V továrně na talenty. Proč rakouský Salcburk chrlí fotbalové naděje?

NA TRÉNINKU. Talentovaná mládež má ve fotbalové akademii v Salcburku výborné zázemí. | foto: David Čermák, MAFRA

12 2017
V útulné místnosti s výhledem na fotbalové hřiště se promítá na školní tabuli podrobná prezentace. Aby ještě vynikla její důležitost, za katedrou nesedí učitel, ale rovnou ředitel. A vysvětluje, na jakých principech tu funguje školní řád.

„Všechno musí probíhat v nejvyšší rychlosti,“ zdůrazňuje muž jménem Ernst Tanner. „Chceme vysoko napadat, okamžitě dostat soupeře pod tlak, nedat mu čas ani prostor. Nestačí nám reagovat, musíme sami jednat.“

Asi jste už pochopili, že tohle není jen tak obyčejná škola. U ředitele Tannera se vyučuje hlavně fotbal – v tuhle chvíli nejlépe v Evropě.

Sebevědomý jedenapadesátiletý chlapík šéfuje akademii Salcburku, která úspěšně chrlí talenty: kromě fotbalových i ty hokejové, což je unikát, který na jednom místě jinde ve světě nenajdete.

Ale dnes jsme tady kvůli fotbalu.

O tom, jak si od základů vychovat tým, který v minulé sezoně juniorské Ligy mistrů vyučil Barcelonu, Manchester City, Paris Saint-Germain a ve finále Benfiku Lisabon, vypráví Tanner českým mládežnickým trenérům, kteří do Lieferingu, čtvrti na kraji Salcburku, dorazili na stáž.

„U nás máme ve výchově rezervy a vždycky je správné učit se od těch nejlepších,“ říká Viktor Schejbal, šéfskaut agentury Sport Invest, která stáž zorganizovala. „Salcburk je klub, který jasně ví, co dělá a proč to dělá.“

Kde tedy začít, aby čeští kolegové věděli, od čeho se doma odpíchnout?

Výchova? Víc než skauting

Pravidlo číslo jedna: pyramida se staví odspodu. Pro Tannera a jeho kolegy je základem výběr dětí pro nejmladší kategorie, který až do věku čtrnácti let omezují jen na Salcburk a blízké okolí.

ŠKOLA A FOTBAL. Ve fotbalové akademii v Salcburku je o talentovanou mládež...

ŠKOLA A FOTBAL. Ve fotbalové akademii v Salcburku je o talentovanou mládež královsky postaráno.

„Výjimeční jsme v tom, že se snažíme z něčeho malého vytvořit něco obrovského,“ vysvětluje Tanner. „V Salcburku žije 150 tisíc lidí, takže není zase až tolik na výběr. Dřív sem chodili hráči z celého Rakouska už v deseti letech, ale to jsem stopnul. Jak můžete v tom věku vědět, že z něj bude profík? Skautování nesmí přebít výchovu.“

V praxi to znamená, že kromě dvou hřišť s přírodní trávou, čtyř s umělým povrchem a obří halou, kde se trénuje za horšího počasí, vyrostl v moderním komplexu také speciální park, ve kterém malí i větší fotbalisté rozvíjejí motoriku.

Může tu manžel trénovat?

„Podívejte na tohohle kluka,“ ukazuje Tanner na videu chlapce pokoušejícího se přejít po hrbolaté kladině, která se navíc zrádně naklání, protože stojí na pružinách. „Neudrží rovnováhu a padá, ale on umí spadnout! Kdyby tam šlo dítě, které je na tom pohybově hůř, spadne špatně a zlomí si ruku.“

Red Bull Akademie

Fotbalová akademie v salcburské čtvrti Liefering otevřela v září 2014. Funguje společně s hokejovou, na výstavbu padlo kolem dvou miliard korun.

Uvnitř najdete kromě hřišť internát, jídelnu, zázemí pro lékaře či psychology i posilovnu.

Kromě mládežnických týmů je domovem i pro druholigový FC Liefering, za který nastupují nejlepší hráči z akademie a který je věkovým průměrem (19,2) nejmladším profi týmem v Evropě.

Když si park procházíte, ohromí vás, na jaké detaily se dbá. Děti třeba kličkují mezi slalomovými tyčemi, které jsou zaražené do nerovného povrchu tvořeného pilinami: aby jim míč i ve složitějších podmínkách lépe držel u nohy...

Není divu, že nádherný areál láká rodiče, kteří se snaží své děti do klubu protlačit. A nejen děti!

