Čeští fotbalisté Tomáš Koubek (vpravo) a Marek Suchý (vlevo) po inkasované...

Čeští fotbalisté Tomáš Koubek (vpravo) a Marek Suchý (vlevo) po inkasované brance Augbsurgu na hřišti Dortmundu. | foto: AP

Tvrdá lekce na startu bundesligy: Koubek dostal pět gólů, Pavlenka tři

• 23
Fotbalový Augsburg s Markem Suchým a Tomášem Koubkem v sestavě dostal v Dortmundu pět branek, Brémy, za které nastoupili Jiří Pavlenka i Theodor Gebre Selassie, inkasovaly doma s Düsseldorfem třikrát. Čisté konto neudržel ani Hoffenheim s Pavlem Kadeřábkem, který podlehl Frankfurtu gólem z první minuty.

Nešťastný vstup do nového angažmá v Augsburgu zažívají především Koubek se Suchým. Před týdnem vypadli z poháru s Verlem ze čtvrté ligy, teď dostali „bůra“ od vicemistra. Jiný český fotbalista Jan Morávek se do nominace nevešel.

Koubek v Dortmundu poprvé inkasoval již ve třetí minutě, když vyrovnal Paco Alcácer. Slabou osmiminutovku si pak defenziva Augsburgu vybrala v úvodu druhého poločasu, kdy se Dortmund prosadil hned třikrát brankami Jadona Sancha, Marca Reuse a znovu Alcácera. Debakl završil v 82. minutě Julian Brandt.

Úvod nové sezony zhořkl i Brémám. Po brance hostujícího Rouwena Hennigse z 36. minuty sice domácí mužstvo vyrovnalo zásluhou Johannese Eggesteina, Pavlenkův tým ale nedokázal v druhé půli pokrýt dva centry do pokutového území a v rozmezí dvanácti minut inkasoval. Prosadili se Kenan Karaman a Kaan Ayhan.

Jediným světlým momentem pro domácí bylo přepsání historických tabulek, neboť Brémy nastoupily k 1867. utkání v bundeslize, čímž překonaly dosavadní rekord Hamburku. Ten hraje od loňské sezony druhou nejvyšší soutěž.

Hoffenheim v neděli prohrál po gólu Martina Hintereggera z 36. sekundy s Frankfurtem 0:1. Kadeřábkovi dělal po celý zápas velké problémy rychlý srbský křídelní útočník Filip Kostič.

K rozhodujícímu momentu došlo krátce po rozehrání, kdy se Hinteregger z voleje trefil přesně k tyči. Hosté byli nejblíže k vyrovnání krátce před přestávkou, ale gól Dennise Geigera neplatil kvůli ofsajdu.

Union Berlín je v bundeslize poprvé v historii, ale premiéra mu vůbec nevyšla. V utkání dvou někdejších rivalů z ligy NDR utrpěl doma od Lipska debakl 0:4. A to ještě u jednoho gólu zmařilo radost hostů video, které odhalilo hru rukou.

Německá liga odstartovala už v pátek, kdy mistrovský Bayern Mnichov remizoval na vlastním stadionu s Hertou Berlín. Za hosty odehrál celé utkání Vladimír Darida. Hoffenheim s Pavel Kadeřábkem zahájí nový soutěžní ročník v neděli na půdě Frankfurtu.

Výsledky 1. kola: Brémy - Düsseldorf 1:3 (47. Eggestein - 36. Hennings, 52. Karaman, 64. Ayhan), Dortmund - Augsburg 5:1 (3. a 59. Alcácer, 51. Sancho, 57. Reus, 82. Brandt - 1. Niederlechner), Freiburg - Mohuč 3:0 (82. Holer, 84. Schmid, 86. Waldchmidt z pen.), Leverkusen - Paderborn 3:2 (10. Bailey, 19. Havertz, 69. Volland - 15. Michel, 25. Mamba), Wolfsburg - Kolín nad Rýnem 2:1 (16. Arnold, 60. Weghorst - 90.+1 Terodde), Mönchengladbach - Schalke 0:0,  Eintracht Frankfurt - Hoffenheim 1:0 (1. Hinteregger), Union Berlín - Lipsko 0:4 (16. Halstenberg, 31. Sabitzer, 42. Werner, 69. Nkunku).

Borussia Dortmund - FC Augsburg 5:1 (1:1)

Branky: 3. Alcácer, 51. Sancho, 57. Reus, 59. Alcácer, 82. Brandt - 1. Niederlechner. Rozhodčí: Willenborg – Aarnink, Kleve.

Borussia Dortmund Hitz – Ł. Piszczek (68. Hakimí), Akanji, Hummels, N. Schulz – Weigl, Witsel – Sancho, Reus (C) (78. M. Götze), T. Hazard (68. Brandt) – Alcácer.

FC Augsburg Koubek – Teigl, R. Khedira, Suchý, Valentin – Gruezo, Baier (C) – Hahn (60. Richter), Vargas (83. Jensen) – Niederlechner, Gregoritsch (77. Oxford).

