Český brankář ve službách Werderu Brémy Jiří Pavlenka (vpravo) zasahuje proti...

Český brankář ve službách Werderu Brémy Jiří Pavlenka (vpravo) zasahuje proti střele Roberta Lewandowského z Bayernu Mnichov (v červeném). | foto: AP

Pavlenka dostal dva góly od Bayernu, Dortmund vede o sedm bodů

• 4
Dva góly v síti českého reprezentačního brankáře Jiřího Pavlenky a pátý zápas bez vítězství. Fotbalisté Werderu Brémy klesají bundesligovou tabulkou, po prohře 1:2 s Bayernem Mnichov jsou devátí. První místo střeží neporažený Dortmund, který doma porazil 2:0 Freiburg a před druhým Mönchengladbachem vede tabulku o sedm bodů.

Bayern držel soupeře od začátku utkání pod tlakem a už v 7. minutě musel Pavlenka skvěle zasáhnout proti Lewandowského dělovce zblízka. Český brankář předvedl další vynikající zákrok ve 20. minutě při šanci Gnabryho, ke smůle Werderu se ale míč odrazil znovu na nohu německého záložníka a ten se napodruhé nezmýlil.

Po inkasované brance začali být nebezpeční i domácí a v 33. minutě se dočkali vyrovnání. Boateng přepustil centrovaný míč Neuerovi, brankář Bayernu se ale k němu nedostal včas a chybu v komunikaci využil ke skórování Osako.

Svěřenci Nika Kovače znovu získali vedení v 50. minutě, kdy Moisander tečoval míč do nohou Gnabryho a ten se štěstím podruhé překonal Pavlenku. V závěru Werder dohrával v deseti po vyloučení Moisandera a Bayern vítězství uhájil. Bavorský velkoklub porazil Brémy v 18. soutěžním utkání v řadě.

Dortmund se ujal vedení krátce před přestávkou z pokutového kopu nařízeného za faul Heintze na Sancha. Kapitán Borussie Reus dal tvrdou střelou doprostřed brány 13. bundesligový gól v tomto kalendářním roce, čímž vyrovnal svoji rekordní bilanci z roku 2013. Freiburg mohl vzápětí srovnat, Gondorf ale trefil z přímého kopu jen břevno.

Druhou branku přidal až v nastaveném čase střídající Alcácer, jenž si v osmém bundesligovém startu připsal desátý zásah. To se zatím povedlo pouze Gertu Dörfelovi v roce 1963.

Lucien Favre se stal prvním trenérem Borussie, který zůstal v úvodních 13 ligových zápasech bez porážky. Jeho tým navýšil náskok v čele soutěže na sedm bodů, druhý Mönchengladbach o den později prohrál 0:2 v Lipsku.

Obě branky zápasu mezi Hoffenheimem a Schalke padly z pokutových kopů. Nejprve po hodině hry proměnil penaltu nařízenou za rukou domácí kanonýr Kramarič a dal pátý gól v sezoně. V 73. minutě se ale nemýlil ani na druhé straně Bentaleb. Český reprezentant Pavel Kadeřábek odehrál celé utkání.

Hertha poprvé od září a po šesti utkáních vyhrála ligový zápas. Vítěznou branku si připsal v 44. minutě obránce Torunarigha. Na konečných 2:0 upravil v druhém poločase ve svém 300. bundesligovém zápase bosenský útočník Ibiševič. Zraněný Vladimír Darida nenastoupil.

Výsledky 13. kola: Düsseldorf - Mohuč 0:1 (67. Mateta), Brémy - Bayern Mnichov 1:2 (33. Osako - 20. a 50. Gnabry), Dortmund - Freiburg 2:0 (40. Reus z pen., 90.+1 Alcácer), Hannover - Hertha Berlín 0:2 (44. Torunarigha, 73. Ibiševič), Stuttgart - Augsburg 1:0 (39. Donis), Hoffenheim - Schalke 1:1 (59. Kramarič z pen. - 73. Bentaleb z pen.), Lipsko - Mönchengladbach 2:0 (3. a 45.+1 Werner), Eintracht Frankfurt - Wolfsburg 1:2 (87. Jovič - 31. Mehmedi, 68. Ginczek).

Werder Brémy - Bayern Mnichov 1:2 (1:1)

Branky: 33. Osako - 20. Gnabry, 50. Gnabry. Rozhodčí: Dingert – Christ, Gerach. ŽK:36. N. Moisander, 68. Şahin - 79. Alaba, 82. Th. Alcântara. ČK:90+2. N. Moisander.

Werder Brémy Pavlenka – Gebre Selassie, Veljković (62. Langkamp), N. Moisander, Augustinsson – M. Eggestein, J. Eggestein (66. Möhwald), Şahin (76. C. Pizarro), Klaassen – Osako – M. Kruse (C).

Bayern Mnichov Neuer (C) – Rafinha, Süle, J. Boateng, Alaba – Goretzka, Kimmich – Gnabry (80. Th. Alcântara), T. Müller (90+1. Javi Martínez), Ribéry (38. Coman) – Lewandowski.

Borussia Dortmund - SC Freiburg 2:0 (1:0)

Branky: 40. Reus, 90+1. Alcácer. Rozhodčí: Frank Willenborg – Aarne Aarnink, Markus Schüller. ŽK:89. Ł. Piszczek - 45. Haberer.