„Máme na webu formulář, skrz který se hlásí zájemci. Přes něj se jedna žena dokonce ptala, jestli může její manžel trénovat s naším áčkem,“ usmívá se Sascha Milicevic, sportovní ředitel akademie. „Denně nám chodí až třicet žádostí, většinou je pročtu a mažu.“

To neznamená, že by se v areálu, vzdáleném jen půl hodiny od krásných lyžařských resortů, neřešilo, jak děti zlákat právě pro fotbal.

Tanner a spol. pravidelně organizují den pro děti ze školek, kde sledují jejich pohybový talent a zároveň si budují fanouškovskou základnu. Ta totiž Salcburku, klubu, který vytvořily miliardy Dietricha Mateschitze, majitele společnosti Red Bull, citelně chybí.

„Nejsme jako Bayern nebo třeba Sparta, nemáme dlouhou tradici. Tímhle ji budujeme,“ poodhaluje Milicevic. „Většina dětí nemá v den náboru náš dres, nosí Barcelonu, Bayern nebo Dortmund. My v nich chceme budovat klubismus.“

I to dokládá, že na vývoj talentů se v Salcburku nedohlíží jen na hřišti. Klub hlídá, jak se vzdělávají ve školách, přímo v akademii jsou k dispozici vychovatelé a doučovatelé. Kdo vyfasuje čtyřku, musí docházet na extra hodiny. A pětka? Zapomeňte na balon, učit se budete! Dokud si známku neopravíte.

NEJEN FOTBAL. V akademii, ve které pracuje na plný úvazek víc než 120 lidí, se...

NEJEN FOTBAL. V akademii, ve které pracuje na plný úvazek víc než 120 lidí, se důsledně dbá i na školu. Hráči mají k dispozici třeba doučovatele, který jim pravidelně pomáhá se vzděláním.

Stejně se dbá i na stravu – prosklená jídelna je jedním z nejdůležitějších míst v areálu. Uvnitř platí přísná pravidla: nikdo nesmí používat telefon nebo tablet, zakázaná je i kšiltovka na hlavě. A jídelníček se sestavuje s vrcholnou pečlivostí.

„Příští týden se naše nutriční specialistka jede podívat do Anglie, pak do Barcelony. Chceme vědět, jak se vaří v jiných akademiích,“ prozrazuje Tanner. A postěžuje si: „Spousta kluků neumí správně jíst. Je neuvěřitelné, jak jedí ti noví, kteří přijdou: neberou si žádnou zeleninu, salát... I to je musíme učit.“

Rychlost. Rychlost. A rychlost

To už je řeč o hráčích, kteří v akademii nevyrůstali odmala. Kdyby Salcburk žil jen z těch, které si sám vychová od nejútlejšího věku, těžko by mohl být čtvrtým nejlepším týmem světa v hodnocení čistého zisku za minulý rok.

Vítězství v mládežnické Lize mistrů je úžasný úspěch, ale i lidé z klubu dobře vědí, že v dospělé kategorii si na nejcennější trofej zřejmě nikdy nesáhnou.

NA TRÉNINKU. Talentovaná mládež má ve fotbalové akademii v Salcburku výborné...

NA TRÉNINKU. Talentovaná mládež má ve fotbalové akademii v Salcburku výborné zázemí.

Cíl je tedy jinde: produkovat fotbalisty budoucnosti, kteří se draze prodají na slavnější adresy. Jako naposledy záložník Naby Keita, který nastupuje za partnerské Lipsko a v létě zamíří do Liverpoolu. 

Na takový úkol už hledání talentů v rámci jednoho města nestačí. A tak do starších kategorií láká Salcburk hráče z celého Rakouska a ve výjimečných případech i odjinud.

Sleduje je odmala, díky týmu skautů má Evropu zmapovanou. Data ukládá do databáze a kontroluje, jak rychle se která naděje rozvíjí. A především: jestli splňuje požadavky, přes které nejede vlak.

„Každý hráč musí mít svou zbraň - kdo ji nemá, není pro nás do budoucna využitelný,“ říká natvrdo Milicevic. „A hlavní je pro nás rychlost, rychlost a zase rychlost. Ta je v dnešní době extrémně důležitá.“

Rychlost má na prvním místě žebříčku požadovaných vlastností většina skautů, přesto se občas stane, že na internátu v akademii pod zasněženými alpskými vrcholky najde domov i hráč, o kterého jinde není zájem. V tom je Salcburk unikátní.

Fotogalerie

Milicevic ukazuje příklad na dalším videu: po trávníku pobíhá teenager s dlouhými vlasy, rychlý, šikovný, vysoký. Ale zároveň se spoustou evidentních nedostatků.