Werder Brémy - Fortuna Düsseldorf 1:3 (0:1)

Branky: 47. J. Eggestein - 36. Hennings, 52. Karaman, 64. K. Ayhan. Rozhodčí: Zwayer – Schiffner, Achmüller. ŽK:17. Karaman, 28. Thommy. Diváci: 42 100.

Werder Brémy Pavlenka – Gebre Selassie, Toprak (82. Sargent), N. Moisander, Friedl (71. C. Pizarro) – M. Eggestein, Şahin, Klaassen – J. Eggestein, Osako, Rašica (65. Füllkrug).

Fortuna Düsseldorf Steffen – Zimmermann, K. Ayhan, Hoffmann, Gießelmann – Morales, L. Baker – Thommy (76. Pledl), Karaman (68. Sobottka), Suttner – Hennings (86. Fink).

VfL Wolfsburg - 1. FC Kolín nad Rýnem 2:1 (1:0)

Branky: 16. Arnold, 60. Weghorst - 90+1. Terodde. Rozhodčí: Jablonski – Borsch, Thielert. ŽK:26. Höger, 49. Drexler, 90+2. Meré.

VfL Wolfsburg Casteels – Knoche, Guilavogui (C), Brooks – William, X. Schlager, Arnold, Roussillon (74. Steffen) – Klaus (82. Brekalo), Weghorst (87. Nmecha), Joao Victor.

1. FC Kolín nad Rýnem T. Horn – Ehizibue, Meré, Czichos, Hector (C) – Höger (56. Schirí), B. Verstraete – Schindler, Drexler (62. Terodde), Kainz (70. Čurlinov) – Modeste.

SC Freiburg - 1. FSV Mohuč 05 3:0 (0:0)

Branky: 81. Höler, 84. Schmid, 87. Waldschmidt. Rozhodčí: Robert Hartmann – Christian Leicher, Markus Schüller. ŽK:62. Lienhart - 11. St. Juste, 29. Latza, 34. E. Fernandes. Diváci: 24 000.

SC Freiburg Schwolow – Schmid, Lienhart, Schlotterbeck, Günter – Gondorf (60. Frantz), Koch, Höfler, Borrello (65. Höler) – Waldschmidt (89. Abraši), Petersen.

1. FSV Mohuč 05 F. Müller – Brosinski, St. Juste (80. Hack), Niakhaté, Aaron Martín – Baku (71. Öztunali), E. Fernandes (84. Awoniyi), Latza – Boëtius – Onisiwo, Quaison.

Bayer Leverkusen - SC Paderborn 07 3:2 (2:2)

Branky: 11. Bailey, 19. Havertz, 69. Volland - 15. Michel, 25. Mamba. Rozhodčí: T. Stieler – Jöllenbeck, Gittelmann. ŽK:25. Wendell, 62. Dragović.

Bayer Leverkusen Hrádecký – L. Bender (C) (46. Dragović), Tah, S. Bender, Wendell – Baumgartlinger (62. Bellarabi), Aránguiz – Havertz, Demirbay, Bailey (88. Alario) – Volland.

SC Paderborn 07 J. Huth – Dräger (84. Zolinski), Hünemeier, Strohdiek (C), Collins – Pröger (72. Holtmann), Gjasula, Vasiliadis, Antwi-Adjei – Michel, Mamba (61. Cauly).

1. FC Union Berlín - RB Lipsko 0:4 (0:3)

Branky: 16. Halstenberg, 31. Sabitzer, 42. Werner, 69. Nkunku. Rozhodčí: Schmidt – Rohde, Hacker. ŽK:82. Becker. Diváci: 22 467 (vyprodáno).

1. FC Union Berlín Gikiewicz – Trimmel (C), Friedrich, Schlotterbeck, Lenz – Prömel, Gentner (46. Ujah) – Abdullahi (58. Becker), Andrich, Bülter – Andersson (70. Polter).

RB Lipsko Gulácsi – Mukiele, Konaté, Orban (C) – Demme (62. Laimer) – Klostermann, Sabitzer, Kampl (73. Forsberg), Halstenberg – Y. Poulsen, Werner (65. Nkunku).

Eintracht Frankfurt - TSG 1899 Hoffenheim 1:0 (1:0)

Branky: 2. Hinteregger. Rozhodčí: Siebert – Koslowski, Seidel. ŽK:41. Rebić, 63. G. Fernandes, 90+3. Paciência - 90+1. Vogt.

Eintracht Frankfurt Trapp – D. Abraham (C), Hasebe, Hinteregger – D. da Costa, Kohr (66. Rode), G. Fernandes, Kostić – Rebić, Gaćinović (90. Torró), Kamada (72. Paciência).

TSG 1899 Hoffenheim Baumann – S. Posch, Vogt (C), Bičakčić – Kadeřábek, Rudy, Rupp (65. Samassékou), Zuber – Bebou, Geiger (73. Belfodil), Skov (80. Grifo).