Borussia Dortmund Bürki – Ł. Piszczek, Zagadou (37. Toprak), A. Diallo, Hakimí – Delaney, Witsel – Sancho, Reus (C) (81. Philipp), Bruun Larsen – M. Götze (70. Alcácer).

SC Freiburg Schwolow – Gulde, Koch, Heintz – Stenzel, Haberer, Frantz (C) (68. Ravet), Gondorf (77. Kleindienst), Günter – Waldschmidt, Petersen (78. Höler).

Hannover 96 - Hertha BSC 0:2 (0:1)

Branky: 44. Torunarigha, 74. Ibišević. Rozhodčí: Brych – Borsch, Lupp. ŽK:64. Schwegler, 72. Elez - 29. Maier, 38. Selke, 59. Grujić. Diváci: 35 800.

Hannover 96 Esser – Korb (70. Weydandt), Anton, Elez, Albornoz – Walace, Bakalorz (53. Schwegler) – Füllkrug, Muslija (66. Haraguči), Maina – Wood.

Hertha BSC Jarstein – Lazaro, Torunarigha, Lustenberger, Plattenhardt – Grujić, Maier – Leckie (87. Dárdai), Selke, Kalou (69. Mittelstädt) – Ibišević (80. Köpke).

VfB Stuttgart - FC Augsburg 1:0 (1:0)

Branky: 39. Donis. Rozhodčí: Osmers – Gorniak, Pelgrim. ŽK:27. Ascacibar, 68. Baumgartl, 89. Emiliano Insúa - 27. Schieber, 75. Framberger.

VfB Stuttgart Zieler – Beck, Baumgartl, Pavard, Kempf – Aogo – Ascacibar, Gentner (C) – Donis (46. Emiliano Insúa), Mario Gómez (74. Thommy, 90+3. Akolo), N. González.

FC Augsburg Luthe – Gouweleeuw, R. Khedira (79. Richter), Hinteregger – Framberger, Ku Ja-Čeol (58. Hahn), Baier (C), Max – Gregoritsch, Schieber (59. Córdova), Caiuby.

TSG 1899 Hoffenheim - FC Schalke 04 1:1 (0:0)

Branky: 59. Kramarić - 74. Bentaleb. Rozhodčí: R. Kampka. ŽK:11. Kramarić, 45+2. Belfodil, 88. Nuhu - 23. Nastasić, 55. D. Caligiuri, 63. Sané.

TSG 1899 Hoffenheim Baumann – Bičakčić, Vogt, Nuhu – Zuber (71. N. Schulz), Grillitsch, Demirbay, Kadeřábek, Belfodil (80. Szalai) – Joelinton – Kramarić (66. Nelson).

FC Schalke 04 Fährmann – Sané, Nastasić, Oczipka, Rudy – D. Caligiuri, Serdar (71. McKennie), Bentaleb (87. Mendyl), Schöpf – Wright (72. Stambouli), Burgstaller.

Fortuna Düsseldorf - 1. FSV Mohuč 05 0:1 (0:0)

Branky: 67. Mateta. Rozhodčí: Gräfe – Sinn, Achmüller. ŽK:44. Bormuth - 87. Donati.

Fortuna Düsseldorf Rensing – Zimmermann, Bormuth, Kamiński, Gießelmann – Zimmer (80. Usami), Stöger, Bodzek, Fink (73. Karaman), Lukebakio (68. Raman) – Hennings.

1. FSV Mohuč 05 Zentner – Brosinski (59. Donati), Bell, Niakhaté, Aarón – Gbamin, Malong, Latza – Mateta, Boëtius (56. Öztunali), Quaison (85. Onisiwo).

RB Lipsko - Borussia Mönchengladbach 2:0 (2:0)

Branky: 3. Werner, 45+1. Werner. Rozhodčí: Schmidt – Günsch, Heft. ŽK:27. Demme, 74. Upamecano - 35. Stindl, 77. Zakaria. Diváci: 41 939.

RB Lipsko Gulácsi – Klostermann, Konaté, Upamecano, Halstenberg – Sabitzer, Demme, Bruma (69. Laimer), Kampl (83. Ilsanker) – Werner (90. Cunha), Y. Poulsen.

Borussia Mönchengladbach Sommer – Lang (77. Raffael), Jantschke, Elvedi, Wendt (77. Cuisance) – T. Hazard, Neuhaus (60. Traoré), Strobl, Zakaria, Pléa – Stindl.

Eintracht Frankfurt - VfL Wolfsburg 1:2 (0:1)

Branky: 87. Jović - 31. Mehmedi, 68. Ginczek. Rozhodčí: Stegemann – Pickel, Stein. ŽK:11. G. Fernandes, 82. Russ - 10. Brooks, 28. Weghorst, 34. Pervan, 82. Roussillon, 89. Rexhbecaj, 90+4. Gerhardt.

Eintracht Frankfurt Trapp – Russ (C), Hasebe, N'Dicka – D. da Costa, G. Fernandes (63. Gaćinović), Rebić, de Guzmán (63. Willems), Kostić – Haller, Jović.

VfL Wolfsburg Casteels (C) – William, Knoche, Brooks, Roussillon – Gerhardt, Arnold, Mehmedi (90. Guilavogui), Rexhbecaj (90+3. Steffen) – Ginczek (83. Uduokhai), Weghorst.