Mason Mount z Chelsea brání míč před Andrewem Robertsonem z Liverpoolu.

Mason Mount z Chelsea brání míč před Andrewem Robertsonem z Liverpoolu. | foto: AP

Liverpool vyhrál na Chelsea, Son čtyřmi góly potopil Southampton

• 7
Fotbalisté Tottenhamu zvítězili ve druhém kole anglické Premier league na hřišti Southamptonu 5:2. Čtyři góly dal jihokorejský útočník Son Hung-min, na všechny mu nahrál Harry Kane. Liverpool porazil Chelsea díky brankám Sadia Maného 2:0. Londýňané dohrávali celý druhý poločas bez vyloučeného Andrease Christensena. Leicester doma zdolal 4:2 Burnley, za které v závěrečné dvacetiminutovce naskočil i český útočník Matěj Vydra.

Kane se stal šestým hráčem v historii Premier League a prvním Angličanem se čtyřmi asistencemi v jednom utkání. Dvojnásobný nejlepší střelec soutěže navíc sám přidal závěrečnou branku vítězů.

Domácí poslal do vedení Danny Ings, v nastaveném čase prvního poločasu ale začal úřadovat Son Hung-min, který si naběhl na Kaneův pas za obranu a i z mírného úhlu prostřelil brankáře Alexe McCarthyho. Krátce po změně stran přidal další zásah a v 64. minutě zkompletoval jako první Korejec v historii anglické ligy hattrick.

V 74. minutě přidal Son Hung-min čtvrtou trefu, všechny byly přitom takřka totožné - Kane poslal z hloubi pole přihrávku za obranu a korejský útočník si sám před McCarthym poradil. Poprvé se v Premier League stalo, aby jeden hráč asistoval druhému na čtyři góly v jednom zápase. V závěru se ještě trefil z dorážky Kane a na druhé straně z penalty podruhé Ings.

Trenér Spurs José Mourinho do utkání ještě nenasadil čerstvé posily z Realu Madrid Garetha Balea a Sergia Reguílona, i tak Tottenham částečně napravil porážku z úvodního kola. Southampton na první body v nové sezoně stále čeká.  Na startu ligy padl na hřišti Crystal Palace, který naplno bodoval i v druhém kole - z Manchesteru si přivezl vítězství 3:1 nad United.

První poločas duelu Chelsea - Liverpool branky nepřinesl. V závěru sice šel do samostatného úniku Mané, taktickým faulem jej však povalil Christensen. Verdikt jasný, červená karta.

Senegalský útočník se branky přece jen dočkal. V 50. minutě hlavou zakončil centr od Roberta Firmina. O čtyři minuty později přidal druhý gól, respektive ho dostal na zlatém podnose od brankáře Chelsea Kepy Arrziabalagy.

Domácí mohli alespoň snížit, jenže Jorginho nepotvrdil pověst spolehlivého exekutora a penaltu v 75. minutě neproměnil.

Burnley drželo po prvním poločase proti favorizovanému Leicesteru nerozhodný stav, domácí ale zlomili zápas krátce po pauze. Nejprve si střídající Erik Pieters nešťastné srazil centr do vlastní branky a skóre navýšil po hodině hry svým prvním gólem v Premier League James Justin.

Vydra vystřídal v 70. minutě za stavu 1:3 v útoku Jaye Rodrigueze, do žádné vážnější šance se ale nedostal. Oba týmy přidaly v závěru po gólu a Leicester tak zůstává po dvou zápasech stoprocentní. Pro Burnley to bylo první utkání v ročníku.

Nedělní program a výsledky 2. kola anglické ligy: Southampton - Tottenham 2:5 (32. a 90. z pen Ings - 45.+2, 47., 64. a 73. Son Hung-min, 82. Kane), Newcastle - Brighton 0:3 (4. z pen. a 7. Maupay, 83. Connolly), Chelsea - Liverpool 0:2 (50. a 54. Mané), Leicester - Burnley 4:2 (20. Barnes, 50. vlastní Pieters, 61. Justin, 79. Praet - 10. Wood, 73. Dunne).