Gabriele Gravina, první muž italského fotbalu.

Gabriele Gravina, první muž italského fotbalu. | foto: AP

Konec sezony nepodepíšu, to by byla smrt fotbalu, říká šéf italské federace

  • 7
Zatímco italský ministr sportu mluví o zužování cesty k obnovení soutěže, prezident tamní fotbalové federace (FIGC) říká pravý opak. „Konec ročníku v životě nepodepíšu,“ nechal se slyšet Gabriele Gravina.

Gravina nepokrytě touží po dohrání momentálně přerušené sezony 2019/20, v níž zbývá dvanáct kol a několik odložených zápasů. 

Ne všichni ale chtějí zpátky na hřiště - například Massimo Cellino, prezident poslední Brescie. Ten už dříve prohlásil, že pokud bude Serie A pokračovat, jeho tým, v němž působí i Češi Aleš Matějů a Jaromír Zmrhal, ke zbývajícím zápasům nenastoupí.

Ministr sportu Vincenzo Spadafora ve středu uvedl, že nepovažuje za pravděpodobné opětovné rozběhnutí Serie A v koronavirem těžce zasažené zemi. 

„Cesta k obnovení soutěže se zužuje. Pokud nechceme žít v nejistotě, následujme Francii a Holandsko,“ prohlásil Spadafora a klubům doporučil, ať se už raději připravují na příští ročník. 

S tím však vedení federace nesouhlasí.

„Dokud jsem prezidentem FIGC, nikdy nepodepíšu ukončení sezony, protože by to byla smrt italského fotbalu,“ řekl Gravina médiím.

Itálie pozastavila ligový ročník 9. března kvůli šíření nemoci covid-19. Tou se na Apeninském poloostrově nakazilo přes 200 tisíc lidí a více než 27 tisíc s ní zemřelo.

„Chráním zájmy všech, takže opakuji, že odmítám podepsat úplné zastavení, pokud tady nebudou důvodné obavy o zdraví všech zúčastněných. Ale někdo by mi musel jasně říct, abych přestal pracovat na obnovení sezony,“ prohlásil Gravina.

„S úplným zastavením bychom přišli o 700 až 800 milionů eur (téměř 22 miliard korun). Kdybychom hráli bez diváků, ztráta by činila 300 milionů (osm miliard korun). V případě restartování italské ligy s fanoušky bychom byli na minus 100 až 150 milionech eur, i když ta poslední varianta není možná. Máme velkou smluvní zodpovědnost vůči mezinárodním partnerům a institucím jako UEFA a FIFA,“ dodal šéf federace.

Ligový ročník už kvůli vládním nařízením, omezujícím shromažďování většího počtu lidí, ukončili ve Francii a Nizozemsku. Například soutěže v Anglii, Německu, ale i Česku chtějí sezonu dokončit. Pro dohrání lig je rovněž Evropská fotbalová unie UEFA.

Kdy a jak by se v Evropě mohl začít hrát fotbal

Plány na start ligových soutěží

Česko: 25. května, bez diváků, 130 lidí na stadionu
Německo: 9. května, bez diváků, 300 lidí na stadionu
Anglie: 8. června, bez diváků, 400 lidí na stadionu
Španělsko: není jasné, bez diváků
Francie: předčasně ukončeno
Itálie: 2. června, bez diváků
Nizozemsko: předčasně ukončeno
Belgie: poněkolikáté odložen verdikt o předčasném ukončení
Švýcarsko: 8. června, bez diváků
Polsko: 29. května, bez diváků
Slovensko: nejdříve 6. června
Rakousko: datum není stanoveno, 200 lidí na stadionu
Švédsko: 14. června, s diváky na stadionu
Bělorusko: od 22. března odehráno 6. kol, pokračuje se bez přestávky

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko