Manažer Zika začíná den u internetu

Praha - Do daleké Argentiny, kde žil osm let, si fotbalový manažer FIFA Pavel Zika nechával posílat české noviny. "Ale chodily skoro s týdenním zpožděním," vzpomíná." Začátkem druhé poloviny devadesátých let však už měl z domova čerstvé informace. "Díky internetu," říká Pavel Zika. Když přijel do Čech na dovolenou, věděl o světové síti mnohem víc, než bylo tady obvyklé. "V Argentině jsem se setkal s daleko razantnějším nástupem internetu, ale i třeba mobilních telefonů, než u nás." Skutečně? V Jižní Americe, kterou spousta lidí bere spíš za rozvojový kontinent?

"Na všechny země tam působí vliv Spojených států. Sám jsem si to také zdůvodňoval velkou rozlohou Argentiny. Lidé, kteří tam k sobě mají daleko, hledali způsob komunikace. Například bylo úplně normální, že z jednoho města do druhého cestovali letecky."

A rozvojová země? "Kdepak. O Argentině se říká, že je to Evropa v Jižní Americe. Drtivá většina obyvatel jsou Evropané. Nedávno jsem jednal o přestupu Lazzara v Římě a říkal jsem, jak je to město podobné Buenos Aires."

Když se před čtyřmi lety Zika vrátil do Prahy, založil s několika spolupracovníky firmu, která dnes zastupuje několik desítek fotbalistů, ale i hokejistů. "Jakmile jsme začali podnikat, museli jsme používat internet. Bez informací, které jsme tam našli, by to bylo těžké." Před rokem vznikly i webové stránky firmy. "Postupně je doděláváme, z osmdesáti procent jsou hotové." Na stránkách www.sport-invest.cz, jsou profily fotbalistů a hokejistů, které Zikova společnost zatupuje. "Stránky pravidelně aktualizujeme," připomíná manažer.

Oblíbené stránky
Pavla Ziky

Zpravodajství
iDNES
Argentinský deník Clarin
vyhledávač
TERRA
Fotba
l
ČMFS
UEFA
Zábava
Světonahovno

Každý pracovní den začíná Pavel Zika u internetu. "Dá se říct, že je tomu tak poslední tři roky." Zábavu tam však nehledá. "Není čas na surfování," podotýká. "Internet používám k čistě praktickým informacím, třeba sháním ubytování pro zahraniční hosty, nebo hledám dopravní spojení. Ale samozřejmě se podívám, co se děje nového." V prohlížeči mu blikají hlavně fotbalové servery, ale i zpravodajské. "Líbí se mi iDNES, který je velmi aktuální. A přes mobil sleduju reportáže ze zápasů české ligy."

Jako manažer je často na cestách. Pokud jsou delší než den, neodletí bez notebooku. "Zrovna včera jsem byl na jednání v Manheimu. Díky internetu jsem to měl ulehčené,  protože jsem si dopředu našel informace o druhé straně."

Doma sedí u počítače hlavně Zikovi synové. Desetiletý Filip si po internetu objednává pokémony, o čtyři roky starší David zase hltá informace o hokeji. Není divu, je hokejovým brankářem. "Když je čas, zahraju si i nějaké hry. Ale kluci mi musí radit," dodává s úsměvem Zíka.

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.