OSLAVA. Papadopulos může slavit, vstřelil dva góly. Ilustrační foto | foto: Peter Dejong, AP

Kazaň se přiblížila zisku titulu, v Nizozemsku se blýskl Papadopulos

• 4
Fotbalisté Spartaku Moskva zaváhali v ruské lize v boji o titul, když prohráli na hřišti Samary 1:2. První Kazaň naopak ve 28. kole vyhrála a má čtyři body náskok. V Nizozemsku na sebe upozornil útočník Michal Papadopulos, který vstřelil dva góly.

Rusko

Šance Spartaku Moskva na zisk mistrovského titulu se značně zmenšila po porážce 1:2 v Samaře. V základních sestavách se objevili domácí hráči Jiří Jarošík, Jan Koller i kapitán Spartaku Martin Jiránek a všichni odehráli celý zápas.

Už po čtvrthodině měla Křídla sovětů dvoubrankový náskok, o který se ale přičinili především sami hosté. Rakušan Stranzl, bránící Kollera, si dal v 11. minutě čistý vlastní gól, krátce nato si po dalším trestném kopu srazil míč do sítě i brankář Moskvanů Džanajev. Tato branka však byla nakonec připsána Bobjorovi.

Spartak snížil až v nastaveném čase druhé půle, kdy se trefil brazilský záložník Alex.

První Kazaň naopak vyhrála. Úřadující šampioni zvítězili 2:0 na hřišti CSKA Moskva, kterému kvůli disciplinárnímu trestu za žluté karty chyběl český útočník Tomáš Necid.

Kazaň využila sobotní porážky druhého Spartaku Moskva a titul může obhájit už v příštím zápase, v němž přivítá 21. listopadu svého předchůdce na trůnu Zenit Petrohrad.

O vítězství Rubinu rozhodli v druhém poločase Argentinec
Domínguez a Bucharov, kteří se dělí s 16 góly o druhé místo v ligové tabulce střelců.

Vítězství 2:1 v Rostově na Donu vychytal Saturnu Moskevská oblast český gólman Antonín Kinský.

V posledním kole druhé ligy si zajistili postup do nejvyšší soutěže
fotbalisté dagestánského klubu Anži Machačkala a Sibir Novosibirsk, který má na soupisce i dva české fotbalisty Tomáše Vychodila a Martina Horáka.

Výsledky 28. kola: Chimki - Tomsk 1:3, Rostov na Donu - Saturn MO 1:2, Samara - Spartak Moskva 2:1, Krasnodar - FK Moskva 3:3, CSKA Moskva - Kazaň 0:2, Nalčik - Dynamo Moskva 2:4, Petrohrad - Groznyj 2:0, Lokomotiv Moskva - Perm 1:0.

Turecko

Výsledek 12. kola: Bursaspor - Genclerbirligi 1:2, Büyüksehir - Antalyaspor 1:0, Trabzonspor - Besiktas 0:2, Ankaragücü - Kasimpasa 2:2, Eskisehirspor - Denizlispor 2:0, Manisaspor -

18. Ankaraspor 12 0 0 12 0:36 0

Poznámka: Ankaraspor byl vyloučen ze soutěže, jeho zápasy byly kontumovány.

Nizozemsko

Český reprezentant Michal Papadopulos znovu potvrdil střeleckou formu. V 13. kole pomohl Heerenveenu dvěma góly k výhře nad Utrechtem 3:2. V 68. a 78. minutě zvýšil na průběžných 3:0, ale domácí v závěru snížili.

Papadopulos si připsal už šestý gól z posledních tří zápasů a osmý zásah v uplynulých sedmi duelech.

Papadopulos hrál celý zápas, 81 minut strávil v dresu Heerenveenu další český reprezentant Michal Švec. Za soupeře hrál do 78. minuty Jacob Lensky, Kanaďan, který by se díky českému pasu mohl objevit v českém národním týmu do 21 let.

