Jako hlavní důvod zmínila děti, které s cedulemi kolem ochozů stojí nejčastěji. Jen si představte, že byste jako hráč takovou nabídku odmítli. Cítíte se špatně nejen vy, ale navíc máte před sebou ještě smutnější ratolest.
„Počty cedulí stále rostou. Nelze přihlížet tomu, že děti z našich stadionů odcházejí smutné, protože doufají ve vysněný úlovek,“ vysvětluje dánský mistr.
Ten se může ve třetím předkole Ligy mistrů utkat s pražskou Spartou. Rozhodne se příští středu, kdy Kodaň hostí islandský Breidablik. Vítěz dvojzápasu potká právě českého mistra.
Inspirací pro kodaňský celek byl ale jeho městský rival. Se zákazem cedulí přišla letos v únoru Slavia.
„Vstup na zápasy v Edenu už nebude možný s kartonovou cedulí se žádostí o dres. Klub se po debatě s fanoušky rozhodl toto chování zakázat,“ píše na svém webu.
Také u pražského týmu se v důvodech objevují děti, jenže v lehce odlišném kontextu. „K naší lítosti jsme zaregistrovali organizovanou skupinu, která na domácích utkáních Slavie využívá děti, aby pomocí kartonových cedulí žádaly hráče o dres.“
Ještě smutnější je však zjištění, že tyto ratolesti ani konkrétnímu týmu nefandí. Rodiče je mnohdy používají i jako nástroj pro zisk zboží, které nakonec skončí na bazarových serverech.
Zákaz český vicemistr vykompenzoval soutěží, ve které děti mohou vyhrát dres výměnou za splnění různých úkolů před domácími utkáními. Vítěz si na sešívaném trikotu navíc odnese i podpisy všech hráčů A-týmu.
Úplně první se vstupním omezením vyrukoval nizozemský Ajax Amsterdam. Důvody jsou vesměs podobné. Kuriózní je však vysvětlení, že kartonové cedule představují možné nebezpečí vzniku požáru.
Nizozemský klub reaguje také tím, že se na hráče z ochozů snášely nadávky. Fanoušci pak fotbalisty navíc považovali za arogantní, když od nich dres nedostali.
Vzhledem k tomu, že se k podobným krokům odhodlává čím dál více týmů z identických důvodů, můžeme čekat, že vlna dobře míněných zákazů napříč Evropou bude pokračovat.
Kdo bude, možná i v Česku, další?