Marcus Rashford z Manchesteru United se raduje z branky v městském derby se...

Marcus Rashford z Manchesteru United se raduje z branky v městském derby se City. | foto: Reuters

Manchesterské derby vyhráli United, Tottenham skóroval pětkrát

• 11
Fotbalisté Manchesteru United přehráli v městském derby v 16. kole anglické ligy Manchester City 2:1 díky gólům z první půlhodiny zápasu. Liverpool natáhl vítěznou sérii na sedm zápasů díky výhře 3:0 v Bournemouthu. Evertonu pomohlo čtvrteční odvolání trenéra Marca Silvy a pod dočasným koučem Duncanem Fergusonem zdolal Chelsea 3:1, Tottenham deklasoval Burnley 5:0.

Manchester United šel do vedení v 23. minutě, kdy se z penalty prosadil Marcus Rashford. Vedení hostů navýšil o šest minut později po kličce Anthony Martial. Aktivnějším domácím se podařilo snížit až v 85. minutě, po rohovém kopu skóroval Nicolás Otamendi. Obhájce titulu City tak ztratil body už potřetí v posledních pěti ligových utkáních, za vedoucím Liverpoolem už zaostává o 14 bodů.

Lídr soutěže rozhodl své utkání proti Bournemouthu už v prvním poločase. Nejprve pálil v 35. minutě po dlouhé přihrávce Alex Oxlade-Chamberlain, na něj navázal o devět minut později Naby Keita po zpětné přihrávce Mohameda Salaha. Právě egyptský útočník se pak mohl radovat v 54. minutě, kdy ranou na zadní tyč uzavřel skóre zápasu.

Tottenham se odrazil k výhře v první desetiminutovce, v níž se z rychlých úniků trefili Harry Kane a Lucas Moura. Gólové představení domácích pokračovalo v 32. minutě, kdy obraně Burnley utekl Son Hung-min a prosadil se po parádní individuální akci. Po přestávce debakl dokonali ranou do šibenice Kane a Moussa Sissoko, který zužitkoval Kaneovu přihrávku mezi obránce.

Everton překvapil favorita zápasu už pět minut po začátku, kdy si na centr Djibrila Sidibého naskočil Richarlison. Dvaadvacetiletý Brazilec se odvděčil za úterní prodloužení kontraktu, který mu v liverpoolském týmu poběží do léta 2024.

Chvilku po přestávce už domácí vedli 2:0, chyby stoperů na hranici vápna využil Calvert-Lewin. Chelsea se podařilo snížit v 52. minutě, Mateo Kovačič se trefil skákavou střelou k tyči. Definitivně rozhodl šest minut před koncem znovu Calvert-Lewin, který po sérii soubojů dopravil míč za záda gólmana Kepy.

Výsledky 16. kola anglické ligy: Everton - Chelsea 3:1 (49. a 84. Calvert-Lewin, 5. Richarlison - 52. Kovačič), Bournemouth - Liverpool 0:3 (35. Oxlade-Chamberlain, 44. Keita, 54. Salah), Tottenham - Burnley 5:0 (4. a 54. Kane, 9. Moura, 32. Son Hung-min, 74. Sissoko), Watford - Crystal Palace 0:0, Manchester City - Manchester United 1:2 (85. Otamendi - 23. Rashford z pen., 29. Martial).