Informaci přinesla televize ESPN, podle které anglická fotbalová asociace (FA) zvažuje, že ho potrestá na základě pravidel, která sice povolují „slogany podporující fotbal, respekt a soudržnost, ale zakazují politické, náboženské či jiné osobní prohlášení či výjevy.“
Dle zmíněného výkladu by tedy duhové pásky měly být v pořádku, ale nápis, jenž si přidal sám Guéhi, už jej porušuje.
„Miluji Boha a víra prostupuje celý můj život, včetně toho fotbalového, kde se snažím jít příkladem,“ říkal před třemi lety v rozhovoru pro The Athletic. Vztah křesťanství a homosexuality je problematický, minimálně konzervativní jádro však LGBT+ skupiny nepodporuje.
FA loni v létě pravidla ohledně kapitánských pásek upravila a zdůraznila, že musí být jednoduchá a v souladu s citovanou pasáží ohledně politických a jiných prohlášení. To, že Guéhi slova připsal konkrétně na pásku s LGBT+ tematikou, může být podle ESPN přitěžující okolností.
Rozhodnutí anglické ligy, že duhovou pásku musí navléct všichni kapitáni, se nesetkalo s absolutním souhlasem. Kapitán nováčka z Ipswiche Sam Morsy, muslim z Egypta, s ní dokonce jako jediný odmítl nastoupit. Loni se podobně rozhodl Anel Ahmedhodžíč ze Sheffieldu.
Politika není pro nás. Německý kapitán Kimmich lituje gest na MS v Kataru |
„Ipswich chce být klubem naprosto pro každého a duhovou kampaň plně podporujeme a stojíme za LGBT+ komunitou v otázce rovnosti. Zároveň ale respektujeme rozhodnutí našeho kapitána ji z náboženského přesvědčení nenavléct,“ uvedl pak klub v prohlášení. „Chceme vytvářet prostředí, v němž jsou všichni váženi a respektováni, na hřišti i mimo něj.“
Zbylých devatenáct kapitánů pásku mělo, byť třeba Guéhi k tematice přistoupil po svém. A možná za to bude potrestán.
Anglická liga podporuje LGBT+ komunitu dlouhodobě. Kampaň s názvem „Rainbow laces“, při níž kapitáni mimo jiné nosí právě duhové pásky, probíhá od roku 2013.