Brazilský záložník Ramires z Ťiang-su Su-ning je jednou z největších hvězd čínské ligy. | foto: Profimedia.cz

Hýření i rostoucí popularita. Jak se dělá fotbal v Číně

  • 11
Chaj-kchou (Od našeho zpravodaje) - Čínský fotbal, to nejsou jen hráči z Evropy za stovky milionů korun, i když to tak na první pohled může vypadat. Nejlidnatější země planety zkouší najít recept na fotbalový úspěch.

Vyhrál Ligu mistrů i Evropskou ligu a v osmadvaceti měl před sebou ještě pár let kariéry na nejvyšší úrovni. Brazilský fotbalista Ramires se však před rokem ve slavné Chelsea sbalil a přijal lukrativní nabídku z Číny.

V minulých dnech ho v restauraci luxusního hotelu na ostrově Chaj-nan potkávali slávisté, kteří tam byli na soustředění. A třeba Josef Hušbauer vzpomínal, jak proti němu nastoupil ještě coby sparťan v roce 2013 v Evropské lize.

„Spousta lidí vidí v mém přestupu jenom peníze, ale to prostě není pravda. Byl jsem v těžké situaci, protože jsem v Chelsea byl jen náhradníkem. A v tu chvíli jsem dostal nabídku z Číny a já jsem si řekl, že taková šance už taky nemusí přijít,“ nedávno vysvětloval Ramires pro Goal.com.

Rozhovor o víkendu slíbil také iDNES.cz, a dokonce si nechal poslat otázky. Po čtvrthodinovém čekání vzkázal přes tlumočníka, že má po tréninku teplotu a nemohl by se soustředit na odpovědi.

Když do Ťiang-su Su-ning za 25 milionů liber (tehdy přibližně 900 milionů korun) přestoupil, byl nejdražším fotbalistou čínské Superligy.

Od té doby ho čtyři hráči překonali. Rekord teď drží další brazilský záložník Oscar, jenž přišel před pár dny shodou okolností také z Chelsea do Šanghaje SIPG za 70 milionů eur (1,9 miliardy korun).

Bláznivá čísla! Nějakého známého fotbalistu se zkušenostmi z Evropy má přitom na soupisce většina ze šestnácti klubů v nejvyšší soutěži.

Jen pro představu - argentinský útočník Carlos Tévez a právě Oscar vydělávají v Číně víc než nejlepší fotbalisté planety Cristiano Ronaldo a Lionel Messi (bez příjmů z reklamy).

Do dvaceti let na vrchol

Čína si ve fotbale klade velké cíle.

„Věřím, že do dvaceti let bude čínská reprezentace konkurenceschopná s nejlepšími,“ podotkl šéf chaj-nanské fotbalové asociace Ťien-chaj Lyu.

Předsedův odhad možná pozitivně ovlivnilo, že mluvil bezprostředně po bezbrankové remíze třetiligového týmu Chaj-nan Boying Seamen proti Slavii. Překvapivý výsledek přípravného zápasu proti soupeři z Evropy ho evidentně potěšil.

Jak Číňané fandili během přípravného zápasu se Slavií:

Právě ostrov Chaj-nan se má stát jedním z fotbalových center v zemi, kde budou vyrůstat nadějní fotbalisté a kam budou také létat zahraniční týmy na soustředění. Však už existují plány na výstavbu desítek fotbalových hřišť a zlepšení spojení se světem.

Už teď sem létají na soustředění čínské kluby, jako například Ťiang-su Su-ning v čele se zmíněným Ramiresem.

Ťuk, ťuk, ťuk - přihrával si brazilský záložník na tréninkovém hřišti s Alexem Teixeirou, jenž přišel ze Šachtaru Doněck a stál ještě mnohem víc. Mezi čínskými spoluhráči vypadají jako bráchové a fotbalovými dovednostmi ostatní viditelně převyšují.

„Máme velké plány. Ale začít musíme od mládeže. Musíme zvát zkušené zahraniční trenéry, kteří budou trénovat naše děti. Jedině tak se můžeme zlepšovat,“ zdůraznil Ťien-chaj Lyu.

Konec nelogického utrácení?

Přivádět trenéry a odborníky, nejenom předražené hráče, je trend. Tak třeba nejúspěšnější čínský klub posledních let Kuang-čou trénuje Luiz Felipe Scolari, kouč brazilských mistrů světa z roku 2002 a portugalských vicemistrů Evropy z roku 2004.

A v soutěži jsou další slavná jména - Felix Magath, Manuel Pellegrini nebo André Villas-Boas. Všichni uznávaní trenéři s mnoha trofejemi.

Trenér ze Slavie

Pavel Řehák může jít do třetí čínské ligy

Pavel Řehák a Martin Vaniak na jaře 2009 po vítězství na hřišti Viktorie Žižkov

O akademii Kuang-čou se zase stará německý odborník Marco Pezzaiuoli, jenž v mládežnických reprezentacích vedl například Maria Götzeho z Borussie Dortmund.

„Myslím, že právě tohle je řešení, ne kupovat zahraniční hráče za velké peníze. Podle mě je lepší pozvat zkušené trenéry, kteří budou trénovat naše vlastní hráče,“ přemítal Ťien-chaj Lyu.

Už i vláda a fotbalová asociace si uvědomují, že je k ničemu, když po hřišti běhá fotbalista za padesát milionů liber, ale má kolem sebe jen partu průměrných.

„Nákladné přestupy chceme omezit a příjmy hráčů přiměřeně regulovat,“ oznámilo ministerstvo sportu. „Zavedeme limit přestupních částek. Chceme kontrolovat nelogické utrácení. Naším cílem přeci musí být, abychom budovali kluby, které tady vydrží po desetiletí.“

Liga navíc sníží maximální počet cizinců, které bude moct klub do utkání nasadit. Od nové sezony to budou místo pěti jen tři. A čtvrtého až při střídání, nicméně pět cizinců může na soupisce zůstat.

Popularita stále roste

Proč by se země, která doposud jen jednou v historii postoupila na mistrovství světa, měla stát fotbalovou velmocí?

O ekonomické síle už byla řeč. O příchodu hráčů, trenérů a dalších odborníků ze zahraničí jakbysmet. Asociace teď otáčí snahu na výchovu mladých hráčů - to by v tom byl čert, aby v nejlidnatějším státě světa nebylo pár desítek talentů schopných konkurovat Evropě!

Fotbal v Číně je navíc čím dál populárnější. Například průměrná návštěvnost v Superlize byla v roce 2006 deset tisíc. V minulé sezoně už se vyšplhala přes 24 tisíc a stále roste. To je mimochodem víc než v Itálii nebo Francii.

„Uvědomte si, že třeba Slavia má více než stoletou historii. Zato my teď doháníme, co jsme zameškali,“ upozornil Ťien-chaj Lyu.

Fotbal v Číně letí vzhůru. Ale dožene někdy Evropu nebo Jižní Ameriku? Podmínky od státu k tomu má nadstandardní. Zatím však hýřil ve zlaté kleci.

Když se nad čínskými plány zamyslel čerstvý slávista Jan Sýkora, jen se usmál: „Já myslím, že když si tihle borci něco usmyslí, tak na to za pár let dosáhnout můžou.“

Při případném dalším soustředění může Slavia zjistit, jestli to byl správný odhad.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko