Fotbalisté Tottenhamu vyhráli Ligový pohár

• 35
Londýn - Fotbalisté Tottenhamu Hotspur tři dny po vyřazení pražské Slavie z Poháru UEFA triumfovali ve finále anglického Ligového poháru. Na slavném stadionu Wembley dnes porazili Chelsea 2:1 po prodloužení. Ze zisku poháru se může těšit český gólman Radek Černý, který však jen seděl na lavičce náhradníků Tottenhamu.

Obhájce prvenství dlouho držel v boji o první trofej v sezoně český brankář Petr Čech, ale jeho několik skvělých zákroků zastínila chyba při rozhodujícím gólu Woodgatea z úvodu prodloužení.

Chelsea se tak třetího triumfu v Ligovém poháru během posledních čtyř ročníků nedočkala, naopak Tottenham ukončil devítileté čekání na trofej.

Ze zisku poháru se může těšit další český gólman Radek Černý, který však seděl jen na lavičce náhradníků Tottenhamu.

Začátek zápasu patřil spíše Tottenhamu, který si vytvořil několik nebezpečných situací. Po půlhodině hry však začala přebírat otěže hry Chelsea, která se dočkala také vedoucí branky. Drogba se postavil k přímému kopu z 22 metrů a střelou k tyči nedal špatně postavenému brankáři Robinsonovi šanci.

Po změně stran ovšem Kohouti opět začali tlačit a dočkali se vyrovnání. Po závaru před brankou se míč otřel o ruku Wayna Bridge a rozhodčí na popud asistenta odpískal pokutový kop. Ten s velkým přehledem proměnil Dimitar Berbatov, který si počkal na Čechův pohyb.

Tottenham chtěl využít své převahy k rozhodující brance, ovšem Čech předváděl své umění. Nejvíce se zapotil deset minut před koncem normální hrací doby, kdy musel čelit samostatnému nájezdu Zokory, ovšem rychlým vyběhnutím mu zmenšil střelecký úhel a záložník z Pobřeží slonoviny ho trefil jen do obličeje. Po tomto zásahu zůstal Čech dlouho otřesen, ale v zápase pokračoval.

V prodloužení však již kapituloval, když centr z přímého kopu vyboxoval jen do obličeje dobíhajícího Jonathana Woodgatea, od nějž se míč odrazil za brankovou čáru. Byla to Woodgateova první branka v dresu Tottenhamu od lednového příchodu z Middlesbrough.

Chelsea se pak ještě mohutně snažila srovnat, ovšem při střele střídajícího Salomona Kaloua se v druhé části prodloužení vytáhl gólman Robinson a největší šanci Chelsea v posledních vteřinách duelu ukončil závěrečným hvizdem rozhodčí zrovna ve chvíli, kdy se Kalou dostal sám za obránce Tottenhamu. Možná i proto Čech s kapitánem Johnem Terrym a Drogbou sudího po skončení zápasu podle serveru BBC cestou ze hřiště pořádně seřvali.