili se nenáviděného šéfa Mikea Ashleyho, vyhlášeného skrblíka, který držel klub zkrátka posledních čtrnáct let. 

Mimochodem, Saúdům prodal Newcastle za 305 milionů liber, tedy zhruba trojnásobek částky, kterou do něj v roce 2007 investoval. 

Co to vlastně znamená? 

Že po finanční stránce bude klubu nesrovnatelně lépe, nový majitel navíc slibuje výrazné injekce i do města a místní komunity, což v podobných případech není nic neobvyklého. 

I sami fotbalisté dlouho vyhlíženou změnu vítají, viz tweet střelce Calluma Wilsona: „Skvělá zpráva pro nás všechny. Máme před sebou vzrušující cestu.“

Jenže pak je tu řada pozorovatelů a expertů, kteří nahlas upozorňují, že obchod, jenž se táhl od loňského dubna, poskvrní celý anglický fotbal.

„Máme pochopení pro fanoušky Newcastlu, kteří slaví velký den,“ stojí v prohlášení známého hnutí Amnesty International. „Zároveň je ovšem zpráva o prodeji Newcastlu velice znepokojující pro všechny, kterým záleží na vlastnictví v anglickém fotbale a na tom, zda jsou podobně významné kluby zneužívány k zakrývání hrubého porušování lidských práv.“

Však jen výběr z vážných problémů, na které ochránci lidských práv v souvislosti se saúdským režimem upozorňují, je zvlášť pro Evropana daleko za hranou.

Například postavení žen, které mohou v zemi od roku 2018 konečně řídit automobily, patří napříč tradičně patriarchálními muslimskými zeměmi k nejhorším vůbec. Nebo projevy homosexuality, které režim postihuje smrtelnými tresty...

Proti prodeji Newcastlu do rukou Saúdů opakovaně vystupovala Hatice Cengizová, snoubenka novináře Džamála Chášukdžího, kterého podle západních tajných služeb nechali zavraždit právě představitelé saúdskoarabského režimu, což korunní princ Muhammad bin Salmán vytrvale odmítá. 

Snoubenka zavražděného saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího Hatice Cengizová (11. listopadu 2018)

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán navštívil Indii. (20. února 2019)

A tématem byl také spor kvůli pirátskému vysílání zápasů anglické ligy, z něhož Saúdskou Arábii vinil sousední Katar a který obě země v minulém týdnu po měsících tahanic urovnaly.

Náhoda, že o den později vedení Premier League celý obchod, na nějž se skoro zapomnělo, definitivně schválilo?

Nezdá se, byť informace BBC naznačují, že všechny strany byly dohodnuty ještě před středečním rozřešením důležitého televizního sporu. 

Zásadní mělo být ujištění, že do fungování klubu nebude zasahovat státní režim. „Dostali jsme závazná právní ujištění, že Saúdská Arábie nebude klub kontrolovat,“ vysvětlili zástupci anglického fotbalu.

Jako Manchester City?

Veřejný investiční fond ze Saúdské Arábie ve Velké Británii na začátku roku investoval i do stáje Formule 1 McLaren. Že jde o takzvaný sportswashing, kdy státní zřízení právě přes sportovní kluby či velké akce vylepšují vlastní reputaci a zakrývají nedostatky?

„Kdepak, tohle je přece jen o investici Veřejného investičního fondu Saúdské Arábie do fantastického fotbalového klubu,“ hájí Staveleyová, mimochodem nová výkonná ředitelka klubu, které bude coby poradce k ruce Jásir Al-Rumaján, guvernér zmiňovaného fondu.

Jaké budou jejich první kroky?

„To není aktuální,“ uvedla ve středu večer pro BBC. „Nejdřív se potřebujeme zorientovat, udělat si analýzu a pak rozhodneme ve prospěch klubu,“ nechtěla říct, jestli začnou s novými majiteli vyhazovem současného trenéra Steva Bruce. 

Lze to očekávat nejen proto, že Newcastle ještě v aktuální sezoně nevyhrál a je předposlední. Ale i kvůli tomu, že po jeho konci dlouhodobě volají fanoušci.

Ti po čtrnácti letech Ashleyho éry, během které klub dvakrát zahučel do druhé ligy, konečně vyhlížejí slunnější období. A nový majitel jim podle britských médií slibuje počáteční investici ve výši minimálně 250 milionů liber.

A pak? Těžko říct.

Když Staveleyová s partnery zkoušela klub získat před čtyřmi lety, počítala s trenérem Rafaelem Benítezem, který je však nyní v Evertonu. Volní nejsou ani další tehdejší adepti: Mauricio Pochettino či Mikel Arteta, bývalý asistent Manchesteru City, který má být pro spícího severoanglického obra vzorem, protože: „Každý chce přece získávat trofeje!“

Tu poslední –⁠ prestižní FA Cup –⁠ získal Newcastle v roce 1955. Ale i Manchester City před rokem 2008, než ho koupil šejk Mansúr z Abú Zabí, čekal na úspěch dlouho, konkrétně přes čtyřicet let.

Cítíte tu podobnost? 


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko