Paul Pogba (vlevo) a José Mourinho na snímku ze srpna 2018, na začátku poslední...

Paul Pogba (vlevo) a José Mourinho na snímku ze srpna 2018, na začátku poslední sezony portugalského trenéra na lavičce Manchesteru United. | foto: Profimedia.cz

Jak Mourinho rozložil United. Pogba popsal neshody, kouč odmítal využít data

  • 39
Paul Pogba o něm říká: „Míval jsem s ním skvělý vztah. Najednou se ze dne na den zhoršil a já netušil proč.“ Fotbalista Manchesteru United hovoří o trenéru José Mourinhovi, dnes kouči Tottenhamu, který na severozápadu Anglie slavil pár úspěchů, ale i napáchal škody, z nichž se slavný klub vzpamatovává dodnes.

Pogba přitom byl Mourinhovým vyvoleným. Když proslulý trenér do klubu v roce 2016 přišel, přivedl francouzského reprezentanta z Juventusu coby rekordní posilu.

Jejich spolupráce byla zpočátku úspěšná: Pogba dostal kapitánskou pásku, sehrál klíčovou roli v zisku Ligového poháru a při triumfu v Evropské lize během první sezony pod Mourinhovým vedením.

Jenže pak to mezi oběma osobnostmi začalo skřípat.

V druhém ročníku se tým trápil a trenér Pogbu odstavil. Poté dokonce zpochybnil, zda si čerstvý mistr světa přenese svou báječnou formu ze šampionátu i do klubových zápasů. A na začátku sezony 2018/19 se Mourinho se svou hvězdou neslavně pohádal na tréninku.

Stalo se to v okamžiku, kdy trenér jen tak, bez bližšího vysvětlení, Pogbu zbavil práva být při absenci Antonia Valencii kapitánem.

Tento neosobní přístup nyní excentrický středopolař zkritizoval v interview se Sky Sports.

„Kdysi jsem měl s Mourinhem skvělý vztah a každý to viděl. A další den najednou obrat. Netušil jsem proč a bylo to divné. Ani to nedokážu pořádně vysvětlit, protože fakt nevím,“ líčil Pogba a zároveň ocenil chování Ole Gunnara Solskjaera, jenž Mourinha zhruba tři měsíce po výše zmíněné roztržce u týmu nahradil.

„S Olem je to jiné,“ podotkl Pogba. „On možná nevybere hráče do sestavy, ale neodstaví je, jako by neexistovali. Má k lidem takový bližší vztah, proto jeho metody fungují. V tom je rozdíl mezi ním a Josém,“ pokračoval.

Paul Pogba z Manchesteru United (uprostřed) se snaží dostat k míči přes Adama Lallanu z Brightonu.

Podle zdrojů renomovaného serveru The Athletic navíc s přibývajícím tlakem kvůli horšícímu se hernímu projevu a absenci dalších trofejí nebývalo místy snadné s Mourinhem vyjít. Začal veřejně kritizovat hráče, čímž ztrácel kabinu, a neoblomně se držel osobitého přístupu, který mu dříve vynesl úspěchy.

Některá jeho rozhodnutí ohledně fungování jednotlivých odborných oblastí klub zasáhla natolik, že se z nich sbírá dodnes.

Týkalo se to třeba za Sira Alexe Fergusona vypiplaného oddělení sportovních vědců, mužů, kteří pomocí dat monitorují fyziologii hráčů. Pomáhali předcházet zraněním, doporučovali například, jakou část těla by měl který fotbalista posílit, aby postupně narůstal jeho potenciál. Sledovali jednotlivé výkony a posuzovali, na co se zaměřit pro zlepšení odolnosti či rychlosti.

Tuhle nedílnou součást fungování moderního klubu Mourinho rozprášil.

S pomocí asistenta Ruie Faríi omezil přípravu v posilovně, zmírnil vliv kondičních koučů a v prvních dvou sezonách zcela odmítal využívání sledovací GPS technologie, která monitoruje naběhané kilometry, počty sprintů, rychlost...

Místo pokrokových postupů Mourinho dbal na aplikování teorie svého krajana Vitora Fradeho, který věřil, že veškerý trénink má probíhat s balonem, aby simuloval situace ze zápasů.

Ne náhodou se nevyužívání dat na United časem projevilo. Ve hře Mourinhova týmu došlo k propadu ve schopnosti získat balon vysoko na soupeřově polovině (maximálně 40 metrů od brány). Připravenost týmu se významně zhoršila a Solskjaerovi trvalo měsíce, než oddělení se sportovní vědou obnovil.

Stejně tak norský kouč díky datům postupně zapracoval na možnostech týmu aplikovat vysoký presink. Pod jeho vedením také vylétl obránce Luke Shaw, jenž za Mourinha patřil k otloukánkům.

Portugalský svéráz jej často veřejně kritizoval, jednou dokonce tvrdil, že hrálo „Shawovo tělo a Mourinhova hlava“. Anglický bek se trápil, The Athletic navíc tvrdí, že časté rýpance na tiskových konferencích byly jen zlomkem toho, co Shaw prožíval v zákulisí.

„V osobní rovině to pro něj bylo naprosto ohavné,“ cituje server svůj zdroj. „Došlo to až tak daleko, že Luke nakonec Josého komentáře zatvrzele ignoroval.“

Můžete namítnout, že třaskavé výroky, hlášky, místy konfrontační chování k novinářům bývá Mourinhovou strategií jak chránit tým. Že tím od něj odvádí pozornost k sobě.

Jenže časem se frekvence negativních komentářů vůči týmu na veřejnosti zvýšila. Což je v kontrastu s tím, jak ke svým svěřencům přistupoval Ferguson nebo nyní Solskjaer. Oba jsou známí tím, že v kabině dají hráči co proto, ale před médii o jednotlivcích kriticky nemluví.

Profituje z toho i Shaw, jenž se díky Solskjaerovi vrátil do anglické reprezentace. „Lukeovi hodně pomohl po těžké sezoně. Když má Luke důvěru trenéra, předvádí kvality, které vždycky měl,“ dodal Pogba.

Zatímco United se nyní drží na druhé příčce a bojují o to, aby se poprvé od Fergusonovy éry podruhé za sebou díky umístění v Premier League kvalifikovali do Ligy mistrů, Mourinho kroutí v Tottenhamu první kompletní sezonu a za dva týdny zkusí pro klub získat alespoň první trofej od roku 2008: Ligový pohár. V lize to totiž taková sláva není.

Navíc se mu podle britských médií rozpadá kabina i v Londýně...


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko