JSME NEJLEPŠÍ! Fotbalisté Bayernu Mnichov slaví čtvrtý titul v řadě.

JSME NEJLEPŠÍ! Fotbalisté Bayernu Mnichov slaví čtvrtý titul v řadě. | foto: Reuters

Rekordně počtvrté v řadě. Bayern Mnichov získal titul kolo před koncem

• 4
Už počtvrté v řadě slaví fotbalisté Bayernu Mnichov zisk mistrovského titulu, což se v německé lize doposud nikomu nepodařilo. Svěřenci kouče Guardioly si zajistili prvenství kolo před koncem vítězstvím 2:1 v Ingolstadtu. Bavorský klub získal už celkem 26 ligových trofejí.

Druhý Dortmund prohrál 0:1 ve Frankfurtu, který vyskočil ze sestupového pásma. Na šestnáctou příčku, jež znamená baráž, klesly po bezbrankové remíze v Kolíně nad Rýnem Brémy s českým obráncem Theo Gebre-Selassiem.

Hlavním strůjcem úspěchu Bayernu byl polský útočník Robert Lewandowski, jenž vstřelil obě branky vítězů. Phillip Lahm získal už osmý ligový triumf, čímž dorovnal rekord Olivera Kahna, Mehmeta Scholla a Bastiana Schweinsteigera.

2 - SC Drážďany, Hannover 96, Hertha Berlín, Viktoria Berlín

1 - Eintracht Braunschweig, Eintracht Frankfurt, Fortuna Düsseldorf, FC Freiburg, Holstein Kiel, Karlsruher FV, VfR Mannheim, Phönix Karlsruhe, Rapid Vídeň, Rot-Weiss Essen, Mnichov 1860, Union Berlín, VfL Wolfsburg.

Trenér Pep Guardiola tak i ve své třetí a zároveň poslední sezoně na lavičce Bayernu ovládl ligu. Bavorský celek může dovést ještě k vítězství v Německém poháru, o který se 21. května jeho svěřenci utkají s Dortmundem. V příští sezoně už bývalý kouč Barcelony povede Manchester City.

„Velký kompliment patří mému kolegovi. Druhý velký kompliment náleží celému klubu. Třetí pak hráčům, kteří odehráli více či méně minut a pomohli nám. Zároveň samozřejmě patří velká pochvala Borussii Dortmund, odehráli šílenou sezonu,“ uvedl Guardiola.

„Chtěl bych se o tento titul podělit s Juppem Heynckesem (předchozím trenérem Bayernu), dokázali jsme něco mimořádného. Hodně jsem se od něj naučil. Bayern má mnoho legend, ale on je pro mě ta skutečná legenda.“

Bayern mohl v případě výhry získat titul už v minulém kole, s Mönchengladbachem ale pouze remizoval 1:1 a oslavy musel odložit. Stejně jako při předchozích devíti triumfech neudělal rozhodující krok v domácí Allianz Areně, naposledy se před vlastními fanoušky z titulu radoval v sezoně 1999/2000.

Do vedení se mnichovský klub dostal v 15. minutě. Matip fauloval ve vápně Ribéryho a penaltu s přehledem proměnil Lewandowski. V 32. minutě polský reprezentant zužitkoval povedenou Alonsovu přihrávku za obranu a vstřelil 29. gól v ročníku. Vyrovnal tak nejlepší počin zahraničního hráče v bundeslize, stejný počet branek dal v sezoně 2011/12 nizozemský forvard Huntelaar v dresu Schalke.

Snížit se podařilo krátce před přestávkou Hartmannovi, který využil pokutový kop nařízený po Alonsově faulu. Bayern inkasoval v lize z penalty po 774 dnech. Další gól ale Ingolstadt nepřidal a po osmi zápasech doma prohrál.

Bayern by o jistotu titulu nepřišel ani v případě prohry, neboť druhý Dortmund podlehl ve Frankfurtu 0:1. Domácí, bojující o udržení v soutěži, vstoupili do zápasu velmi aktivně a ve 14. minutě zužitkovali tlak. Hasebeho centr proměnil hlavou Aigner, který se prosadil ve dvou zápasech po sobě poprvé od loňského února. Dortmund poprvé v roce 2016 prohrál.

Reprezentační záložník Vladimír Darida se po třech týdnech vrátil do základní sestavy Herthy Berlín a už po čtvrthodině zápasu s Darmstadtem skóroval. Po Mittelstädtově centru nasměroval z voleje míč za gólmana Matheniu a oslavil pátou trefu v sezoně. Domácím ale radost vydržela pouhých devět minut, než vyrovnal Gondorf.

Darida překonal brankáře Darmstadtu i v druhém poločase, další zásah si ale nepřipsal, neboť rozhodčí gól neuznal kvůli ofsajdu. Na druhé straně naopak v závěru dokonal obrat nejlepší střelec Darmstadtu Wagner a Hertha spadla z pátého na šesté místo, neboť Mohuč vyhrála 3:1 ve Stuttgartu.

Čtvrtý Mönchengladbach otočil utkání s třetím Leverkusenem a zvítězil 2:1. Za hosty otevřel skóre po dvaceti minutách Aránguiz, domácí ale spasil Hahn, který vstřelil obě branky Borussie a v posledních třech zápasech se trefil čtyřikrát.

Mönchengladbach vyhrál sedmé domácí utkání za sebou a zároveň ukončil sérii sedmi vítězství Leverkusenu.

Jaroslav Drobný nastoupil v brance Hamburku v duelu s Wolfsburgem, a přestože inkasoval pouze jednou po gólu Luize Gustava z 73. minuty, jeho tým nezískal ani bod. Hamburk čeká na domácí výhru nad „Vlky“ od dubna 2007.

Nastoupil také obránce Pavel Kadeřábek za Hoffenheim, který prohrál na půdě posledního Hannoveru 0:1, přesto už má jistotu záchrany.

Brémy s Theodorem Gebre Selassiem v sestavě remizovaly 0:0 v Kolíně nad Rýnem a nacházejí se na barážové šestnácté pozici. O udržení svedou v posledním kole přímý souboj s patnáctým Frankfurtem.