„Jen se podívejte: tady se bez balonu nevrátí, vůbec nenapadá, pořád si upravuje vlasy – dokonce i když je u míče!“ zdůrazňuje Milicevic. „Většinu skautů by to odradilo, pro mě byl zajímavý. Zjistil jsem, že s rodiči utekl z Afghánistánu, dokonce měl špatné datum narození v rodném listu, neuměl německy. Ale nakonec jsme ho vzali, teď bydlí v akademii a vypadá hodně zajímavě.“

V architektonicky úžasně řešené budově žije 57 fotbalistů, ke kterým by brzy mohli přibýt dva mladí Češi z Brna: brankář Adam Stejskal a útočník Antonín Svoboda. Čeká se, jestli je klub pustí. Pokud ano, otevřou bránu do jiného světa.

Jsme mladší, dáme vám desítku

Budou si zvykat, že je při každém tréninku snímají kamery na sloupech s osvětlením, jejichž záběry trenéři denně vyhodnocují.

Nebo že se trénuje trochu jinak než v Česku: využívají se různě velké míče z různých materiálů, různě velké branky. Na gólmany zase při tréninku občas blikají malé reflektory, jejichž barva signalizuje: Teď centr pusť! Teď do něj jdi!

V místnosti pro regeneraci budou žasnout, že světla v bazénu symbolizují náladu: po vítězství září jasnými barvami, po porážce ztmavnou.

Hlavně si ale budou zvykat v zápasech, kde platí pro všechny kategorie neměnná pravidla. Ta, o kterých Tanner mluvil na začátku: ohromná rychlost, okamžitý tlak na míč a bleskové rozhodování.

Skutečně se tohle všechno daří plnit tak dokonale, jak se šéf akademie snažil české trenéry přesvědčit? Důkaz má přinést večerní zápas kategorie U14 proti o dva roky staršímu soupeři.

Pár desítek diváků, kteří zápas sledují zpoza plůtku u silnice, vidí reklamu na moderní fotbal. Starší protihráči se snaží, ale trpí, když vidí, o kolik jsou horší. Nakonec musí skousnout, že je klučíci, z nichž někteří jsou o dvě hlavy menší, roznesou 10:0. Nedají jim ani na chvíli dýchnout, předskakují, jsou všude dřív.

A to se posledních patnáct minut koučují sami. Trenér od postranní čáry zakřičí: Selbstcoaching!, usedne na lavičku a dá prostor kreativitě.

I tak vypadá život v nejlepší evropské továrně na talenty.

Mladý talent ze Slovenska: Zpátky už bych nechtěl

Když se s ním dáte do řeči, neřekli byste, že mu teprve v létě bylo šestnáct. I když na diktafony není zvyklý, mluví suverénně. „Lidi kolem mi říkají, že se ve světě neztratím,“ usmívá se Peter Pokorný.

Suverenitu na hřišti i v životě potřebuje, aby se chytil v akademii fotbalového Salcburku, nejlepším mládežnickém centru v Evropě.

„Když jsem tu byl poprvé, cítil jsem se jako v jiném světě. Však sami vidíte,“ rozhlédne se s úžasem po supermoderním areálu.

Na co jste nejvíc koukal?
To prostředí, fíha... Všechna ta hřiště, zázemí. Já jsem kluk z Trenčína, nevím, jestli víte, jak to tam vypadá: máme tam jedno velké hřiště a jedno tréninkové. Tady si připadám od začátku spíš jako v hotelu. Mám tu všechno, víc nepotřebuju.

Opravdu?
Fakt. Máme tu dokonce i vychovatele, kteří se o nás starají. Bydlím tu, jím tu, jen chodím do rakouské školy. Jinak mám všechno k dispozici přímo tady v areálu.

Ale asi nebylo snadné zvyknout si na vyšší nároky.
První měsíc nebo dva to bylo těžší, tempo je úplně jiné než na Slovensku. Teď jsem na nejvyšší úrovni, tady už jsou kolem mě opravdu jen top hráči. V týmu nemáme nikoho slabého, na každém tréninku cítíte, že se bojuje o místo. Ale už se do toho dostávám, cítím se v pohodě. Teď je všechno tak, jak má být.

