Důvod? Primárně obavy ze vzniku Superligy. Uzavřené soutěže pro ty nejbohatší a největší evropské kluby.
„Nejdůležitějším posláním je zachování evropské fotbalové pyramidy. Modelu, který ze sportu dělá mnohem víc než jen komerční produkt,“ pronesl předseda představenstva European Leagues Claus Thomsen na tiskové konferenci, která zakončovala třídenní pražské setkání.
„Fotbal je nejdynamičtější sport právě díky formátu, v jakém je aktuálně nastaven. Základem je solidarita silnějších, kteří jsou ochotní se o získané prostředky dělit. Cílem je hájit zájmy slabších lig,“ přidal se předseda LFA Dušan Svoboda.
Ve společné deklaraci, kterou podepsali nejen zástupci organizace zastřešující čtyřicet evropských lig, ale také UEFA či fanouškovské struktury, se zavazují k dodržování několika základních principů.
Hlavní je zachování otevřených národních soutěží, ze kterých je možné jak postoupit, tak sestoupit. „Jen díky tomu udržíme konkurenci napříč všemi kluby,“ doplnil Thomsen.
Kongres European Leagues v Praze |
S tím souvisí kvalifikace do evropských soutěží řízených UEFA, která by nadále měla zohledňovat čistě sportovní výsledky. „Potřebujeme férový a vyrovnaný systém, který se zaměřuje na rovnocennou podporu nižších pater. Ty pak zajišťují dostatečně kompetitivní prostředí a šlapou na paty těm nejlepším, kteří z toho následně těží,“ dodal.
To znamená i férovější způsob rozdělování peněz mezi menší ligy a kluby. Zejména pak mezi ty, které v evropských soutěžích nepůsobí. „Příspěvky nezúčastněným klubům kompenzují hodnoty, které přinášejí do systému a zajišťují jimi konkurenci v domácích soutěžích. Ti nejlepší z nich poté reprezentují zemi v Evropě,“ vysvětlil Thomsen.
Slabší kluby se totiž do pohárů často vůbec nepodívají, přesto v domácích soutěžích produkují hráče a trenéry pro pravidelné evropské účastníky. Tento přirozený koloběh si organizace přeje zachovat.
Naproti tomu stojí snahy o vytažení těch největších hráčů mimo zavedený model a zformování takzvané Superligy, kde by se v uzavřeném ringu potkávaly jen ti nejbohatší. „To by byl začátek konce evropského fotbalu,“ uvedl Svoboda.
„Tyto pokusy jsou velmi nebezpečné. Třeba v hokeji dobře vidíme, jak jedna liga mimo struktury rozbíjí sportovní prostředí. Víme, jak to vypadá s uvolňováním hráčů z NHL pro potřeby národních mužstev. Kdyby se Superliga spustila, mám obavy, že by k něčemu podobnému mohlo dojít i ve fotbale. Doufám, že se nám všem společně podaří hodnoty, na kterých evropský fotbal vznikl, ubránit,“ zdůraznil.
„Nesmíme dopustit, aby fotbal oslabila nebo ohrozila krátkodobá finanční pokušení nebo realizace globální moci. Jakákoli snaha soukromých subjektů prezentovat podobný cíl je iluzorní,“ stojí v prohlášení.
Rozhodující slovo v nastavení pravidel ale stále drží UEFA a kluby samotné. Organizace Evropských lig ale sjednocuje hlas těch, kterým by možná komercionalizace ublížila nejvíce. „Můžeme přispět k vytváření určitého tlaku směrem k fotbalovým autoritám, aby byly akcentovány potřeby malých a středně velkých lig,“ řekl Svoboda.
„Zatím nedokážeme vytvořit konkrétní modely, spíše jednotně vyjadřujeme postoje, abychom udrželi konkurenceschopnost jednotlivých soutěží a zajistili podporu malým klubům,“ shrnul výkonný ředitel European Leagues Jacco Swart.