Ronaldovi v červnu doběhne smlouva a novou dosud nepodepsal. Začali se ozývat první zájemci a do diskuse o jeho budoucnosti se nečekaně zapojil dokonce i Gianni Infantino, prezident FIFA, který chtěl mít z CR7 atrakci klubového mistrovství světa, jež ve Spojených státech startuje už o víkendu.
Jenže teď je opět všechno jinak.
Ronaldo nejprve prohlásil, že se velkolepého klubového šampionátu nezúčastní: „Některé nabídky dávaly smysl, ale člověk nemůže mít všechno.“
A po nedělním triumfu ve finále Ligy národů s Portugalskem ozřejmil další souvislosti.
„Na mé budoucnosti se nic nemění,“ řekl novinářům stručně a na doplňující dotaz, jestli zůstává v an-Nasru, odvětil jasně: „Ano.“
Hvězdný Ronaldo o an-Nasru: Kapitola je u konce. Protlačí ho Infantino na MS klubů? |
Dost možná to znamená, že jeden z nejlepších fotbalistů historie se definitivně rozhodl spojit závěr kariéry se Saúdskou Arábií. Už žádná výzva nové zemi nebo dojemné loučení v mateřském Sportingu, které by mělo filmový nádech.
Portugalský fenomén usoudil, že v klubu, kde od ledna 2023 nastřílel už 99 branek, mu bude nejlíp. A že v jeho žlutomodrých barvách má největší šanci na dosažení vysněné mety tisíce gólů.
Od neděle jich má 938, takže mu jich chybí ještě 62.
Rekordní čísla naposledy rozšířil ve finále Ligy národů, kterou s Portugalci po penaltovém rozstřelu už podruhé ovládl. I s lehkým zraněním, kvůli kterému před koncem základní hrací doby střídal, se prosadil proti silnému Španělsku a navázal na semifinálový vítězný gól proti Německu.
„Lidé, kteří jsou úspěšní, obvykle postupně ztrácejí chuť, jenže Cristiano to má přesně naopak,“ žasne kouč Roberto Martínez, který si ziskem trofeje dost možná zachránil místo.
Pro Ronalda byla už čtyřiatřicátou v kariéře, což může na první pohled vypadat jako rutina. Ale ne pro něj.
„Vítězit s Portugalskem, s touhle úžasnou generací hráčů, je jiné než v klubu. Mnohem emotivnější,“ říká a přesvědčuje: „Pro tenhle mančaft bych si klidně nechal zlomit nohu.“
Bude mu jedenačtyřicet let, až příští rok ve Spojených státech, v Kanadě a v Mexiku vypukne mistrovství světa, na které se opět chystá.
„Když jsme zdolali silné Španělsko, můžeme porazit každého,“ je přesvědčený. „Před mistrovstvím světa nám takový výsledek dodá sebevědomí.“
Bude to jeho šestý světový turnaj, ale vy cítíte, jako by měl být snad jeho první.
Proč nestárneš, Cristiano? Šest litrů vody denně, cviky, mráz i lak na nehty |
Žene ho zlatý sen, který si na posledním šampionátu v Kataru splnil s Argentinou jeho věčný rival Lionel Messi, což může znít bláhově, ale určitě ne nereálně.
Něco jako tisíc nastřílených gólů, o kterých už Ronaldo dávno jen nesní, ale spíš reálně uvažuje.
Propočítává a plánuje. Řeší, kdy by se mohl dočkat. Pokud bude fit, budou mu stačit možná dva roky.
Vždyť jeho čísla jsou ohromující.
V portugalské reprezentaci má dosud 138 branek ve 219 zápasech, ve Sportingu, kde začínal, se trefil pětkrát v 31 utkáních. V Manchesteru United nastřílel mezi lety 2003 až 2009 dohromady 118 gólů a po svém návratu v létě 2021 dalších 27.
V Realu Madrid má těžko pochopitelnou bilanci 438 duelů, 450 gólů a v Juventusu, kde byl tři roky, stihl dalších 101 branek v 131 zápasech. V podobném tempu zatím pálí i u šejků v Saúdské Arábii, což je ostatně jeden z hlavních důvodů, proč se rozhodl zůstat.
Minimálně do tisíce!