Především kvůli němu byl v hledišti stadionu v Utrechtu pozorovatel z Českomoravského fotbalového svazu.

Hráči PSV Eindhoven snadno porazili Haag na jeho hřišti 5:1. Zasloužil se o to především švédský ofenzivní záložník Ola Toivonen, který vstřelil čtyři góly. Eindhoven přivítá 3. prosince pražskou Spartu ve svém předposledním utkání skupiny K Evropské ligy, v němž si vítěz zajistí postup.

Trenér Eindhovenu Fred Rutten nasadil sestavu: Isaksson - Manolev (68. Marcellis), Rodríguez, Salcido, Pieters (62. Reis) - Bakkal, Engelaar, Afellay - Toivonen, Lazovič (73. Amrabat), Dzsudzsák.

Výsledek 13. kola: Groningen - Almelo 4:1, Breda - Tilburg 4:0, Alkmaar - Feyenoord Rotterdam 1:1, Haag - PSV Eindhoven 1:5, Utrecht - Heerenveen 2:3 (dva góly hostů Papadopulos), Twente Enschede - Ajax Amsterodam 1:0.

Belgie

Český obránce Ondřej Mazuch gólem pomohl Anderlechtu k výhře 2:0 v utkání 14. kola na hřišti Genku. Pro stopera české reprezentace do 21 let to byl druhý gól v letošní sezoně, předtím v sedmém kole zajistil remízu s Gentem.

Bývalý brněnský obránce brankou jen korunoval to, že se natrvalo prosadil do sestavy Anderlechtu. Vedle poctivé práce v defenzivě přidal i bonus směrem dopředu. Ve 24. minutě šel na rohový kop a po střele spoluhráče do břevna doklepl míč do branky.

Nasměroval tak svůj tým za výhrou, kterou v poslední minutě ještě potvrdil Losada.

Výsledek 14. kola: Charleroi - Gent 0:2, Beerschot - St. Truiden 4:1, Cercle Bruggy - Westerlo 2:1, Lokeren - Kortrijk 0:0, Mechelen - Mouscron 0:1, Roeselare - Waregem 2:0, Genk - Anderlecht 0:2 (vítězný gól hostů Mazuch), Standard Lutych - FC Bruggy 3:1.

Skotsko

Výsledky 11. kola: Heart of Midlothian - Hibernian 0:0, Aberdeen - St. Johnstone 2:1, Glasgow Rangers - St. Mirren 2:1, Hamilton - Motherwell 2:2, Kilmarnock - Dundee United 0:2, Falkirk - Celtic Glasgow 3:3.

Slovensko

Výsledek 16. kola: Senica - Trnava 0:0, Banská Bystrica - Prešov 2:1 (8. a 64. z pen. Adámik - 16. Farbák), Dunajská Streda - Dubnica 1:1 (78. Koejoe - 50. Vavrík), Nitra - Petržalka 1:3 (57. Štětina - 16. Sedlák, 38. Ďurica, 80. Hodek), Slovan Bratislava - Ružomberok 0:2 (62. Lačný, 86. Pyšur z pen.), Žilina - Košice 4:1 (43. a 86. Oravec, 4. Lietava, 45. Kobylík - 20. Cicman).

Rakousko

Výsledky 15. kola: Mattersburg - Kapfenberg 4:1, Austria Vídeň - Sturm Štýrský Hradec 1:0, Linec - Rapid Vídeň 3:3, Ried -
Klagenfurt 1:0, Salcburk - Wiener Neustadt 3:2.

Portugalsko

Výsledek 10. kola: Belenenses - Pacos Ferreira 0:3, Setúbal - Olhanense 0:0, Guimaraes - Braga 1:0, Leiria - Coimbra 1:1, Leixoes - Nacional Funchal 2:4, Marítimo Funchal - FC Porto 1:0, Rio Ave - Sporting Lisabon 2:2, Benfica Lisabon - Naval 1:0.