Ta historka v pondělí večer bohužel vyvstala ve smutných kulisách. Uctívaný fotbalový Císař po těžké nemoci v osmasedmdesáti letech zemřel.
Jako největší z největších ikon německého fotbalu. Jako mimořádný hráč i oceňovaný trenér. Jako postava úzce spojená s nablýskanou značkou Bayernu Mnichov.
V nejúspěšnějším klubu v zemi legendární Der Kaiser hrál, trénoval i šéfoval. Ostatně: odešel jako jeho čestný předseda.
Zemřel Franz Beckenbauer. Německé fotbalové legendě bylo 78 let |
Ale co kdyby se tenkrát rozhodl jinak?
Příběh dost možná nejslavnější fotbalové facky před lety ve své knize odvyprávěl německý publicista Uli Hesse. Už jako zasloužilý pán o ní se smíchem hovořil i sám Beckenbauer. A němečtí novináři dokonce vypátrali i toho, kdo ho tehdy udeřil.
Ale popořadě.
Když Beckenbauer v padesátých letech v Bavorsku vyrůstal, místní jedničkou ještě nebyl Bayern, nýbrž právě Mnichov 1860. Beckenbauerovi navíc pocházeli z Giesingu, dělnické čtvrti na jihovýchodě města, která k týmu s letopočtem v názvu hráčsky i fanouškovsky tíhla.
Malý Franz nebyl výjimkou.
Sám od osmi let nastupoval – tehdy ještě jako vytáhlý útočník – za menší a dnes už neexistující SC Mnichov 1906 a do Mnichova 1860 měl ve třinácti zamířit i s několika svými kamarády z týmu. Po turnaji v nedalekém Neubibergu, kde na Mnichov 1860 narazili, ale všechno padlo.
„Byl tam chlapec, snad dvakrát větší než já, který mě párkrát při zápase udeřil. Pak mi vrazil facku,“ vzpomínal Beckenbauer před sedmdesátkou. „Když zápas skončil, spoluhráčům jsem řekl: Nejdu do 1860, ale do Bayernu. A spoustu kluků od nás šlo se mnou.“
Německý Der Spiegel mnohem později toho, kdo Beckenbauera nevědomky nasměroval do Bayernu, vypátral. Jistý Gerhard König fotbal na vrcholné úrovni nikdy nehrál, vyučil se na obraběče kovů, později si otevřel restauraci a v třiasedmdesáti vzpomínal: „Franz si se mnou tenkrát dělal, co chtěl. Vybavuju si, že jsem ho jednou dost tvrdě fauloval, on mi začal nevybíravě nadávat a když se rozhodčí otočil, jednu jsem mu vlepil.“
„Až o spoustu let později jsem zjistil, že k nám do Mnichova 1860 nepřišel právě kvůli tomuhle incidentu,“ překvapilo Königa, který se dlouho zdráhal podivuhodnou historku vyprávět. Prý i proto, že se bál o vlastní podnikání.
„Přitom když nás pak dali novináři dohromady a s Franzem jsme se potkali na Olympijském stadionu v Mnichově, byl úžasný a choval se skvěle. Vzal jsem s sebou i svého v té době šestiletého vnuka, mimochodem fanouška Bayernu,“ vykládal ten, který před šestašedesáti lety možná osudově pootočil kolem fotbalových dějin.
Hvězda největšího kalibru. Frajer! vzpomíná Viktor na Beckenbauera |
Zatímco Bayern je dnes i díky věčnému odkazu fotbalového Císaře s třiatřiceti mistrovskými tituly nejúspěšnějším klubem německé historie, Mnichov 1860, Beckenbauerova první láska, se po vážných finančních problémech plácá ve třetí lize.
Taky vás teď napadá: Co by bylo kdyby?