Je vám šestnáct a už si zvykáte na život bez rodičů, v cizí zemi. Ani to není problém?
Jasně, není to úplně snadné, ale v tomhle věku už cítím, že můžu začít žít sám. Pomohlo mi taky, že teď tady hrají tři čeští hokejisté. S těmi si občas  pokecám. Jednou za dva týdny sednu na vlak a jedu domů na víkend, protože zatím nehraju zápasy: jsem tu teprve od srpna a FIFA ještě můj přestup oficiálně neposvětila.

Salcburk je tak trochu tým bez tradice, v Česku ani na Slovensku neplatí za klub, o kterém by malí kluci snili. S čím jste sem šel vy?
Pro mě je to velmi dobrý klub. Když mi taťka řekl, o co jde, zjistil jsem si, že minulý rok vyhráli juniorskou Ligu mistrů, porazili i Barcelonu, kterou obdivuju... Proto jsem se po týdenní zkoušce rozhodl rychle, že chci jít sem. I když jsem měl i jiné nabídky.

Nic vám v Salcburku nechybí?
Už jsem si na všechno zvykl. Jsem v jiné společnosti, ale teď už to beru tak, že v lepší. Vyšší level, zpátky už by se mi nechtělo. Cítím, jak jsem fyzicky úplně jinde než dřív, rychlostně taky, i techniku jsem zlepšil. Jen zápasy mi chybějí. Líp se mi pracuje, když mám kolem sebe tak široký tým a takové zázemí. Jsem vděčný, že tu můžu být.

Slavia v Lize mistrů

27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Fotbalové Euro 2020

Postup na ME 2020 si zajistily Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina, Španělsko, Turecko, Francie, Anglie, Česko, Finsko, Švédsko, Chorvatsko, Nizozemsko, Německo, Rakousko, Portugalsko, Švýcarsko, Dánsko a Wales. O zbývající čtyři místa se bude hrát v play off Ligy národů.

Los Eura 2020: Jak se šampionát losuje, kdo získá výhodu ve skupinách

Kurzy

AnglieFrancieNěmeckoŠpanělskoItálie
23. 11.West Ham - Tottenham4.254.31.77
23. 11.Brighton - Leicester3.753.552.03
23. 11.Watford - Burnley2.323.353.2
23. 11.Bournemouth - Wolves2.743.32.64
23. 11.Crystal Palace - Liverpool74.571.47
23. 11.Arsenal - Southampton1.54.556.4
23. 11.Everton - Norwich1.457.9
23. 11.Manchester City - Chelsea1.434.957.1
24. 11.Sheffield Utd. - Manchester Utd.3.653.22.17
25. 11.Aston Villa - Newcastle2.13.53.55
22. 11.PSG - Lille1.246.412.5
23. 11.Lyon - Nice1.434.57
23. 11.Méty - Reims2.772.952.75
23. 11.Amiens - Štrasburk2.533.25
23. 11.Dijon - Rennes2.893.22.47
23. 11.Angers - Nîmes1.683.735.6
23. 11.Brest - Nantes2.893.152.5
24. 11.Bordeaux - Monaco3.253.52.22
24. 11.Saint-Étienne - Montpellier2.373.23.05
24. 11.Toulouse - Marseille3.253.452.15
22. 11.Dortmund - Paderborn1.178.315.5
23. 11.W. Brémy - Schalke2.523.62.72
23. 11.Düsseldorf - Bayern147.51.21
23. 11.Frankfurt - Wolfsburg2.053.73.55
23. 11.Leverkusen - Freiburg1.54.76.2
23. 11.Union Berlín - Mönchengladbach3.43.62.12
23. 11.RB Lipsko - Kolín nad Rýnem1.355.558.3
24. 11.Augsburg - Hertha2.643.52.65
24. 11.Hoffenheim - Mohuč1.684.14.95
22. 11.Levante - Mallorca1.83.754.55
23. 11.Leganés - Barcelona7.84.71.45
23. 11.Real Betis - Valencia2.53.52.87
23. 11.Granada - Atl. Madrid5.13.11.95
23. 11.Real Madrid - Real Sociedad1.385.358.4
24. 11.Espanyol - Getafe2.7532.81
24. 11.Osasuna - Ath. Bilbao2.483.053.1
24. 11.Eibar - Alavés1.853.44.6
24. 11.Villarreal - Celta de Vigo1.773.874.35
24. 11.Real Valladolid - Sevilla3.853.551.95
23. 11.Atalanta BC - Juventus2.923.52.48
23. 11.AC Milán - Neapol3.153.452.25
23. 11.Turín - Inter4.53.61.85
24. 11.Bologna - Parma1.823.884.25
24. 11.Sassuolo - Lazio4.3541.78
24. 11.AS Řím - Brescia1.3758.9
24. 11.H. Verona - Fiorentina3.253.252.35
24. 11.Sampdoria - Udinese2.173.33.6
24. 11.Lecce - Cagliari3.23.52.25
25. 11.Spal - Janov2.543.232.96
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
KLUBZVRPSB
1.Liverpool12111028:1034
2.Leicester1282229:826
3.Chelsea1282227:1726
4.Manchester City1281335:1325
5.Sheffield United1245313:917
6.Arsenal1245316:1717
7.Manchester United1244416:1216
8.Wolverhampton1237216:1516
9.Bournemouth1244415:1516
10.Burnley1243517:1815
KLUBZVRPSB
1.Mönchengladbach1181224:1125
2.Lipsko1163229:1221
3.Bayern Mnichov1163229:1621
4.Freiburg1163220:1221
5.Hoffenheim1162316:1420
6.Dortmund1154223:1519
7.Schalke1154220:1419
8.Leverkusen1153317:1518
9.Eintracht Frankfurt1152421:1617
10.Wolfsburg1145211:1017
KLUBZVRPSB
1.FC Barcelona1281333:1525
2.Real Madrid1274125:925
3.Atlético Madrid1366115:824
4.FC Sevilla1373317:1424
5.San Sebastian1372421:1423
6.Athletic Bilbao1355313:820
7.Getafe1355318:1520
8.Granada1362519:1720
9.Valencie1355319:1820
10.Osasuna Pamplona1347216:1319
KLUBZVRPSB
1.Juventus Turín12102020:932
2.Inter Milán12101126:1231
3.Lazio Řím1273228:1324
4.Cagliari1273223:1224
5.Atalanta Bergamo1264230:1822
6.AS Řím1264220:1422
7.Neapol1254321:1519
8.Parma1252518:1517
9.Fiorentina1244418:1916
10.Hellas Verona1243510:1115
KLUBZVRPSB
1.Paris St. Germain13100328:830
2.Marseille1364316:1722
3.Angers1363417:1621
4.St. Etienne1363415:1721
5.Lille1354418:1319
6.Montpellier1354414:1019
7.Bordeaux1354418:1519
8.Remeš135449:619
9.Nantes1361611:1219
10.Rennes1253416:1318
  • Nejčtenější

