Byl to ten typ hráče, kterého chcete mít ve svém týmu. Urostlý chlap, co ničí útoky soupeře a neuhne před žádným soubojem.
Tvrdost v chytrosti a chytrost v tvrdosti.
Při památné fotce se však belgický záložník nepotkal s protihráčem, nýbrž s balonem. Facka, na níž nezapomene.
Psal se 8. srpen 2017, finále Superpoháru mezi Realem Madrid a Manchesterem United. Vítěz Ligy mistrů versus vítěz Evropské ligy. Dějiště? Makedonská Skopje. Za Real se trefil Casemiro a Isco. Lukaku, nová posila United, dokázala jen snížit na 1:2.
Ze zápasu vyšly tradičně spousty fotek, jedna se ale vyjímala: Fellainiho pochroumaná tvář po zásahu míčem. Zachytil ji Boris Grdanoski, makedonský fotograf agentury AP. Ve svém repertoáru má třeba snímky ze senzačního postupu Severní Makedonie na Euro 2020, ale také z masových demonstrací proti vládě ve Skopji či z uprchlického tábora v makedonské Gevgeliji při jižní hranici s Řeckem.
Momenty, z nichž se tají dech. Třeba muž schovaný pod vlakem. Ukazováček na žíznivých rtech: „Psst, jako bych tu nebyl...“ Další zastávka: lepší život.
Fellainiho tvář nenabízí silný příběh, ale z Grdanoskiho životopisu se vyjímá svou bizarností a oblibou mezi fanoušky. I sám fotbalista s marockými kořeny a typickým afro účesem se fotce zasmál, byť jako profilovou na seznamku by si ji nejspíš nedal.
„Díky všem, kdo fotku zveřejnili a poslali mi ji,“ napsal spolu se smajlíky tehdy na Twitter.
Na sociálních sítích naleznete snímek v nejrůznějších úpravách, stal se z něj tzv. meme. Obrázek, který se rychle šíří mezi lidmi a internetoví vtipálci z něj tvoří koláže.
Fellaini, kterak dostává ránu od boxera Mikea Tysona či hlavičku od Zinedina Zidana. Někomu snímek připomínal ikonický obraz „Výkřik“ od expresionistického malíře Edvarda Muncha, jinému ne zrovna povedenou sochu Cristiana Ronalda v jeho rodné Madeiře.
„Kam se na Fellainiho hrabe Phil Jones. Máme nového krále ksichtíků,“ připomněl jistý fanoušek United. Ano, právě Jones, dlouholetý stoper anglického velkoklubu, byl často kvůli svým grimasám (i výkonům na hřišti) terčem posměšků.
Vybavíte si, kdy jste si Fellainiho všimli poprvé? Možná v Teplicích, srpen 2009. Přípravný zápas Česko - Belgie. Výrazný mladík, který kvůli předchozí viróze odehrál jen první poločas, po výhře Česka 3:1 popisoval: „Bývali jste hodně silní a zase budete. Máte výborné hráče, počínaje špičkovým brankářem, Petra Čecha znám dobře z Anglie.“
Haškovi premiéra u národního týmu vyšla: Česko - Belgie 3:1 |
Tehdy Fellaini kopal za Everton, kam si ho vybral v září 2008 David Moyes, jeho osudový trenér. Liverpoolský celek vyplatil Standardu Lutych v přepočtu 450 milionů korun, klubový rekord. A byla to náramná koupě!
V modrém dresu odehrál vytáhlý kudrnáč pět sezon, v té poslední pomohl k 5. místu tabulky, nastřílel hned 11 gólů. Většinou hlavou. Naběhnout si na centr, trknout a slavit.
I proto si ho vzal Moyes s sebou do Manchesteru United. Na Fellainiho spoléhal rovněž jeho nástupce José Mourinho. „Dříč, který je příkladem našeho týmového ducha,“ chválil ho nový kouč. Společně vyhráli v roce 2017 Evropskou ligu, o rok později na mistrovství světa získali Fellaini a spol. pro Belgii historický bronz. Největší úspěch této výjimečné generace kolem De Bruyneho, Hazarda či Lukakua.
Fellaini dal o pár měsíců později reprezentaci sbohem. Nedlouho po odchodu svého oblíbeného kouče Mourinha skončil i v United a zamířil poněkud překvapivě do čínské Super ligy. Sportovní sešup, ale prý nikdy nelitoval.
Už bez své bujaré kštice posílil Šan-tung Lu-neng. Strávil zde pět let, nastupoval pravidelně, byl kapitánem, tamní superstar. A rozstřílel se. Zatímco v United se na závěr ze čtrnácti zápasů netrefil ani jednou, na nové štaci pálil ostrými. Poslední sezona kariéry? 26 zápasů, 11 gólů, 2 asistence. A také osm žlutých karet. I ty k němu celou kariéru patřily.
Pro Evropana se ztratil z očí. Zaujal snad jen během pandemie covidu. Duben 2020, Fellaini se vracel z Belgie do Číny, jenže měl pozitivní test na covid. Patálie. První hráč v čínské nejvyšší soutěži, kterého nákaza postihla. Odložil se kvůli němu restart ligy, zamířil do nemocnice, kde strávil tři týdny.
Přitom neměl žádné příznaky, na sociální sítě dával videa, jak na pokoji cvičí. Čína následně vyhlásila zákaz vstupu cizincům do země: „Chceme zabránit dalšímu šíření nákazy, obáváme se druhé vlny epidemie.“
„Pět let v Číně patřilo k nejlepším v mém životě. Až tedy na covidové období, které bylo těžké pro všechny,“ popisoval.
Letos v únoru se rozhodl fotbalovou kariéru ukončit. Po osmnácti letech. „Všechno ale začalo mnohem dříve. Jako včera si vzpomínám na svůj první zápas v dětství, na nekonečné tréninky s otcem, na svůj první start za Standard Lutych, na svoji premiérovou nominaci do belgické reprezentace. Čas letí,“ napsal na Instagram, kde ho sleduje přes 2,5 milionu lidí.
„Začínám novou kapitolu svého života a těším se na další výzvy.“
Jaké? Třeba s mikrofonem ne na hlavě, ale v ruce.
Vždy mu ale budou cukat koutky, když někde zahlédne svou fotku ze Superfinále proti Realu. Tak krásně ošklivou.
Slavné fotografiePokračování seriálu iDNES.cz, který nabízí příběhy ikonických fotografií – ať už vznikly na bojištích, sportovištích, na koncertech nebo „jen“ zachycují obyčejné lidské osudy. Již jsme psali: Jeptiška políbila kněze a Itálie se otřásla. Fotografa zničil pád mostu Busbyho děti nastupují. Mnichovská tragédie změnila vedle fotbalu i média Kung-fu šok v Premier League. A Cantonu štvalo, že drzouna nekopl víc Šílený pohled syfilitika. Co skrývá poslední Leninova fotka Selfie plné zmaru. Antarktida je strašné místo, napsal Scott před smrtí Stando, ty jsi vyfotil zázrak. Jak vznikl unikátní snímek v louži? Otec legendy vyfotil v Moskvě okamžik národní extáze. Rusy uplácel čokoládou |