Česko - Kosovo 2:1, fotbalisté otočili skóre a postoupili na Euro

Vrcholný turnaj fotbalistů bude po čtyřech letech zase s českou účastí. Národní mužstvo s předstihem vybojovalo postup...

Los Eura 2020: Češi nejdou k Rusku, Belgii ani Dánsku, Ukrajina hraje s Nizozemci

Fotbalové mistrovství Evropy už zná takřka kompletní složení jedné ze šesti skupin. Výsledky kvalifikace, složitý...

Bulharsko - Česko 1:0, zmar na závěr, fotbalisty skolil gól z ofsajdu

Čeští fotbalisté nenapsali pěknou tečku za jinak povedenou kvalifikací o Euro 2020. Jako jistý postupující v Bulharsku...

Sbohem, Ameriko. Zlatan se rozloučil a vzkázal: Můžete se vrátit k baseballu

Po dvou sezonách, dvaapadesáti zápasech a šestapadesátí vstřelených gólech odchází. Zlatan Ibrahimovic, fotbalový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kosovský kouč: Presink, útočení, úžasní hráči! Česko je pro nás vzorem

Jeho tým právě ztratil naději na postup ze skupiny, ale Bernard Challandes, švýcarský kouč fotbalistů Kosova, po prohře...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Třesk v Tottenhamu. Proč končí kouč Pochettino, který vyvedl klub ze stínu

Ti z příznivců Tottenhamu, kteří ve středu večer zalehli po náročném dni o trochu dřív, se ráno po probuzení nestačili...

Silva přijde o šlágr. Spoluhráče přirovnal k čokoládové figurce

O šlágr anglické fotbalové ligy se dá přijít z mnoha důvodu. Kvůli obdrženým kartám, špatné formě, zranění nebo také...

Premium

Králův obtisk, padesát let poté. Co způsobila Pelého trefa č. 1 000?

Přesně 1281 gólů nastřílel Pelé ve všech zápasech, tedy včetně přátelských a neoficiálních. 767 gólů u něj eviduje...

Mourinho znovu v práci. U fotbalistů Tottenhamu střídá Pochettina

Známý trenérský bouřlivák a excentrik José Mourinho se vrací do anglické ligy. Na lavičce Tottenhamu vystřídá Mauricia...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT SYSTÉMOVÝ ADMINISTRÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz